bugün

pek çok avrupa ülkesi'ne tek vizeyle giriş yapabilmek için alınan vizedir.
romanya ya girebilmek için bir türk e yetmeyen vizedir.
en kolay polonya ve ispanyadan alınan vizedir.
türkiye'nin dahil olduğunda hem avrupalılar hem bizim için mükemmel olacak uygulama. ne zaman olur muamma.

interrail yapacak olanlar ve idata'yla muhattap olacaklar için fazlasıyla açıklayıcı bir yazı mevcut. buyrunuz yararlanınız, idata'ya git gel uğraşmayınız. biz uğraştık siz uğraşmayın.

http://308negraarroyo.blo...vizesi-idata-gerekli.html

bunlar da gerekli olan dilekçe örnekleri
http://308negraarroyo.blo...il-dilekce-ornekleri.html
yanlış bilmiyorsam ki yanlış bilmiyorum neden böyle başladım entrye onuda bilmiyorum. bu vizeyi aldıktan sonra avrupa seyahatinize ilk olarak hollandaya giderek başlamazsanız hollanda sizi bir daha almıyor. ilk bana geleceksin kuralı var hollandada. ilgililere duyurulur.
yurtdışında iseniz en kolay fransa konsolosluğundan alınan belgedir.
saat 12:00'da belgeleri teslim ettim 12:30'da vizemi aldım. hatta konsolosluğa randevu bile almayıp bodoslama gitmiştim.
ingiltere dışında bütün avrupa ülkelerinin kullandığı uygulamadır. avrupa topraklarında serbest dolaşımı sağlar.
bildiğim kadarıyla irlanda ve hırvatistan ın da dahil olmadığı oluşum.
görsel
pasaportuna bastırmak isteyen suserlerimize istedikleri her ülke için her konuda yardımcı olabileceğim vize türüdür.
şengel derler ona şen gel. alırsan ingiltere hariç avrupa birliğinde her yere girip çıkarsın.
Daha irlanda/hırvatistan/romanya/bulgaristan(schengen kabul ediyor ama schengen vizesi vermiyor) ve kıbrıs'ın schengen anlaşmasına tabi olmadığını bilmeyen kezbanların *schengen alma sanatı* adlı bloguna itibar edilmemesi gereken vize.

Her ülke'nin websitesi mevcuttur ve gereken belgeler yazar. O belgeler alınıp başvurulur ve vize alınır.
polonya'dan aldığım vize türü. merak eden, araştıran, almak isteyen arkadaşlara bilgi vermek için yazıyorum bunları:

- öncelikle istanbul'da vfs global'ın aracılığıyla yapıyorsunuz başvurunuzu. sitelerine girip randevu alın, ordan gereken belgeleri okuyun (almak istediğiniz vize türüne göre değişiyor) ve hazırlayın. vfs global hakkında: (#22713918)

- randevuda teslim edeceksiniz onlar konsolosluğa yollayacak. konsolosluktn evinize postalanırken veya vfs global'e geri yollanırken bir sms alacaksınız telefonunuza, bu hizmet ücretsiz. eve kargo ücretli, tercihe bağlı.

- vfs global'ın sitesinde yazan evraklar yeterli, başka sitelerde ek belgeler yazıyorlar onlara gerek yok. ama koymayın demiyorum, ekstra maddi durumunuzu gösteren evraklar yararınıza olabilir, sizler durumunuzun kritikliğini biliyor ve ona göre hareket ediyor olmalısınız.

- istenilen seyahat sigortasına gelelim. orada da yaptırma şansınız var. herhangi bir banka veya taksim'de yer alan bilimum acente bunu yapar. 20 lira civarı bir şey 14 günlüğü. konsolosluk en az 14 günlük sigorta istiyor. seyahat 14 günden uzunsa, seyahat süresi kadar olmalı. benim sigortamı sigorta şirketi yanlış yaptı 12 günlük yaptı, bir sıkıntı yaşamadım. diğer tüm kıstaslar tutuyordu ancak seyahat sürem kadar yapmışlar, 14 günlük değil. yine de sorun yaşamadım.

