1. 1.
  ''sofi'nin dünyası'' adlı kitabın son çevirisinde aldığı ad. bilgi için:
  (bkz: sofi/@meister-writer)
  (bkz: sofi nin dünyası)
  -1 ... meister writer
 2. 2.
  (bkz: ölmeden önce okunması gereken kitaplar)
  3 -2 ... paraisorey
 3. 3.
  felsefeye başlayanlar için güzel bi kitaptır.
  2 ... gizli ozne
 4. 4.
  posta kutusunda sofie bir mektuba rastlar,mektupta tek kelime bir soru : kimsin?
  sonra düsünmeye baslar 15. yaşını kutlamaya hazırlanan sofie, onla birlikte okuyan da düsünür "ben kimim?".

  jostein gaarder'ın norveççe den çevrilen kitabı felsefe tarihini anlatır. felsefeyi herkese ögretebilecek, felsefeyi sevdirecek bir kitap. düşündürmeyi, eleştiri yaptırabilmeyi amaçlamıstır.
  felsefeyle uğraşmaya karar verenlerin ilk okuması gereken kitaplardan bir tanesi.
  "bakmalı insan pencereden dışarı değil, dışardan penceredeki kendine"

  kitaptan bir bölüm aktarmak istedim:

  "Bundan iki bin yıl önce yaşamış bir filozofa göre, felsefe insanların hayretinden doğmuştur. Ona göre, insanlar kendi var oluşlarına şaşarlar, felsefi soruların çoğu da böylelikle kendiliğinden ortaya çıkar.
  Bir sihirbazlık seyreder gibidir insanlar...

  Birçok insan için dünya, sihirbazın beş dakika önce bomboş olan bir silindir şapkadan tavşan çıkarması kadar akıl almaz bir şeydir. Tavşan meselesinde sihirbazın bizi kandırdığını biliriz. Merak ettiğimiz şey bunu nasıl becerdiğidir. Dünyadan söz ederken ise durum biraz farklıdır. Dünyanın hokus pokus bir şey olmadığını biliriz, çünkü biz de dünyada yaşamakta olup onun bir parçasıyız. Aslında sihirbazın silindir şapkasından çıkarılan biziz. Tavşanla aramızdaki tek fark, tavşanın bir sihirbazlık oyununa dahil olduğunun farkında olmayışıdır. Biz ise gizemli bir şeylerin parçası olduğumuza inanır, şeylerin arasındaki ilişkiyi bulmaya çalışırız."
  4 ... edie
 5. 5.
  daha küçük yaşta bana felsefeyi sevdiren, felsefe tarihi üzerine yazılmış bir kitaptır. yazarı jostein gaarder' dir.
  4 -1 ... ladyinred
 6. 6.
  --spoiler--
  Çağımız bölümünde şöyle diyor yazar:
  ''Bütün gerçek filozofların gözleri hep açık olmalı. Hiç beyaz karga görmemiş olsak da, aramayı sürdürmeliyiz. Günün birinde, benim gibi bir şüpheci bile daha önce inanmak istemediği bir olguyu kabul etmek zorunda kalabilir. Bu olasılığıun kapısını açık tutmasam, dogmatik biri olurdum. Gerçek bir filozof olmazdım o zaman.''
  --spoiler--

  felsefe tarihi üzerine yazılmış, felsefeye başlangıç niteliği taşıyan harikulade roman. Ben kimim? Neden varım? sorularına doğru büyülü bir yol çizer.
  Felsefeye başlamak adına en doğru tercihlerdendir, kendini sorgulayanlar için...
  6 ... sinestesia
 7. 7.
  bu kitabı okuyan ergen bünye kendini erdim sanarak filozof triplerine girer. kardeşiniz felan vardır , aman diyim bu kitabı okuduktan sonra fazla üstüne gitmeyin yazıktır.
  10 -4 ... tintoretro
 8. 8.
  felsefeye giriş kitabı olarak kabul edilen kitap.
  1 -1 ... cazcuz
 9. 9.
  Felsefenin gecmisten bugüne belli basli konularini cok derinlerine girmeyerek basit bir dilde anlatan ve bundan dolayi cocuklar icin eglenceli büyükler icin de felsefi genel bilgiler veren eser.
  1 ... nili84
 10. 10.
  yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.
  2 -1 ... idealistkuzu