bugün

insanların şoka uğradıklarında verdiği tepki, deyim.
Antreman sonrasi vazgeçilmezdir.
sakın yapmayın. soğuk duş hasta eder. kış aylarında sinüsleriniz dolar sonra sağda solda burun çekmenizden kokocu sanarlar.
Soğuk duş etkisi yapar adeta genellikle yazın yapılan bu duş türü birden vücudun tum hücrelerini reaksiyona geçirir ve Arap atı gibi sekersiniz vallaha.
birazdan deneyeceğim şeydir kendisi. can sıkıntısından ne yapacağımı şaşırdım.
Ansızın, her şeyi yıkan bir haberin ardından girilen duştur.
beklediğinin tam tersi ile karşılaşınca insanın aldığı duşdur.
Bu başlık insana soğuk duş aldırır. Nerde lan banyo...
bu lanet yaz sıcağında her gün yapılabilecek en güzel aktivite.
yaz kış demeden; kalp rahatsızlığı, güçsüz bir bünye ve deri problemim olmasına rağmen gerçekleştirdiğim eylem.

rahatlıyorum.
Kendimi haşlamadan rahat edemem. O yüzden alamadığımdır.
Bedeni uyarmadan aniden girilen soğuk su, ani ölümlere ya da inmelere neden olabilecek tehlikeli bir durumdur.
Kalp kasları, soğuktan etkilenerek, işlevini yitirebilen en hassas kaslarmış. Öyle diyollaa.
Aman dikkat.
Alışma evresi şekilden şekle sokar. Kol Aniden soğuğa çevrilir, ardından...

--spoiler--

Aaaaağağağaaaaaa ttt tututu!

Hüssssss hıs s ıs hısss!

Huhhhhhhhhh!

Huf Huf Huf Huf!

Huffffff!

Aaeeeeeh!

Huhhhh

--spoiler--

Alışma evresi tamamlandı.
Kaslı vücudun olmazsa olmazı olan testosteron bombası.
Vücudu taş gibi yapan duş alma şeklidir.
Güneş altında denizden çıktıktan sonra yapılanı en güzelidir.
hiç yapamadığım eylemdir. götüm yemiyor açıkçası birden nefesim kesiliyor.
bilimsel olarak güne süper enerjik başlamanın en basit yolu olarak kanıtlanmıştır.

sabah soğuk suyla yıkanmanın bir çok faydası vardır ve yaklaşık 2 yıldır kar kış demeden soğuk suyla yıkanan biri olarak bu konuyu önemli bulduğum için uzun uzun yazacağım.

soğuk su ve bedeniniz ilk temas ettiğinde vücut bir şok geçirir ve bu çok doğaldır. bu şokun etkisiyle nefes alıp vermeniz hızlanır. bunun sebebi soğuk suyun damarlarınıza baskı yapmasıdır. soğuk su, kanın akışını yavaşlattığı için kalp vücudu ısıtmak için daha fazla kan pompalar ve daha hızlı atar. bu süre zarfında siz daha fazla oksijen aldığınız için beyninize de daha fazla oksijen gider. ancak bunun en büyük sebebi daha fazla oksijen almanız değildir tabiki. kalbinizin artık normal damarları bırakıp en kılcal damarlara gidecek kadar kan pompalamasıdır. vücut organları bu şekilde korur ve ısı kaybını engeller.

yine bu ilk temasta deri altındaki alıcılar sinir uçlarıyla beyne sinyal göndermesi için daha iyi iletişim sağlar.

bilimsel araştırma beyinde moralimizin düzenlendiği yerin aktif edildiğini gösteriyor. bu konuda kendi tecrübemi paylaşmak istiyorum. duşta deli gibi soğuktan çığlık atıp mor ve gülen bir suratla çok çıktkğım oldu ama siz abartmayın benim gibi. pazartesi sabahın köründe işe gülerek gidiyorsam sebebi budur diyebilirim çünkü müthiş bir enerji veriyor. zaten baş ağrısına da iyi geliyor, moral bozukluğuna da örnek çok. araştırmaya dönersek, beyindeki adrenalin gibi sinir taşıyıcılarının soğuk suyun beden ile teması sonucu artmasına sebep olur.

kalbiniz daha hızlı attığı ve organlarınıza daha fazla kan pompaladığı için (bkz: lenf) sistemi metabolik atıkları vücuttan daha kolay atar ve gerekli besinleri daha kolar iletir.

ancak bunu zayıflama yolu olarak düşünmeyin çünkü duş sizi fiziksel olarak daha aktif yapacağı için daha çok enerji harcayıp daha çok yiyeceksiniz.

aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir soğuk duş. çünkü vücudun sıcak kalması için bedeniniz daha fazla akyuvar üretir.

aynı zamanda ürik ( idrarla ilgili) asit glütsyon antioksidanının seviyesi artar.

tüm bu fiziksel değişimler ve reaksiyonlar enerjinizde patlama yaratır ve yorgunluğu siler atar ki bunu tahmin etmek zor değil.

modunuz da değiştiği için daha iyi hissedersiniz. hatta antidepresanlardan daha iyi etki yarattığı bile düşünülüyor soğuk duşun. aynı zamanda bir kaç kişi sosyal kaygısının artık olmadığını falan söylemiş bir kaç sitede.

işte vücudunuzda olan bu etkilerden dolayı güne daha dinamik, daha yaratıcı, daha özgüvenli ve bence daha neşeli başlarsınız.

not : eğer yeni başlayacaksanız, derece derece azaltın yavaş yavaş. eğer diyorsanız ki yok ben dayanamam buna kısa süreliğine soğuk su da aynı etkileri yaratıyor duşun sonunda da soğuk suyla yıkanabilirsiniz ancak bu süre zarfında çok sıcak suyla yıkanmayın çünkü sıcaktan soğuğa birden geçmek kalp krizi geçirtebilir.

not : aşırı soğuk suyla yıkanmayın, her şeyin fazlası zarar.

sevgiler.
Her sabah aldığım duş. Öyle bir enerji veriyor ki sular üstümden akarken dans ede ede çıkıyorum duştan. Mükemmel bir şey ya ama bu soğuk az kalıyor yetmiyor azizim yetmiyor kış soğuğu gerek.
Sauna sonrası, vücuda şok etkisi yapabilmek için, soğuk duş faydalıdır, derler.
yapmak istediğim ve alışkanlık haline getirmek istediğimdir.
vücudu canlandırır dinç tutar.
askerde kısa dönemdim,şafağa beş kala,uzun dönemler birbirini maşrapayla ıslatırdı. Bende istedim tabi,ankara'nın ayazına birde ankara'nın buz gibi suyu eklenince kaşınmış olduğumu anladım.Hep topu 150 gün askerlik yapmışsın,neyin tribi bu, her tarafım kızarık için de kalmıştı, piç şemsettin maşrapanın içinde ki suyu silah gibi kullanırdı.Hiç unutmam.
Bugün çok sıcaktı, oruçluydum bide, 3 defa buz gibi suyun altına girdim ama yine de kesmedi