bugün

Şu yalan dünyanın sevmeye değecek üç beş yanından biri. Bundan daha lezzetli bir şey içmedim ben şu dünyada. ileride bahçeli bir evim olsun her akşam demleyip keyfin dibine vurucam, yanına bir de nargile ohh. Şu hayattaki tek amacım bu artık*
Sema isimli bir kıza söylenen emir sözü.
asya ve amerika tarihinin ortak değeri olan semaver; çay, kahve ve şalgam suyu yapmakta kullanılan hacattır.

ilk kullanan ırkın portekizler olduğu orhun anıtlarından 2014 yılının ocak ayında mısırlı arkeolog cabbar el azizi tarafından tespit edilmiştir.

son yüzyılda yerini çelik emaye çaydanlıklara bırakan nostalji aksesuarı semaverler sadece mangala giderken araba bagajlarında gezmektedir.
semaver çay demleme ve su ısıtma için kullanılan, içinde kömür veya odun yanan ocağı bulunan musluklu kaptır. Günümüzde elektrik enerjisi ile çalışan, kömür ve odun kullanılmayan semaverler de mevcuttur. Semaverler, bakır, tunç, pirinç ve saçtan üretilmektedir.

Rusya kökenli bir cihaz olduğundan ismi Rusça’’da kendi kendine kaynamak anlamına gelen sama ve varit kelimelerinin birleşiminden gelmektedir. Bağ, bahçe, balkon, piknikte, kısacası her yerde kullanılabilmektedir. Semaverde odun ve kömür yanarken çıkardığı çıtırtı sesi, insana huzur vermektedir.
görsel
Ruslar Erzurum'u işgale geldiklerinde, soğuktan korunmak amaçları ile atlara bağlanmış kalın keçelerin üstüne, semaveri koyarak işgale gelen askerlere sıcak çay vermesi sebebiyle Türkiye'ye gelmiştir. Ardından bizim milletimiz bu aleti çok sevmişler ve kendileri de üretmeye başlamışlardır. Erzurum'dan tüm yurda böyle servis edilmiştir. Kısacası Rusların ilkel çay makinası diyebiliriz.
Çay fabrikası.
görsel
çayı demleyebildiğim tek item.
Toplu halde çay demler. Evet.
Eyfelde cigkofte yapan dayi geldi aklima*
görsel
dostluk, paylaşmak, muhabbet ve daha niceleridir.
3-4 kişi hadi gidelim, yakalım diye başlarsın ve sonra çağırdığın ahbaplarınla 9-10 kişilik bir kalabalığı odun ateşinin etrafında toplarsın. üstelik azıcık çay ve biraz şekerle başarırsın bunları, çok şey değil...
semaver bahanedir, dostluksa şahane...
semaver kültürü,bize ruslar'dan geçmiş.tasavvuf kültüründe semaver,dervişe benzetilir.içinde yanan közün fokurdaması, dervişin bağrının yanması ve gözyaşı dökmesine benzetilir.
galiba benim içim fesat.
rusça kökenli kelimedir.
rusça'da samovar olarak yazılır.

sam ( kendi ) ve varit ( kaynatmak ) sözcüklerinin hepleşmesinden oluşmaktadır.

ülkemizde de bildiğin demlik.
--abasıyanık--

Kız sen de benim hoşuma gidiyorsun. Hem de hergün yiyip sana vermediğim, çok sevdiğim Şamfıstıklarından daha çok. Ama ben, hoşuma gidiyor diye, seni kabuklarından sıyırıp şamfıstığı gibi yeşil ve tatlı içini yiyor muyum?

--abasıyanık--
rusçadan türkçeye girmiş bir kelimedir. ''kendi kendine kaynayan şey'' manasındadır.
sema, bir çay ver kızım. *
ismi sema olan kızlara esprisi yapılabilecek bir alet.
sait faik abasıyanık'ın hikaye kitabı.
güncel Önemli Başlıklar