lisede beni başkan yapmışlardı amq. sigaradan disipline gidince müdür yardımcısı görevden almıştı. sigara içiyoruz böyle 6-7 kişi. müdür geldi, bastı suç üstü. yanında da müdür yardımcısı, onu da görgü tanığı olarak almış. yardımcının ismi de önder. müdür dedi ki, herkes ismini ve sınıfını söylesin, not alıyorum. bizimkiler söylemeye başladılar, hepimiz aynı sınıftayız. sıra bana gelince müdür şey dedi, "önderiniz mb galiba." müdür yardımcısı da dedi ki "hocam burada bir önder varsa o benim." sonra biri ismini söyleyip farklı sınıf ismi verdi. hepimiz o elemana baktık, bu kim mq ajan mı aramıza sızmış diye. müdür yardımcısı yine espiriyi patlattı "bu da misafiriniz galiba keh keh keh" dedi ama kimse gülmedi. neyse, böyle saçma olay. ergen ergen şeyler işte. sonra savunma yazdık, görevimden azledildim.
konuşanları tahtaya yazar bir tek.
Gıcıktılar. Ortaokuldayken ne yaparsak sozo hocoyo soylocom diye ispitlerdi bizi. Müzik odasında 13. Cuma yı izledik gizlice bu çatlak geldi ne izliyonuuuz söylicem sizi diyerek gitti. Dayak yemiştik.
görsel

Bazen de Yeni başkana hayırlı günlerdir. Swh.
Ilkokulda hep sınıf başkanı olurdum.yardimcim da platonik aşkım olurdu. O zaman da herkese hükmetmeye çalışmak gibi bir huyum vardı. Kimseyi konusturmaz hepsini tahtaya yazardım.
bir okuldaki sınıfın, öğretmenden sonra ki en yetkili kişisi. vay be isimdeki havaya bak. swh. eğitim hayatımda bi kere ilkokulda yarım dönem yapmıştım.
eğitim hayatım boyunca alamadığım unvan. bir kere aday olmuştum koskoca sınıftan sadece bir oy çıkmıştı. kendimize oy vermek yasaktı. en yakın arkadaşıma sormuştum sen mi verdin bana oy diye o da hayır ben vermedim demişti. hayatımda çözemediğim gizemlerden birisi o bir oyu bana kimin verdiğidir.
ilkokulda 5 sene üstüste yapıp son sene oylamaya katılmayacak kadar yorgun ve cool bir siyasetçiydim bir aralar.
pek bir yararını görmedim belki ama o birbirinden küçük kalplerin koşulsuz şartsız seni destekliyor olması ne de güzelmiş.
Sınıfın her bok işine koşturan öğrencisi. Başka vasfı yok. Maaşı olsaydı bari.
abd başkanı pozlarına giren ayakçıdır.
Bir sene sınıfta 22 erkek 21 kız var erkekler bir aday kızlar bir aday çıkarttı. Normal şartlarda erkekler erkek adaya kızlar kız adaya oy verse erkek seçilecekti ama bilin bakalım erkeklerden kim kız adaya oy verip kızların seçimi kazanmasını sağladı. Tabii ki ben. Çünkü erkek adayla aram bozuktu ve kız aday en eski arkadaşımdı o sıralar.
vaktinde başkan yardımcısı olmuştum öğretmenin getir götürü olmak istiyorsanız, boş bir sorumluluk almak istiyorsanız ahanda tam yerindesiniz.
+konuşanlara artı atacam oğlum
-at oğlum at bir daha at bana, senden mı korkacam
+evet benden korkacan

her sınıfta gerçekleşmiş efsane atışma.
büyüyünce apartman yöneticisi olur.
kepçeyle alıyorsan kaşık ile dağıtmasını bilmen gereken makam. kendi yakın arkadaşıma kadar affetmediğim için sınıfın tamamını kara tahtaya yazarak listeyi işlevsiz hale getirmiştim.
sınıftaki en efendi ve sessiz ögrenci ben oldugum için hoca devamli beni seçerdi baskan olarak ama kimseyi kirmayip ismini tahtaya yazmadigim için biraz kizardi bana!
Uzun süre bulunduğum makam ehem. Sonra da cool bir şekilde ayh yeter sıkıldım be her sene her sene diye bırakmışlığım var çok coolduk aynen. Düşündüm de severlermiş beni be. Bende onları severdim tabi. Canlar ya.
Çoğunlukla sınıfın en çalışkanı, en ulusu ve en önemlisi öğretmenin sırdaşı(göz kırptım) olan öğrenci olurdu.
Her daim olduğumdur.
lise yıllarında 2,5 yıl yapmış olduğum görev. bende trajikomik bir anısı da vardır ama belki anlatınca komik olmaz. neyse ısrar etmeyin tamam anlatayım. şimdi bu görevi yapanlar bilirler, artislik olsun diye her sınıfın başkanları ile okul müdürü ya da müdür yardımcıları toplantı yapar. bir nevi sınıfta huzursuzluk çıkaranları, siyasi görüş bildirenleri ispikleme durumudur.
neyse her sınıfın başkanı işte şikayetleri anlatıyor , isim veriyor falan md. yrd. notları alıyor .

* evet 11/b "bkad" senden dinleyelim
- hocam x hoca dersi yeterince anlatamıyor, öss hazırlık yaşamasında destek vermiyor ve bu yaştaki öğrencilere dayak atıyor, he bir de sınıfta kaloriferler çok az yanıyor hasta oluyoruz.
* tamam geç başka
- başka bişey yok
* senin soyadın ne
- ögkjnglkhöjmnlgk

sonuç : sınıf başkanlığım elimden alınıp , sınıfın en şirret kızına verildi.
bizim hocaların adil bir seçme seçilme yapmadıkları başkanlardır. Başkan olan çocuklar kendilerini başbakan hissederlerdi ve egoları tavan yapardı.
ayrıca bu adamı zırt pırt müdür çağırır, öğle aralarında tüm sınıf başkanlarının katıldığı toplantılara katılır. Kısacası önemli adamdır. Benimde 1-8-12inci sınıflarda yaptığım görevdir.
Aslında yoklamayı almaktan başka bir işi olmayan başkandır. Aynı zamanda bir çoğumuzun katıldığı ilk seçim, oylamadır.
öğrencilerin hayatlarındaki ilk demokrasiyle tanışmaları sırasında seçilen kişidir. aynı zamanda öğrenciler ilerledikçe anarşizmi öğrenerek ve sınıf başkanının gereksiz olduğunu tartışacak, terörizmi öğrenerek sınıf başkanını tehdit edecek, rüşveti öğrenerek öğretmene ispiyonlamaması karşılığında bazı reddedemeyeceği teklifler sunacak, kapitalizmi öğrenerek güç sahibi olanın sözünün geçtiğini anlayacak, ve birçok yönetim biçimi hakkında temel bilgilerede yine sınıf başkanı üzerinden ulaşacaklardır.

sınıf başkanı, yönetim sistemlerinin temel taşlarındandır.
kızların çarpılarını yüzüne gülünce hemen geri silen pezoları çok gördü bu gözler.