bugün

yaklaşık bir yıla yakındır bilgisayarımda durmasına karşılık önyargılı davranıp izlememiştim bu filmi. bu önyargı ise içeriği ile ilgili değil filmin adını daha önce hiç duymamış oluşum ve sinemalarda hiç fragmanına denk gelmediğimdendi.
film aksiyon sevenler için sıkıcı gelebilir çünkü durağan ve konusu biraz farklı. filmde benim hoşuma giden iki şey vardı. birincisi: insanın içindeki en hassas noktaya dokunabilen müziklerdi, ikincisi ise : insana yaşama sevgisi kazandıran tabiat manzaralarıydı. filmin konusunu söylemeyeceğim çünkü önyargılı olabilirsiniz. ama izleyen herkes sevecektir bu filmi. benim gibi hiçbir siyasi görüşe sahip olmayan biri bile sevdi.
nedense sonbahar tarzı sanatsal değeri olan filmler güzel ülkemiz türkiye'de pek tutulmuyor ve reklamı da yapılmıyor veya yaptırılmıyor bilmiyorum.
http://www.sonbaharfilm.com/ntr/ film hakında detaylı bilgi isteyenler filmin bu internet sitesinden faydalanabilirler.
daha önceki yorumlarda yazılmış olmasına rağmen ben yine filmin aldığı ödülleri sıralayayım:

15. altın koza film festivali:

(en iyi film , en iyi yardımcı kadın oyuncu)

61. locarno film festivali:

(the art and essay cicae)

41. siyad ödülleri:

(en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi görüntü yönetmeni)

1. turkcell ödülleri:

(en iyi film)

9. uluslararası film festivali:

(gümüş parametus ödülü)

14. med film festivali:

(özel mansiyon ödülü)

fransa angers film festivali:

(en iyi müzik ödülü)

2. yeşilçam ödülleri:

(en iyi erkek oyuncu)

4. uluslararası avrasya film festivali:

(netpac jürisi ödülü)

film aldığı bu ödülleri haketti mi bilmiyorum ama aldığı en iyi müzik ödülünü kesinlikle haketmiştir.
filmde bazı bölümlerde de (bkz: hemşince) konuşuluyor .
başrollerini onur saylak* raife yenigül* megi kobaladze* nın oynadığı özcan alper in yazıp yönettiği, ulusal ve uluslararası 31 ödül alan, başarılı türk filmi. film aslında tamamen karadeniz i anlatıyor. karanlığı, ümitsizliği, taşkınlığı, durgunluğu, öfkeyi, sevgiyi her şeyiyle karadeniz i.
film aslına bakarsanız biraz durgun ilerliyor, yusuf un annesini film boyunca lazca konuşturulması çok iyi olmuş, keşke altyazı geçilseydi de bizde anlasaydık neyse çok da önemli değil. yusuf un ağız ya da şivesi pek karadeniz e oturmamış ama onuda hapiste geçen 10 yıl ve onun öncesinde istanbulda okumasına verelim. megi kobaladze nin ilk filmi olmasına rağmen bana göre çok iyi bir oyunculuk çıkarmıştır. onur saylak a değinmek gerekirse daha önce asi adlı dizide izlemiştim fakat buradaki oyunculuğuyla kıyas dahi edilemez. altın koza da ödül alamamasına üzülmedim değil. ayrıca yusuf un annesi karakterinde ki raife yenigül ise yönetmen özcan alper in bir akrabası olup hatır için bu filmde oynamıştır. onunda ilk filmi olmasına karşın oynamaktan ötesini yaparak adeta role bürünmüştür.
ayrıca filmde hopa nın güzelliklerini görmek de büyük bir keyfti. karadeniz in meşhur yaylalarında çekim yapılarak zor şartlarda kısıtlı bütçeyle güzel işler çıkarılmış.
filmin en etkileyici sahnelerinden biri; karadeniz in kenarında denizi izleyen yusuf un geri plan çekiminde dalgaların boyunu aşarak üzerine geldiği sahnedir.
ve her nedense yusuf ile eka nın yatakta üryan biçimde yatış pozisyonları doğum ile ölümü hatırlatmıştır anlık bir sahne ile. ve eka nın beyaz bir minibüs ile ülkesine dönmesi hüzünlü bir sahnedir.

sonuç olarak güzel bir film. çok beklentiye girip izlemeye çalışmak yerine oturup sadece zaman geçirmek için izlemek çok daha iyi olacaktır. gayet başarılı bir film. izlemeye değer benim açımdan.

