1. 1.
  Sinema filmlerinin toplandığı yer.
  cnbc e'deki tanıtımlarda sıkça kullanılır: cnbc-e'de sinametek keyfi şeklinde..
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  özellikle liselilere sinema kursu veren bir atölye.

  http://www.sinematek.net
  1 ... vend avesta
 3. 3.
  ilk olarak 1936 yılında henri langlois tarafından fransa'da kurulmuş olan kurumdur. en önemli sinematek; fransız sinematek'idir. bir nevi sinema kütüphanesi olarak nitelendirilebilir. yedinci sanatın her türlü örneğinin saklandığı, gösterildiği yerdir. basitçe halka açık çok geniş bir sinema arşivi olarak düşünülebilir. ülkelerin sinema kültürünün gelişmesi adına yadsınamaz bir öneme sahiptir. klasiklere ulaşmak, sinema birikimi yaratmak, sinema üzerine düşünen, tartışan bir nesil yaratılmak isteniyorsa ciddi ve kapsamlı bir sinematek'e ihtiyaç vardır. ülkemizde 80 darbesi ile kapısına kilit vurulmuş, ancak çok uzun yıllar sonra geçtiğimiz ay yeniden açılmıştır. türkiye'de onat kutlar bu amaçta en çok çaba gösteren isimdir.
  ... coffeeandcigarettes
 4. 4.
  (bkz: yeniden sinematek)

  izmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sinematekruhunun yeniden canlandırılması amacıyla başlattığı "Yeniden Sinematek" gösterimleri, 1941 yapımı "Yurttaş Kane" ile devam ediyor. Her Çarşamba ücretsiz olarak sunulacak gösterimlerin bu haftaki filmi 'Yurttaş Kane' sinemanın 'dahi çocuğu' olarak tanımlanan Orson Welles'in başyapıtı sayılıyor.

  Film, Amerikan Enstitüsü tarafından 'tüm zamanların en iyi Amerikan filmi', ingiliz Film Enstitüsü'nün eleştirmenler ve yönetmenler arasında yaptığı ankette 'tüm zamanların en iyi filmi" ünvanına layık görülmüştü. Bu ünvanları 50 yıldan bu yana taşıyan Yurttaş Kane; sinemaya getirdiği "net alan derinliği" gibi teknik yenilikler, yönetmen Welles'in incelikli senaryosu ve karekteri derinlemesine işleyişiyle de sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

  Bu önemli başyapıt, 26 Ağustos Çarşamba günü saat 21.30'da Tarihi Havagazı Fabrikası'nda izmirlilerle buluşacak. *
  1 ... sinemam1986
 5. 5.
  herkes sinema yapabilir sözüyle yola çıkmış olan bir yönetmenin * kurmuş olduğu ve başkanlığını yaptığı dernektir.
  sıcakkanlı insanlarla karşılaşmak muhtemeldir.
  ... jeru
 6. 6.
  (bkz: izmir sinematek)
  ... usualsuspects
 7. 7.
  Henüz oluşturulan sinematek.tv projesi ile ilgili:

  “sinematek.tv”projesi, 1980 yılında kapanmış olan, ancak Türkiyeli sinemaseverler için hala tarihsel önemini koruyan Sinematek’in dijital ortamda yeniden canlandırılmasını hedeflemektedir. Ancak bu yeniden canlandırma, elbette ki Sinematek’in aynısının dijital ortamda yeniden kurgulanmasını değil, yeni iletişim teknolojilerinin yarattığı olanaklarla onun temelindeki fikrin yeniden canlandırılmasını ifade etmektedir.''

  Gönüllülük esasına dayaranarak oluşturulmuş, güzel emek verilmiş site.

  konuyla ilgili sendika.org haberi; http://www.sendika.org/20...ini-afis-tez-film-burada/

  incelemek ve katkı vermek isterseniz; http://sinematek.tv/
  ... beyler buna trambolin derler
 8. 8.
  kurucularından biri onat kutlar'dır. sinematek kuruluşunun 50. yılında ustayı saygı ile anmıştır.

  http://www.radikal.com.tr...ara_anlamli_selam-1331743
  ... rootz
 9. 9.
  gazete bulmacalarında karşımıza sıkça çıkar.
  ... jarrus