bugün

Performansı polo gt kadar olan seat modeli, 1.4 tsi 150hp abartılcak bir motor değil ama az da değil yani düzgün otobanda 230-240ta kesilir bence.
yeni kasada sınıfındaki diğer araçlarda standart olan birçok şeyi opsiyon olarak sunarak, ideal bir araç için eklenen opsiyonlarla fiyatı sınıfındakileri baya baya geride bırakan araç. bu politikasından dolayı seat'a pek sıcak bakmıyorum. ama leon fr da güzel araba şimdi, duruşu yeter*
eski kasaları daha gösterişli olan seat harikası.

1.4 tsi motor kasasına küçük gibi görünsede, 150 hp de ürettiği torka göre tatmin edici bir hızlanma ve sürüş keyfi verir.
2012 model mk2 kasasına sahip olduğum gayet keyifli bir araç.
yeni aldım daha kendisini... canım kızım, kızılım, ateşböceğim...
140 beygirlikse alınır. yakıtı ne yakar bilmiyorum.
2013 model manuel 1.4 Tsi 140 beygir 250 nm tork değerlerine sahip olan aracımın 3 aylık deneyim sonucu artıları ve eksilerini burada amme hizmeti olarak paylaşmak istiyorum. Öncelikle artılarından başlayalım

-Genç ve kolay kolay yaşlanmayacak bir kasaya sahip hatchback bir araca göre agresif sayılacak hatlara sahip aracın aerodinamisi de fena sayılmaz

-1.4 litrelik turbo benzinli motoru bu mk3 kasada tatmin edici bir performansa sahip
250 nm tork değeri benzinli bir araç için bu fiyat aralığında iyi performans sunuyor aracın kilosunun düşük olması onu segmentindeki rakiplerine göre çok daha çevik yapıyor.

-yakıt tüketimi olarak şehir içinde yüz kilometre ortalaması olarak 6 litreyi görüyorum. Ancak bu istanbul gibi şehir trafiği çok yoğun olan bir yerde 8 litreleri kesinlikle görecektir. Uzun yolda 120 kilometre hıza sabitleyerek 5 litre bandında gezen bir değerle karşılaşıyorum. Araçta sürüş modları bulunmakta ben bu değerleri eco modunda elde ettim sport moduna alındığında gaz tepkisi artacak ve yakıt tüketimi de artacaktır. Benzinli bir araca göre yakıt tüketimi iyi seviyelerde.

-vites geçişleri kemikli ve güzel bir hissiyat veriyor. vites yolu kısa sayılabilecek ölçüde.

-direksiyon yumuşak ve hiç yormayan bir direksiyon. ölçüleri de ideal seviyede.
Eğer sport moduna alırsanız direksiyon sertleşecektir hissiyat daha da iyi olacaktır.

-kırmızı dikişli yarı deri yarı kumaş koltuklar yanal ve bel destekleriyle yormayan sırtı ağrıtmayan rahat bir koltuk

-aracın göğüs bölgesi yumuşak deri görünümlü malzemeden yapılmış kapıların bir kısmında ve kol dayamada da benzer malzeme kullanılmış malzeme kalitesi yönünde fena sayılmaz belli başlı yerlerde plastik malzeme kullanılmış torpido ve kapıların belli kısımları gibi oralarda kullanılan malzemede kötü bir plastik hissi vermiyor. Ancak volkswagen golf kadar kaliteli olduğunu söyleyemem. Ve bu plastik kullanımı nedeniyle trim sesleri duymanız mümkün.

-Araç yol sesi alıyor ama rüzgar sesi alma konusunda civicten üstün. süspansiyon olarak torsiyon çubuğu kullanıldığı için aynı zaman da sert bir araç. Bu yorumum 17 inçlik alaşımlı jant ve 225/45/17 lik lastikle yapılmış bir yorumdur.

- Araçta emniyet kemerinin yukarı aşağı ayarı yok benim hoşlanmadığım bir durum.

-Viraj aydınlatmaları başarılı.

-Araç yatmaya meyilli değil ancak önden kopmaya çok meyilli ve bunu ne kadar tecrübeli olsanız da kestirmeniz zor bunda en büyük etkenin bağımsız süspansiyonun olmayışı olduğunu düşünüyorum. Hatta viraja girdiğinizde yaşadığınız kaymalar size go kart arabası kullanıyormuş hissi verebilir pirelli sottozero lastiğin de etkisi olabilir bu kaymalarda. Dikkat etmek gerek.
70-80 bin km aralığında dsg şanzıman arızası neredeyse kronik olan, çok tutulan seat modeli.

arızanın özel servis bedeli 3-4 bin civarıdır. yetkili servis bedeli 10-12 bin tl arasıdır.