müziklerine gelirsek, en iyi film müzikleri ödülünü alması az çok anlatıyor bazı şeyleri. karadeniz ezgileri her daim hüznü en iyi anlatan melodilerden oluşmuştur. daim yusuf orti ağıtı ise filmin sonuna yapıştırıyor insanı. boğazınıza sağlam bir yumruk yemek için çok yerinde yapılmış bir hamledir filmin sonunda ki ağıt.

filmin resmi sitesi;
http://www.sonbaharfilm.com/ntr/

filmin afişi;
http://www.sonbaharfilm.com/afis2.jpg

filmden bazı fotoğraflar;

http://www.sonbaharfilm.c...r/galeri/ekresim/ek12.jpg
http://www.sonbaharfilm.c...tr/galeri/ekresim/ek9.jpg
http://www.sonbaharfilm.c...tr/galeri/ekresim/ek7.jpg
http://www.sonbaharfilm.c...tr/galeri/ekresim/ek2.jpg
http://www.sonbaharfilm.c...ntr/galeri/resimler/2.jpg
yaşar nabi nayır şiiridir.

Altın rengi gözleri yanan bir semaverdi
Ilık bir çay kokusu akardı saçlarından.
Yanmanın lezzetini onda hissettiğim bir an
Ve yazın sevgisini bana önce o verdi.

Yaz gibi iri olgun meyveleri severdi,
Bir çocuk gibi şendi ve gülerdi her zaman
Bir mevsim gözlerinden içime doldu cihan
Ve güzel yaz günleri ne çabuk geçiverdi.

Artık donuk bir cam var mavi gökler yerinde.
Güneşi benden çalan o sıcak bakışlardır,
Ve yazı o götürdü mutlak beraberinde.

En güzel rüyaların bile bir sonu vardır:
Bir bahar rüzgârından alarak bir sabah hız
Mevsimlerin ömrünü yaşamıştı aşkımız.
Onu şimdi kaybettim ve şimdi sonbahardır.
özcan alper'in senaryosunu yazıp aynı zamanda yönettiği bir türk filmi. bir çok uluslararası festivalde toplam 25 ödül almış olan bu filmde; a. onur saylak, megi koboladze, r. gülefer yenigül, serkan keskin, nino lejava oynamaktadır.

film hakkında yazılan bazı kritikler şöyle;

"sonbahar'ın karşı tepelerinin üzerine çöken melankoli havası, beraberinde türk sinemasından etkileyici, yeni bir sesin memnuniyet veren duygusunu getiriyor." variety-jay weissberg

"türkiye sinemasının yeni sesi...sonbahar filmine dikkat etmenizi öneriyoruz." film new europe

"işte genç türk sinemasından gelen yumruk gibi bir 'ilk film'...izleyince midenize yumruk yer gibi olacaksınız. atilla dorsay-sabah
aslında en güzel mevsimidir. sahte ayrılıklar, kendini gerçek kavuşmalara bırakır. eylül iyidir. hoştur. güzeldir.
Ayşenur Kolivar, sen insan değilsin dedirtendir.

can yakar.
acındırma yok, sömürü yok, dümdüz, tertemiz bir anlatı var yalnızca.

seyirci filmin içinde...
seyirci yusuf'un satranç arkadaşı...
seyirci yusuf'un nur yüzlü anasının komşusu, dert ortağı nesibe teyze...
seyirci yusuf'un dalgalara yürüdüğü yoldaki görünmez koruyucusu.
seyirci yusuf'un tepede, yattığı sedirde yastığındaki diğer baş.
seyirci filmin içinde...

izledim efendim. devrimin kızılını, ölümün karanlığını emerek izledim... türkülere eşlik ederek izledim...

