bugün

islam aleminde yapılmış en güzel camilerden biridir. evet.
edirne içinde ve yakın çevresinde hemen hemen her yerden görünmesi tipik özellikleri arasında olan görkemli cami.
Düz ova trakyada Şehre hakim bir tepe , muhteşem mimari. Son kale derler ya avrupa sınırında ve hatta içinde ihtişamı büyük ibadete açık son cami .
merdivenlerinin sırrı matematik ve geometri ile çözülmeye çalışılsa da halen tam anlamıyla anlaşılamamıştır. 3 kişi aynı anda farklı merdivenleri kullanarak aynı minarenin tepesine ulaşıyor fakat merdivenlerden çıkan kişiler birbirlerinin seslerini duyarken kesinlikle birbirlerini göremiyorlar. Yani, Üç ayrı kişi, üç ayrı yolu kullanarak, tek minarenin içinde hiç karşılaşmadan üçüncü şerefeye çıkma imkanına sahip oluyor. Şu an merdivenler helisten(sarmal), helis eğrisinden ilham alınarak yapılmıştır denilmektedir. Cami 1569-1575 yıllarında Sultan II.Selim'in emriyle yaptırılmıştır.
Mimar Sinan'ın Edirne'de bulunan ustalık eseri. Kubbesi, dört minaresi mükemmel tasarlanmıştır.
edirne'de bulunan turistik cami.
hangi selimiye?
üsküdar'da ki büyük selimiye cami :
Selimiye Camii, Osmanlı Padişahı III. Selim tarafından Barok ve Osmanlı mimarisi tarzlarında yaptırılmış, istanbul'un Üsküdar semtinde bulunan tarihi cami. kuş evleri dikkatinizi çeker. mimari bilinmemektedir.

Diğeri Edirne'de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim'in Mimar Sinan'a yaptırdığı camidir. Sinan'ın 90 yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" olarak adlandırdığı[1] Selimiye Camii gerek Mimar Sinan'ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. külliyesi dikkati çeker.

her ikisini de ziyaret etmekte ufkunuzu açacaktır.
Minare fırtına da değil depremle yıkıldı.
ibne seyyah yanlış bilgi vermiş.
Schwigger benim senin en sonunda koca Sinan'ın sikini yesin ama boş yapmayı kessin.
görsel
önünde roman ablalar var 2 lira verince kanka oluyorlar. kızı izmire kocaya kaçmış sonra bunlar barışmış düğün yapmışlar.

selam ve kuş yemi ile.
kapıkule'den türkiye'ye girince görülen cami.
görsel

mimar sinan ne güzel döşemiş boruları..
görsel
lisede çok gitmek istediğim bir camiydi.
süleymaniye camii'yle karıştırılmaması gereken camii.
ara sıra merkeze gittiğimizde giderim. ancak tadilat filan var galiba. çok güzel bir bahçe tasarımı yaptılar oraya.

tunca kafe'ye yakındır.
şu anda tadilatta olan mekan. içine turist götürdüm, çalışanlara ters laleyi soruyorum arkadaşlara gösterelim diyorum, o sütunu tadilatta kapadık, fotoğrafı var telefonumuzda gelsin baksın diyorlar.
Nasıl söylerim bunu turiste, o zaman buraya gelme evinden internetten bak demiş olmuyor muyum haha