1. 1.
  yolculara bilmeceler soran ve bilemeyenleri yuttuğuna inanılan efsanevi manyak canavar.

  sfenks
  7 ... jikase
 2. 2.
  http://www.eskimisir.org/sfenks/

  http://www.yorumcu.com/mtour/pyramids/sfenks/

  http://www.bilinmeyen.com/news.php?id=60

  http://www.angelfire.com/al2/arkeoloji/sfenks.htm
  ... boogie
 3. 3.
  Mısır ve yunan mitolojilerinin masalsı figürü. insan başlı bir aslandır.
  1 ... vernon sullivan
 4. 4.
  hiç tüyü çıkmayan, zarif, sevimli olmayan bir kedi türü. tüm diğer canlılarla iyi anlaşması ve bir kediye göre çok üstün olan zekalarıyla ünlüdürler.
  ... regulus
 5. 5.
  bülent ersoy a olan benzerliği insanda hafif bir titremeyle beraber ürkme hissi uyandırmaktadır.

  sfenks
  11 ... mtnyldz
 6. 6.
  dünün yazar namzeti, bugünün sözlük neferi.

  (bkz: hoş geldiniz)
  ... ecayip heyvanlara benziyirsen
 7. 7.
  sözlüğe hoş gelmiş. emre özkan altına yazdıklarını görünce, kendisini emre özkan sandım. sordum da hatta kendisine. değilmiş.
  ... sacriter
 8. 8.
  yunancada 'boğazlayan' anlamına gelen sfenks, bir kadının başına, bir aslanın vücuduna ve bir kuşun kanatlarına sahip efsanevi bir hayvandır.
  1 ... tololo
 9. 9.
  sfenks, kafası koç, kuş, veya insan, gövdesi ise uzanan bir aslan şeklini alan heykel. ilk önce eski mısır'da rastlanan sfenks, eski yunan mitolojisinde büyük kültürel önem taşımıştır.
  mısır sfenksi antik bir efsanevi yaratıktır. gövdesi uzanan bir aslan ve kafası genellikle bir firavunun kafasının şeklini alır. aslanlar güneş ile bağlantıları nedeniyle antik mısırlılar tarafından kutsal hayvan sayılırlardı.
  en büyük ve en ünlü olanı, gize platosunda nil nehri'nin batı kıyısında bulunan büyük gize sfenksi'dir. gize sfenksi doğuya bakar ve pençelerinin arasında bir tapınak yer alır.doğan güneşi ve firavun için yeniden dirilişi temsil eder. yüzünün doğuya dönük oluşu, güneş tanrısı ra'yı her sabah doğar doğmaz görmesi içindir. yapıldığı zaman ön ayaklarının arasında kurban için bir sunak olduğu kalıntılarda yapılan kazı çalışmalrında ortaya çıkartılmıştır. sfenksin yüzünün firavun kefren'e ait olduğu sanılır ve yapılış tarihini dördüncü hanedanlık (mö 2723 - 2563) dönemine denk getirir.
  ... loopus
 10. 10.
  insan başlı, aslan gövdeli heykellerdir.
  1 ... linka