1. 34.
  Biraz müstehcenlik, biraz tarih ve yavaş yavaş gelen bir çöküş. Yani bir Ayşe Kulin klasiği.
  Foşşik duygularım yoktur lakin kitabı okurken sırp düşmanı kesilmemek elde değil.
  2 ... queenofissizs
 2. 33.
  çok başarılı bir savaş romanıdır. sizi bosna'ya, cephenin ortasına bırakır. elime alıp bitirmeden bırakmadığım bir eser. boşnakların çektiği acıları anlatır. bosna savaşından kısa bir süre sonra okununca daha da bir "anlam" kazanıyor.
  ... korku bilmez soyumuz
 3. 32.
  ayşe kulinin en kopuk romanı, akıcı değil, hiç beyenmedim diyenlere inat benim yere göğe sığdıramadığım güzellikteki roman. karakterleri, tıpkı kumral ada mavi tuna'nın karakterleri gibi hayatım da yer edecek olan ve harika bir ülkeyi harika bir milleti anlatan roman. ne zaman kırmızı ışık görsem aklıma tuna gelir, artık ne zaman havai fişek duysam aklıma bomba niyetine sevdalinka gelecek... bir de şu diyolog

  -siz de mi müzlümansınız?
  -dörtte bir
  -ana tarafından mı baba tarafından mı
  -bir kadın tarafından.

  edit: kitabın arka kapağında yazan yazıyı sanırım yüz kere okumuştum. kitabın bitimine yakın büyük bir heycanla okurken o yazı karşıma çıkmıştı bir de...

  Aynı ırktan, kim bilir belki de aynı soydan geliyorlardı. Aynı yaşlarda, aynı boylardaydılar. Aynı kadını sevmişlerdi. Ataları aynı tanrıya ayrı yollardan ulaşmak istedikleri için, biri Boşnak diğeri Hırvattı. Bunu kendileri seçmemişlerdi, savaşmayı ve kaderlerini de seçmedikleri gibi. Ve ambulanstaki çocuğu kurtarmanın dışında, beklentileri yoktu yarın için. Yarınlar, kurşun, havan topu ve bombaydı, kandı. Ama her ikisi de farkına bile varmadan "daha güzel günleri bekliyorlardı. insanlar, değişik inançlarla ve hırslarıyla ne kadar karıştırırlarsa karıştırsınlar, kana, acıya, şiddete bulaştırsınlar, bu muhteşem dünyayı, yaşam bir umuttu sonuçta. Hiç bitmeyen bir umuttu. Dünya tarihinin en acımasız soykırımlarından Bosna`da, bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması...
  ... mitokontri35
 4. 31.
  Trapetlika Trapetala
  ... ortadirekmarksist
 5. 30.
  ayşe kulin’in okunması gereken romanlarından bir tanesi. okurken yugoslavya’nın tarihini sanki sizde yaşıyormuşunuz gibi gerçekle yüzleşiyorsunuz. ilk başlarda siyaset isimlerinin geçmesi nedeniyle biraz sıksa da ilerleyen sayfalarda insanı kendinden geçiriyor. görülmüş olan zulümler ve boşnakların yüz yıllar boyunca gördüğü zulüm, insanın içini yakacak bir şekilde ele alınmış ve anlatılmış.
  ... hormonalsayiklamalar
 6. 29.
  yazardır kendisi. hoşgelmiştir.
  ... acayip bi insan profili
 7. 28.
  boşnak halkına has aşk şarkılarıdır. zamane gençlerine ağır gelebilecek türden nice eserler vermiştir sanatçıları. herkesin söyleyebileceği türden değil aşkı hissederek, yüzlerce yıllık gelenek ve kültürü ritim ile birleştirebilen insanların müziğidir.
  ... sinirlenmicem
 8. 27.
  yazarın; kitabın başkahramanı olan kadının kocasını aldatmasını haklı gösterme çabasını kenara ayırmak şartıyla çok güzel bir kitaptır. bosna savaşı sırasında yaşanan olayları çok sürükleyici bir dille anlatmıştır. okuduktan sonra bile uzun süre etkisinden çıkılamayan, rüyalara giren türdedir.
  ... chocolate
 9. 26.
  ayşe kulin'in akıcı üslubu ile bitiverdi 1-2 gün içersinde, bosna savaşını anlatan özgürlük adına verilen mücadeleyi anlatan, bir de araya sıkıcı olmasın diye yasak aşk iliştirilen bir kitap. ama şunu söylemeden geçemeyeceğim, eğer ayşe kulin'i okumaya füreyya değil de bu kitapla başlasaydım belki de ayşe kulin'i bir daha okumak istemezdim.
  ... rhein
 10. 25.
  mükemmel ötesi bir ayşe kulin klasiği. bir milletin yaşadığı acılar ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.
  1 ... gulmekicinbahanearayaninsan