- eğer öğrenci iseniz masraflarınızı kim karşılayacak bunu belirtmeniz lazım. ve o kişinin bir taahhütname yazması gerekiyor (şu tarihlerde şuraya seyahat edecek şu kişinin tüm masraflarını karşılayacağımı taahhüt ediyorum diye) ve bunu noterden onaylatmanız lazım.

- banka ve maaş bordroları ıslak imzalı ve kaşeli olmalı. bunlar da noter onayına gerek yok.

seyahat sigortasında falan ufak kusurlar vardı bankada çok bir para da göstermedim (4bin lira) 10 günlük seyahatim için multi girişli 1 aylık c tipi schengen vizesi verdiler. daha kısa alanlar da oluyor, daha uzun alanlar da. konsolosun kararı.

not: ilk schengen vizem buna bağlı olarak (daha önceki vize sayısı) vize süresi değişiyor olabilir. daha önce abd ve birleşik krallık vizelerim bulunuyordu. (fikir vermesi açısından başvuracaklara)
almanya'dan ve yunanistan'dan olmak üzere iki kez red aldığım vize.

Genelleme yapmak yanlış olabilir ama yaşadığım deneyimlere dayanarak şöyle bir tanım yapacağım: Eğer red aldıysanız başvurduktan bir gün sonra pasaportunuzu geri gönderiyorlar. (tabi daha geç göndermeleri de mümkün sadece demek istedim ki hemen geri geriyorsa büyük ihtimalle vizesiz geliyor. Bu tanım sadece iki örneğe dayanıyor.)

Not: ben de schengen'i bırakıp almanya'dan oturma izni aldım. Daha kolaydı.
çok kez aldigimdir, kabul gördüğünüzde de pasaportu ertesi gün gönderiyorlar.
sözlüğümüzün güzide yazarlarına istedikleri her konuda yardımcı olabileceğim,akıllarına takılan soruları birbir cevaplayabileceğim vize türüdür.
Bir haftalık cebimden çıkacak bir eğitim için hangi türünü alacağımı bilemediğim vizedir. Turistik olmaz, eğitim sadece üniversite için, iş desen tam sayılmaz. * *
ilk başvurumu Gürcistanda, Polonya elçiliğine yapacağım vize. Ancak gün almak ne mümkün. Devet mektupları, bankada para, son 11 ayda tavandan yatmış SGK, uçak bileti vs vs herşey hazır.
Edit: birde bir yapmış olduğum vizedir. Ancak tek girişli ve ihtiyacımdan bir gün fazla vermişler. Olsun sırada Macaristan var.
Avrupada çoğu ülkeye girmenizi sağlayan vize. Passaport+Schengen vizesiyle çoğu avrupa ülkesini gezebilirsiniz.
Yunanistan üzerinden çok rahat alınan vizedir. Sonrası zaten "freeeedooooooom" kıvamındadır.
+abi şengen vizesi almşsın hayırlı olsun.
-şşş yengen duyacak sus.
*
bankada paranız varsa anında elit vize alırsınız. Başvurduktan 3 gün sonra. Alt Limit 300 bin eurodur. Varsa kolay yoksa nah kolay.
yeşil pasaportun varsa gerek duymayacagin vizedir. 5avrupa ülkesine gittim % 100 çalışıyor.
AVRUPA TATiLi iÇiN GEREKLi OLAN ViZEDiR.

ŞiMDi GELELiM BiLGi ALMAYA, BENiM HATUNUN ABiSi iNGiLETEREDE YAŞIYOR, BiZE DAVETiYE GONDERECEK TATiL YAPMAMIZ iÇiN BEN ORDAN AMSTERDAMA GECMEK ISTIYORUM, iNGiLTERE ViZESi iLE AB ÜLKELERiNE GiREBiLiYORMUYUZ VEYA iNGiLTERE ViZEM VAR iKEN ORNEK OLARAK HOLLANDA ViZESi ALMAM KOLAYLAŞIYORMU. BiLE ARKADAŞALARDAN YARDIM RiCADIR.
bugün kıçıkırık bütün avrupa ülkelerinin bile sizden istediği alırken bir dünya belge hazırlama aşamasından geçiren hatta benim bu yakın zamanda başvurusunda bulunduğum insana illet getiren vize. detayları vfs global başlığında yazar ve misaflere açıklayacağım. (bkz: vfs global)
güncel Önemli Başlıklar