1. 1.
  Namaz vaktinin geldiğini bildirmek için camide müezzinin ezan okuduğu,sala verdiği,şerefesi olan,çoğunlukla taştan,yüksek ve ince yapı.
  1 ... italiano
 2. 2.
  ilk minare muaviye zamanında mısır valisi olan muslume tarafından amr camisine yaptırılmıstır.
  ... lois lana
 3. 3.
  çaldığın zaman ona uygun kılıf hazırlaman gereken mimari yapı.
  ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  süngümüz demenin suç sayıldığı nesne..
  1 -1 ... baudelaire
 5. 5.
  "Minareden at beni in aşağı tut beni" diye türkülere geçmiş cami bölümü..
  ... kiraze
 6. 6.
  Müezzin kulesi...
  ... kiraze
 7. 7.
  sunay akın şiiri.

  Top oynayan arkadaşlarını
  minareden gördüğü
  için acelecidir
  ezan okuyan
  çocuğun sesi
  ... vernon sullivan
 8. 8.
  şimdilerde çok gereksiz olan mimari yapılardır. aslında minarelerin yapılma sebebi, imamın yüksekçe bir yere çıkıp ezan okuyarak halkı namaza çağırma girişimine katkı sağlamaktır. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber, minarelerin uygun yerlerine megafonlar asılmıştır. Bu sayede imam ya da kuran kursundan bir velet oturduğu yerden gönlünce detone olmaktadır. Minarelerin diğer bir görevi ise her yıl oruç vakti, ramazan ayına düzülen methiyeleri afişe etmektir. Ancak bu da islamiyetin özünde olmayıp, yapsak güzel olur anlayışıyla oluşmuştur zannımca. Bu noktada minaresiz bir camiye verilecek tepki yobazlıkla çağdaş islamcılık arasında turnusol kağıdı vazifesi görebilir. Yıllardır düşündüğüm tasarımı gerçekleştirip, içi iznik çinisi olayını aşmış, dışı da bir o kadar çağdaş, insanı namaza davet eden bir cami inşa etmek için yetkililere ihale açılması için sesleniyorum. Bu şekilde minareler, din istismarıyla kimsenin süngüsü haline gelmez, kardeşi kardeşe kırdırmaz.
  1 ... impayatoy
 9. 9.
  Artık bir kültür haline gelmiş ve istanbulu istanbul yapan özelliklerden biri olmuş simgelerdir. işlevinin olup olmaması tek konu değildir, önemli olan binanın verdiği estetik duygudur.
  2 ... baybars
 10. 10.
  bir din hocamızın,"ilk füzeyi müslümanlar buldu,ancak yakıt bulamadıkları için minare yaptılar"cümlesi ile gerekçesini bir zamanlar açıklamış olduğu yapı.
  3 ... nanelimon