eleyum sevduğumun eleyum sevduğumun
balli dudaklaruna balli dudaklaruna

--spoiler--
öldün yusuf. sevdiğinin kanlı dudaklarına öldün...
--spoiler--
bir çocuğa ölümün anlatılacağı en güzel mevsim. nasıl anlatılacağına gelirse sonbaharda düşen renkli yapraklar gösterilip
bak oğlum şimdi bizde bu yaprak gibiyiz birgün sararıp düşeceğiz. ama korkma yine ilk bahar gelince yeşerip tazeleneceğiz. sakın korkma oğlum bak ne güzel dimi.
yönetmenliğini özcan alper in yaptığı,1992 yılında yılında hapse girmiş yusuf isimli gencin 1o yıl sonra hapisten çıktığı sonbahar mevsimini işleyen film.hapishane sürecinde hastalanan yusuf bu nedenle tahliye olur.memleketine giden yusuf orada pavyonda tanışan bi kızla yakınlaşır.kız elinde onlamayan nedenlerden dolayı yusufu terketmek zorunda kalır.
filmin ana teması sonbahardır.yani ölüm.sonbaharın bitmesi ile birlikte yusufun da hayatının sonbaharını bitmiş olur.dolaylı yoldan yusufun ölümü film içerisinde yansıtılır...
film sonunda ki ağıt ise tam filmin sonuna göredir.
'herzaman düşleri peşinde koşan sabırsızlık zamanının güzel çocuklarına' diyerek film atfedilmiştir.
hey gidi karadenizi fon olarak koy arkaya, sonra filmin kareleri aksın aklında.Lüks Artvin Seyahat ile başlayan mükemmel bir filmdir kendisi.Sonunda ağlayanlar olabilir.(ne münasebet canım?!)
fotoğrafçılar için güzel kareler yakalamak için ideal bir mevsim hem doğa hem ışık açısından...
fotoğrafta
sonbahara düşüyor gölgem
kesilmiş yüzümden ne kaldıysa
bir makas izi..
eski bir aşk, ki bütün aşklar eskidir,
akşamlarsa sonbahar..

doğanın ve kalbimin
minesi çatlıyor..

Özel Arabul..
özlediğimizdir, artık gelse de şu duygusallıktan çıksak bir an önce.
en güzel aşkların başlangıç mevsimi.
ısı birikiminden ötürü, ilkbahardan daha sıcaktır.
sıra bende dercesine, kararlı adımlarla net giriş yapmış mevsimdir. bugün dünden alenen farklı. eylül daha ilk saatlerinde hüznünü salıvermiş şehre. daha çok şiir okumalı, daha çok yazmalı bu mevsim.

Sevgilim, işte eylül
Ve işte senin usul usul seğiren yüzün.

Zaman ki sonsuzdur
Bitmemiş şiirler gibidir.

Bazı hüzünleri
Bazı nehirleri tutup anlatmak gibidir.

Biz ki zamanı tırnak içine alıp yaşadık
(isteğin bulanık kıyısında).

Bundan değil midir bizim aşkımızda
Sürekli bir akşam hüznü vardır.

(bkz: ilhan berk) (bkz: otağ)
gün itibariyle girmiş olduğumuz mevsimdir. yine yağmurlar, heyelanlar, seller, cesetler, mal kayıpları, yağmacılar, sokaklarda aç halde soğukla mücadele etmek isteyen insanlar, sokaklarda aç halde soğukla mücadele eden insanlara "ah yazıklar", yine ezilenler, yine sömürülenler, yine seçimlerde yaşanılan hayal kırıklıkları, yine kalemler, yine kağıtlar, yine sınavlar, yine otobüse oturabilmek için ilk durağa kadar yürümeler yine yine...
en sevdiğim mevsimdir, hüznün doğaya yansıdığı,felaketlerin habercisi, mis gibi toprak kokusu.hem hüzün hem de huzur getirir. keşke her mevsim böyle olsa.
umut mu desem hüzün mü desem sonbahara bilemiyorum.
insana huzur veren mevsimdir. her şey sakince akıp gider etrafında. garip bi hüzün verir insana sonbahar ama dinlendirir aynı zamanda. bi kafede kahveni yudumlarken düşen yaprakları seyretmenin verdiği zevki ve bu zevki bize veren sonbaharı değişmem hiçbir şeye.
istanbul'u güzelleştiren mevsimdir.
yine geldi sonbahar kapıya dayandı. kıştanda soğuk günler yaşatır insana. buruklur verir.
Eylülde beklenilenler gelmediyse vay haline sonbahar kalbinin. Sonbahar hüzündür ya hani. Belki de önemli olan beklemektir.
yeni yaşımın yaklaşımının habercisi... hüzün mevsimi...
elimize sıcak çaylarımızı alıp keyif yaptıran yağmur yağdığında camlara koştuğumuz mevsimdir bakalım kasımda aşk başka olacak mı diye sorası gelir insanın.
Ağaçların konfeti gibi başımıza yağdırdığı sarı yaprakları alıp eski bir defterin arasında sakladığımız mevsimdir.Üstüne de " (bkz: yıldızlar yağdırıyor arkamdan sonbahar)" yazarız.*