bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  mimar sinan ın ustalık eserim dediği eser. bir çok özelliği vardır. birçokta gerçek dışı efsanelere konu olmuştur. ör:japonlar geldi minareyi inceledi; böyle şey olamaz biz bunu sökelim tekrar monte edelim vs. süleymaniye camii nde bulunan selimiye de bulunmayan bazı özellikler de var olduğu sanılmaktadır. ör:o zamanlar aydınlatmada kullanılan kandillerin islerinin bir yerde toplanarak mürekkep oluşturması. bu özellik selimiye de yoktur.

  selimiye camii
  selimiye camii
  5 ... aabi
 2. 2.
  bir minareden üç şerfesine üç ayrı merdivenden çıkılır. çıkan kişiler birbirlerini görmezler. bu özellik güney tarafındaki iki minarede mevcuttur. ne gerek vardı sinan usta derim ben. ama vardır ustanın bir bildiği..
  3 ... aabi
 3. 3.
  dünya yapıtLarının en güzeLi...tek parçaLı kubbesi haLa konuşuLmaktadır...tek parçaLı en büyük kubbesiyLe bizansLıLarın ayasofyasına fark atmıştır...sevinçLerini boğazına tıkmıştır...ustaya heLaL oLsundur....dünya harikaLarı arasında gösteriLmektedir...ben gittim gördüm...şahanedir...efsanedir...görmenizi tavsiye ederim...
  8 ... tucimania
 4. 4.
  eski istanbul yolundan edirne'ye girerken minareleri 2 tane görünen yapı.
  1 ... hadiii
 5. 5.
  Mimari bir şahaser. Yapılan her şeye bir mana yüklenmiş inanılmaz camii. Mesela içerisinde bulunan sekiz sütun cennetin sekiz kapısını simgeliyormuş, sütünların başlarına yerleştirilen içi boş küplerse o zamn mikrofon sistemi olmadığından ses in camii içinde rahatlıkla yayılmasını sağlıyor, ayrıca camii inşaatında kullanılan harçlara deve kuşu yumurtası katılmış ki buda caminin örümceklenmesini önlemekteymiş,inanılmaz bir hava sürkilasyonu sayesinde camide yanan mumların isi bi yerde toplanıp mekke ye giden develere yüklenirmiş burda develer giderken sağa sola yaptıkları harektten dolayı bu is çalkalanır karışır ve hattatlara mürekkep olurmuş.Ayrıca bu cami balkan harbinde 5 top mermisininde hedefi olmuştur.Kubbenin büyüklüğü islamın birliğini ve büyüklüğünü,beş pencere katı islamın 5 şartını,12 küçük sütün onikinci padişah tarafından yapıldığını,minarelerdeki 12 şerefe namazın 12 şartını,iki minarede bulunan üçerden altı yol imanın şartlarını temsil etmektymiş. **
  6 ... ck_06
 6. 6.
  mimar sinan ın 80 yaşında yaptığı yapı. mimarlık tarihinde en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelenen selimiye camii yerden yüksekliği 43,28 m.olan 31.30 m. çapındaki kubbesiyle de dikkat çekicidir.
  1 ... worldlike
 7. 7.
  bakımı en son 30 yıl önce yapılan mimari açıdan mükemmel yapı.
  1 ... serander
 8. 8.
  gectigimiz senelerde * deformasyon sebebi ile cokme tehlikesi yaşamış yapı ardından gelen mimarlar yapıyı incelelerken gizli bir bolmede mimar sinan ın kendi eliyle yazdığı "eğer bu notu bulduysanız demek ki yapının şurasında bir problem var" yazısıyla dumura ugramıştır.yazıda ayrıntılı bir şekilde onarım yolu verilmektedir.
  Başka bir rivayete göre de bu caminin altında teeee * yunanistan, bulgaristana varan tüneller ,mahzenler vardır.
  ayrıca yakınında ki hamam ın su boşaltım hattı caminin altından geçirilmiştir ki buda caminin yerden ısıtmalı olmasını sağlar.
  kısacası rivayetleri çoktur.
  3 ... heidi
 9. 9.
  tabanından yazın soğuk,kışın sıcak su geçen kanalların olduğu,
  içindeki mermer bir kısımda ters lale olan görülesi camidir.
  eskiden lale bahçesi olan alan cami yapmak için sahibinden istenince hatun kişi işi yokuşa sürmüş ve direnmiş,
  fakat sonunda ikna edilen hatunun tek isteği caminin içinde lale figürü olmasıymış.
  usta,hatunun isteğini geri çevirmeyip yerine getirmiş ve lale figürü yapmış,
  fakat hatunun çıkardığı tersliği de sembolize etsin diye ters bir şekilde koymuş laleyi.
  2 ... jansery
 10. 10.
  ayrica diger bir rivayet te icerisindeki lale figürü (#988841) her sene aşağı doğru ilerlemektedir, yerle teması anında kıyamet kopacaktır.
  2 ... heidi