bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  dünyada sadece hakkari ve van yöresinde yetişen ve "ağlayan gelin" olarakta bilinen lale türü
  Ayrıca selimiye camii'inde müezzin mahfilinin mermer ayaklarından birinin altında bulunan bir lale motifi. bu motifi buraya bizzat mimar sinan koydurmuştur. sebebi de, bu caminin yeri alınırken burada lale bahcesi olan bir kadının kendilerini epey uğraştırmasıdır. neyse ki sonunda bu ters kadın ikna edilmiştir.
  4 ... farabi
 2. 2.
  askerliğimi yaptığım zaman gördüğüm yetiştirmeye çalışıp başaramadığım soğanlı bitki. sadece hakkari ve van bölgesinde yetişiyormuş.
  http://www.hakkari.gov.tr/terslale.htm
  1 ... aabi
 3. 3.
  selimiye camii'nin içindeki sütunlarda bulunan bir kabartma, ters dönmesine ramak kalmış bir lale. küçüklere anlatılan masallara göre bu lale tamamen ters olunca kıyamet kopacaktır.
  Hikayenin gerçeği ise şudur: Osmanlı imparatorluğu'nda sadece bahçeler halkın kendi malı olabiliyor ve padişah'ın sayılmıyordu. Edirne'nin tam ortasındaki Lale bahçesini yıllar boyu satmak istemeyen yaşlı kadının inadına bu kabartma çizilmiştir.
  2 ... goksunv
 4. 4.
  soğanının izinsiz hakkari dışına çıkarılması yasak olan bitki..
  1 ... sonrabirgun
 5. 5.
  Yaygın söylenceye göre bu lale, cami arsasının sahibi olan ve burada lale yetiştiren kişinin arsaya cami yapımı için çıkardığı güçlük ve ters tutumunu sembolize etmektedir.
  selimiye camii' nin, Müezzinler mahfelinin kuzeydoğu yönünde, köşedeki mermer ayağında, motif olarak bulunur.
  ... dalton ana
 6. 6.
  bahçesini satmak istemeyen yaşlı kadının anısına selimiye camii'nin içindeki şadırvanın direklerinden birine mimar sinan tarafından kazınmış laledir.

  yere değince kıyamet kopacağı söylenir, herkes geldiğinde bir çizik atar ve güya lalenin aşağıya kayıp kaymadığını kontrol eder. kendilerini akıllı sanıp da çiziği yukarıdan atanların da sayesinde direk tamamen çizik içinde kalmıştır. (ben ise milimetre oynamadığı kanaatindeyim)

  son olarak, edirne belediye başkanı hamdi sedefçi'nin heykellere olan ilgisi (?) nedeniyle bahsi geçen kadının da bir heykelini yaptırmıştır. esentepe mevkiinde, 75. yıl ilköğretim okulu'na giderken geçilen kavşakta bulunan heykel, boynu bükük bir kadından ve önünde duran ters laleden oluşuyor.
  ... hadiii
 7. 7.
  selimiye camii'nin yapımı sırasında mimar sinan'ın çektiği kamulaştırma zahmetini sembolize amacıyla, camii içinde süsleme figürü olarak kullanılan lale motifi. bu çok tutulmuş olacak ki daha sonraları ters lale figürü ile devlet kademelerinde usulünce hoşnutsuz belirtmek, yaygın bir geleneğe dönüştü. çini ustaları, padişahın ya da yüksek erkanın himayesi ile yapılan cami ya da çeşitli binalarda, halkın gizli yakınmalarını, ters laleler resmederek ilgili makama iletmesinde aracı oldular.

  osmanlı'nın son dönemlerine kadar ters lale, "devletlum; ömrüne bereket, seni ve devletimizi seviyoruz ama sen de bizi biraz daha sevemez misin!" anlamında bir yakınma ve arzu hal belirtme amacıyla kulanılmıştır..
  3 ... junojuno
 8. 8.
  hüznün çiçeğidir de denilir.
  1 ... sigortateli
 9. 9.
  (bkz: an roozha)
  ... sigortateli
 10. 10.
  sadece hakkari yöresinde yetişmeyen, ayrıca adıyaman'da da yetişen bir çiçektir.eğer olur da yolunuz adıyaman'a düşerse, en işlek yollarda plastikten yapılma ters laleleri görürseniz şaşırmayın.

  ayrıca bi bilgi daha:

  kürtçe adı gulmehin'dir.

  ahanda bu da ''acep bu ters lale nasıl bişey ola ki?'' deyu, merak edenler için gelsin

  http://www.guzel-resimler...ters-lale-resimi-3168.htm
  3 ... zwystone