bugün

canlılar ikiye ayrılır, normal canlılar ve sincanlılar.*
4 şubat 1997'de 15 tank'ın ilçe merkezine doğru yol aldığı yer.
(bkz: 28 şubat süreci)
'banliyö üzerine atlayan sincan bebesi' dediğimiz türün varlığını sürdürebildiği tek yer.
"ha koçum burası sincan
eccik daha uğraş uçacan"
özdeyişindeki ulvi mekan!
başbakan'ın "3 çocuk yapın" diyerek verdiği emri fazlasıyla yerine getiren ilçe.

gittikçe büyümektedir. hem nüfus olarak hem yüzölçümü olarak. yenikent'i filanda dahil ettiler sincan'a. il olursa şaşırmam.

birde gimsa'sı ile meşhurdur.

yaşadığım yer olan eryaman'a yakındır.
hızla artan ve yerlileri tedirgin eden bir kürt nüfusu olan ilçe. türkiye'ninde en fazla göç alan yerlerinin başında gelir.

400.000'i aşkın nüfusu şehir merkezine olan uzaklığı ile il olması gereken ilçeler arasında bana göre birinci sıradadır.
tanklarıyla meşhur ankara ilçesidir.
orta direk ailenin yaşam merkezi ben de dahil.
Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Tutak)
Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: alaca)
ev fiyatlarının düşük olması sonucu yaşanacak yer olmaktan çıkan itin, uğursuzun bol olduğu yer.
sincanlıları tanımanın bir yolu da sincan ıslığıdır. gençler arasında popülerdir.
ilkokul 1.sınıfta yarım dönemden biraz daha fazla okuduğum okulun bulunduğu ilçe. neden yarım dönem okumuşum? çünkü sınıf mevcudu 122 kişi idi. bir sınıfa 3 öğretmen bakıyordu. ve ben o sınıfta okumayı söktüm. kiraları ucuz diye taşındığımız ilçeden ayrılma sebebimiz bu olmuştu. burası başkent-ankara'nın merkez ilçelerinden bir tanesi. gerisini siz düşünün artık.

neyse ki sonraki okul hayatım daha güzel ve daha az mevcudu olan sınıflarda geçti.

edit: bu arada bahsettiğim dönem 95-96 senesi filan. 15 yıl filan olmuş.
özellikle buraya bağlı dolmuş şoförlerinin trafiğin anasını ağlattığı ve ankara genelinde trafik kazası olma ihtimalinin yüksek olduğu ankara'nın şirin olmayan ilçesidir.
eski mhp lilerin dolu olduğu ama her seçimde akp'nin %95 oy aldığı bir zamanlar sokaklarında tankların yürütüldüğü semttir... 4 sene once buraya tasındıgımda hay lanet dedirten, sincan-lale tren hattında 8 tinerci tarafından kovalandığım, yolda yürürken uzun saçlarım yüzünden yaklaşık 4 kere linç olma tehlikesi geçirdiğim yine aynı şekilde ramazan ayında sokakta sigara içtiğim için linç edilme tehlikesiyle karşı karşı ya kaldığım, devrimci olduğum için 17 kere dayak yediğim, tanımadığım bi kız yüzünden burnumun kırıldığı ama sonraları alıştığım ve çok sevdiğim ankara semttidir... her şeye rağmen sincan güzeldir ve güzelleşecektir... butun sincanlıları sıcak bi ortam arıyorlarsa sincan dayanışma evine beklerim. sincan dolmuş duraklarının tam karşısında seda iş hanı en üst kat... sincandaki ilk ekman kursunun verildiği üstelik ücretsiz verildiği yer olarak sincan tarihine adını yazdırmıştır ...
yaşanılası bir yer değildir. en fazla yaşamak zorunda kalınılan bir yerdir. ankara merkeze hergün gitmesi gereken birine gıcıksanız eğer ona sincan'dan ev alınız, her gün yapması gereken otobüs yolculuğu ona yetecektir.
sincan ne la? nerelisin diyince "sincanlıyım" diyollar bide. sincan diye memleket mi olur.
kızılaya giderken ankaraya gidiyorum diyen insanların sanki ankarada yaşamıyormuş gibi düşündükleri, gittikçe gelişen, hayat standartlarının yükseldiği, insanların geçmişten farklı olarak düşüncelerinin geliştiği ancak saat 10 olunca sokaklarında kimselerin kalmadığı epeyce büyük bir yerleşim yeridir.
sincan merkez, delikanlıdır herkes.
ankara ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, yobaz insanların buluşma noktası. 2007'de akp'ye %64 oy vermiştir. yerel seçimlerde bu oran %50'ye düşmüşse de %10'u bile hak eden bir belediyecilik yoktur. işim düşmediğinde gitmem ve işim de hiç düşmez.
sosyologların bronz çağı sosyal yaşamını bir iki detay dışında çok rahat inceleyebilecekleri insan yığınına ev sahipliği yapan yerleşim birimi.
ne çektiğimi ben bilirim ben!
gördüğüm, duyduğum, bildiğim en s.ktir b.ktan yer.
yol bilmiyorsan, akşam gitmişsen ve arabada benzin yok denecek kadar azsa geçmiş olsun. eskişehir lan bildiğin ankara felan değil oralar. yanlış anlamayın kötü yerler felan demiyorum ama uzak be abi.
ankara' da ikamet edilecek tek yer. keçiören diyen insanın ağzına terlikle vurmalı rampa çıka çıka insan bir hal alıyor. sincan ise dümdüz ilçe. ulaşım bakımından dolmuş, otobüs, tren var yakında da metro gelecek.

ilk zamanlar insan biraz zorluk çekse de alışıyor. rampası bol keçiörenden, berbat evleri olan demetten, altyapı çalışması bitmeyen etimesguttan, varoş altındağ ve mamak' tan, bakkalı olmayan ümitköy ve çayyolundan kat be kat iyidir.

şimdi yobazların doldurduğu ucuz fiyata evlerin bulunduğu yer diyecekler lakin gelinde bir bakın ev fiyatları uçmuş keçiörenle yarışır hale gelmiştir. altyapı bakımından söylemeye gerek yoktur.

alışlveriş merkezi olarak optimum zaten çok yakın, gezilecek yer bakımından harikalar diyarı ve göksupark hemen dibinde lafın özü sincan ankara' ya bağlanacağına, ankara sincan' a bağlanmıştır.
6 yıl önce yerleştiğim parkta park çimleri yerine esrarın koktuğu, sokaklarında arabesk, oyun havası ve son zamanlarda arabesk rap karışımı müziklerin çaldığı yerdir..