bugün

Siyah bir hırka, tennure ve sikke den oluşan özel kıyafetlerini giyip belli bir pozisyonda dönerek uyguladığı bir nevi ayini yerine getiren kişi. *

(bkz: topaç)
mevlevi ayinlerinde giydikleri mütevazi kıyafetlerle bu dünyadan uzaklaşarak dönen, dönen ve yine dönen kişilerdir.*
semazenler mevlanın türbesine girerken ilk adımlarını dönerek atarlar. *
meşhur semazenler;

19. asrın son yarısında kasımpaşa mevlevihanesi nde semazenbaşı olan mehmed fahri dede'nin mutrib parmaklığı üzerinde bile sema edebildiği bilinmektedir. semazen yozgat'lı neyzen salih dede'nin her biri iki kg. ağırlığında iki tennure'yi üstüste giydiği halde, muntazam bir şekilde sema yaptığı tesbit edilmiştir. son devrin en iyi sema yapan şahsiyetleri arasında; tahir ül mevlevi - tahir olgun (1877-1951) ve ankara tıp fakültesi nin merhum öğretim üyelerinden prof. dr. feridun nafiz uzluk (1907-1974) bulunmaktadır.
(bkz: 2007 mevlana yılı)
mevlevilik'te musiki nağmeleri eşliğinde aşk ile dönerek kendinden geçen kişilerdir. semazenlik, sıkı bir disiplinle öğrenilir, öğretilir. öylesine yoğun bir trans gerektirir ki, bu bazen istenmeyen sonuçların doğmasına neden olabilir...

http://tinyurl.com/32vvnf
--spoiler--
yarım saate kadar dönmezsem polisi arayın
--spoiler--
sufi ney& gitar adlı albümde geçen bir enstrümantel ismi.
bir elleri yukarı doğru bir elleri aşağıya doğru açık bir şekilde dönen kişi.semazenlerin giydiklerinin belli bir manası vardır,örneğin başlarına taktıkları sikke mezar taşını, üstlerine giydikleri tennure kefeni,sembolize eder.
dönerek dini bir dans icra eden kişi. dönmenin kafa yapıcı etkisi gözönüne alındığında sarapci kenan komutan gibi gezdiği düşünülebilir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.