1. 1.
  ya da siyasi islam diye adlandırılan, devletin islami geleneklere göre yapılandırılmasını savunan zihniyetin düşüncesi. şayet bu zihniyette olanlar özgür, demokrat ve laik bir ülkedelerse bir de üstüne demokrasiyi araç olarak kullanırlar. amerika'nın 80 sonrası ortaya attığı yeşil kuşak ülkeleri düşüncesinin tezahürüdür bu zihniyet.
  10 -3 ... leggare
 2. 2.
  vakti zamanında kızıl kuşağa karşı yeşil kuşak teorisiyle palazlandırılan siyasi hareketlilik idi.
  fakat an itibariyle bu açıklama yetersiz kalmaktadır. günümüz islami hareketleri amerikan vs israil karşıtı radikal islam(hamas,el kaide,hizbullah) ve ona alternatif olarak manüple edilen ılımlı islam(gülen cemaati,akp,vahabilik,iran reformizmi) şeklinde tezahür etmektedir.

  ılımlı islamın amacı amerikan karşıtı radikal islami görüşleri pasifize etmenin yanında ulus devletleri yeni dünya düzenine uygun hale getirmek, ulusal karakterlerini zayıflatmaktır.

  edit: iran reformizminden kasıt ahmedinecat değil amerikancı muhalifleridir.
  4 -1 ... sıpa
 3. 3.
  konu ile ilgili siyasal bir analiz için ;

  http://www.gazeteport.com...RADAYLARI/NEWS1/GP_067920
  2 -1 ... faati
 4. 4.
  dinin belli güruhlar tarafından siyasete alet edilmesi.
  4 ... arude50
 5. 5.
  (bkz: sahte din)
  3 -3 ... bl
 6. 6.
  cemaat kulturunun meclise tasınması diyebiliriz ki bu bize yabancı bir sey degil. din artık vicdan ozgurlugu ile acıklayabilecegimiz durumundan cıkmıs. tamamen paraya ve guce dayalı siyasi bir atraksiyonun ritueli haline gelmis. yani burada islamın en buyuk etkileme argumanı olan "mazlum" kavramı diye bir sey yok. "mazlum" edebiyatı yaparak guce iktidara ve paraya tapan ve onları elinde tutan ve tutmaya devam etmek isteyen bir cemaat sozkonusu.ve bir cemaat yapılanmasını dagıtmak istiyorsanız kisiyi ozgurlestirmeniz lazım.bu ha deyince olacak bir sey degil. cemaat yapılanmaları tıpkı bir piramit seklindedir ve kisiler cemaate ekonomik iliskilerle gobekten baglıdır.biz zaten mustafa kemalin olumuyle beraber onun idealize ettigi toplum yapısından cıktık. bugunku dunya itibarı ile o sureci coktan tamamlayıp geride bırakmamız gerekiyordu.ama biz hala "atam izindeyiz" edebiyatı yaparak su caprasık yapımızı ayakta tutmaya calısıyoruz. herkes cıkarına geldigi gibi ataturku kullanmaya kalkıyor, isine gelince herkes ataturkcu. bugun dini referans almayan liberal bir parti is basında olsaydı ve ihaleler de o partinin iradesiyle istedikleri cevrelere dagıtılsaydı memleket gulluk gulistanlık mı olacaktı. olmayacaktı ve kimse de bundan rahatsızlık duymayacaktı. bundan rahatsızlık duymaya basladıgımız anda ve hukuku devreye sokabildigimiz durumda cemaat toplumu olmaktan kurtulma adına mesafe katedebiliriz.

  bireyin-kisinin haklarının merkez alınmadıgı bir toplumda cemaat-akrabalık-hemserilik,
  etnik ve dinsel koken uzerine kurulu iliskiler ve kabile kulturu hakimiyet kurar.
  bu toplumlar da suru toplumu olmaktan kurtulamazlar.
  3 -3 ... enelhakki
 7. 7.
  Amerika'nın aşırı islami örgüt ve devletlere karsı Türkiye gibi islamı ılık ılık yaşayan ülkelere dayattığı ''rejimdir'';aşırı islamcılardan önce de kızıllara yani komünistlere karşı kırdırma bandı olarak dünyaya sunulan suni bir çıkar ''rejimidir''.Sömürgeciliğin uzantısı diyebileceğimiz bir kılıf olarak da adlandırmak mümkündür.
  1 ... umud
 8. 8.
  cia sal islam
  8 -1 ... karizmatiklider
 9. 9.
  en tehlikeli olan ideolijidir. çünkü türk yönetim biçiminde bulunan kut anlayışı gibi hareketlerini allah'tan aldıklarını iddia ederek yaptıkları bütün eylemlere kılıfı olan bir düşünce biçimidir. aslında bu şekilde yönetilen ülkeler inanıştan ziyade arap kültürünün prangaları altında ezilmektedir.
  6 -1 ... iktidarsiz jigolo
 10. 10.
  abd nin ülkemiz için kullandığı terim.

  siyasal islam tabiri, devlet ve din işlerini bir araya getiriyor. kutsal kitapta dininizi yaşayın, yaşatın diyor. devlet işlerine karıştırmak artısı. lakin atatürk bunları ayırmıştır. din özgürlüğü getirmiştir memlekete ama bazı insanlar dinsel istismar yaparak dini siyasete alet etmişlerdir. bu yüzden ortalık bok olmuş, pentagon da bunu dunyaya duyurmuştur.
  2 -1 ... devils advocate