bugün

Üreme organlarındaki rahatsızlıklar yüzünden ana rahminin dışında yumurtanın döllenmesi ve sonra ana rahmine yerleştirilmesi sonucunda doğan bebek.
embriyoloji ve genetik alanıyla ilgili bir daldır. mikroenjeksiyon yöntemiyle sperm ve yumurta in vitro * ortamda döllenmesi gerçekleştirilir.
(bkz: in vitro fertilization)
bunların hiç tüpü bitmezmi diye sorası geliyor insanın..
ilk olarak oositler hormon ilacları ile baskılanır. yeterli buyukluge ulasınca catlatma ignesi yardımıyla hazır hale getirilir. bu islemden bir gun sonra hastadan oositler toplanır. erkekten sperm alınır. embriyologtarafından dolleme islemi yapılır ve hasta 3-5 gun sonra tekrar cagrılır, transfer islemi yapılır. son olarak embriyonun tutunmasını kolaylastırmak icin hastaya progesteron destegi verilir ve gebeligin olusması umut edilir, bu oran ulkemizde 35 yasın altındaki kadınlar icin oldukca yuksek olmakla beraber % 50'yi gecmemektedir. ortalama maliyet ise gunumuzde yaklasık 5000 ytl civarındadır. ayrıca;

(bkz: pgt preimplantasyon genetik tanı)
dinen, aralarında nikah bulunan çiftlerin sperm, yumurta ve rahim üçlüsü birlikte olduğu sürece caiz olan bebektir. ancak bu üçlemeye nikahlı çiftlerin haricinde yabancı biri karıştığı zaman caiz değildir.
lcd leri çıkınca iyice ucuzlayacak olan bebektir.
türkiye'deki uygulaması 21.08.1987 tarih ve 19551 sayılı resmî gazete'de yayımlanan invitro fertilizasyon ve embriyo transferi merkezleri yönetmeliği ila başlamıştır. bu yönetmelik, tüp bebek sahibi olma olanağını yalnızca bilinen yollarla ve bilinen tedavi yöntemleriyle gebe kalamamış ve otuz beş yaşını doldurmuş bulunan evli kadınlara tanımıştır. bekâr kadınlara bu yöntemin uygulanması söz konusu edilmemiş; evli kadının yumurtalarının üçüncü bir kişiden alınan spermle döllendirilmesine ise asla izin verilmemiştir.
kadın doğum uzmanı iseniz sizi karun kadar zengin yapacak iş sahasıdır.
türkiye'deki ilk denemsi sonucunda doğan bebeğin şu an üniversitede olması
gerekir.
not: şu an üniversite sınavlarına hazırlanıyormuş. adı da dilek'miş.
boynuz sonucu doğan bebektir. resmi statü kazandırılarak aile cinayetlerinin önüne geçilmiştir *. (bkz: sütçü tüpçü bakkal çırağı üçlüsü)
tüpçüden olan bebek.
piyango gibi olan ama biletleri çok pahalı satılan işlemdir.ya tutarsa diye parayı dökersiniz, 10 gün boyunca aval aval kendinizi hamile zannedersiniz sonra da tutmadığını öğrenirsiniz.zaten bikaç gün sonrada regl olup milyarlarınızı ve hayallerinizi kanatlı ve sızdırmaz pedin içinde görürsünüz bittiğiniz andır o an işte.ha tutan yok mudur vardır elbet onlarda tüpçüler kongresinde buluşup bebeleriyle doktorlarının yanında gülümseyen şanslı ve özenilesi güzel cefakar insanlardır.ama bu piyangoda esas kazanan ne kaybeden ne kazandığını sanandır.şanslı numaraların çarkını döndürendir kazanan.ilaç şirketleridir, doktorlardır, bitki uzmanlarıdır, akupunkturculardır vesaire vesaire.
tüp bebek projesinin babası 16 yuzyılda yasayan alman bilim adamı paracelsus dur. paracelsus, ismine 'homonculus' denilen küçük kavanozlarda insan yetiştirme fikrini ortaya atmıştı. bu fikir daha sonraları geliştirildi ve günümüzde tüp bebek ismini aldı.
bez bebekten iyi olan bebek türü .
aygaz olanının güvenli ve makbul olduğu bebektir.
bebeklerde meydana gelen anomalilerin, ki inşallah kimsenin bebesinde görülmesin, nasıl olacağı konusunda soru işareti yaratan bebek sahibi olma metodudur, haritadır.

mesela cücelik hastalığı var çocuğumuzda ve tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelmiş ama normal tüp değil piknik tüpüyle. çünkü cüce. çocukta devlik hastalığı var, e o zaman da oksijen tüpüyle çalışmış doktorlar diyebiliriz. en iyisi, en makbulu mutfak tüpü tipi bebek. tosun ve toraman. yapınız, yaptırınız,, hazır yapılmışları seviniz, yanaklarından ısırık alınız.
türkiyede ilk 1989 yılında ege üniversitesi tıp fakültesinde yapılmıştır. yapan ekipte bulunan prof. dr. erol tavmergen hala ege üniversitesi tıp fakültesi kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalında öğretim üyeliği yapmaktadır.
sgk kullanımı için 900 gün prim ödenme zorunluluğu istenen; çocuğu normal yollar ile olmayan ailelerin başvurduğu yöntem.
etraftaki şişman insanlara takılabilecek harika bir lakaptır.
a: anne
b: baba
Ç: çocuk

ç: baba ben nasıl oldum?
b: şincik yavrum ananla bizim çocuğumuz olmuyordu, sonra doktora gittik. doktor ananı sikti mi naaptıysa artık sen oldun.

a: çocuğun aklını bulandırmasana, tüp bebeksin oğlum sen tüp... *
acınılası bebektir. çünkü herşeyi annesinin babasının isteği gibidir. yani şekli şemali önceden belirlenmiştir.
küçükken tüpten çıktığını düşündüğüm bebektir.
Küçükken, tüpçülerden çok tüp aldığımızda, bize hediye edeceklerini sandığım ve tek gözü şaşı olduğuna inandığım bebektir.

Ama bilimsel olarak düşünürsek iyi bir şey sanırım.
2 şekilde uygulanmaktadır.
1. embriyo transferi : kadından alınan oosit(yumurta hücresi) ile erkekten alınan sperm hücresi laboratuar ortamında döllenir(yani birleştirilir). sperm, yumurta hücresinin içine enjekte edilir.(ki bu işleme mikro enjeksiyon) diyoruz. daha sonra inkübatörlerde (yani 37 derece, gazları kontrol edilebilen) tankların içerisinde 3 ila 5 gün arası bekletilir. embriyonun gelişmesi ve bölünerek sayısını artırması beklenilir bu aşamada. daha sonrasındada en iyi gelişmiş olan embriyo, embriyo transferi adlı işlem ile kadının rahmine yerleştirişir. bunun sonucu kadının hamile olması beklenir.
2. aşılama: erkekten alınan sperm örneklerinde, en uygun (en iyi gelişmiş olanı, morfolojik olarak en uygun olanı, en hızlı ve haraketli) olanları seçilir ve kadının rahmindeki yumurtaya enjekte edilir.

mayıs ayının öncesine kadar tüp bebek işlemlerinde çift embriyo transferine izin veriliyordu. yani tek seferde bir embriyo değilde 2 veya daha fazla embriyo transfer edilebiliyordu. bu dönemdeki tüp bebek ile hamilelik oranları %50 60 oranlarında seyrederken, mayıs sonrası sağlık bakanlığının aldığı bir karar ile çoklu embriyo transferi yasaklandı. ve hamilelik oranları %20 30lara düştü.