bugün

Cübbeli Ahmet Hoca:

"Satranç mekruhtur. Mekruh, Allah'ın istemediği bir iştir."

https://twitter.com/metro...tatus/1747653495627432313
bu da şatranç demiş sanırım..

peki: başımızı önümüze koyup, aklımızdan şeytanlık geçmeden, hiç bir fiziksel temas da olmadan, hadi ona da kızıyorsunuz, voleybol falan gibi dekolte bulmadığınız giyim kuşam gereksinimi de olmayan oyunun nesi haram?

insanın aklını çalıştırdığı için mi? hayır.. dünyanın en masum oyunundan bile zevk alabilmemizi istemiyorlar..

aşırı dindar haramları neler:
- dans,
- müzik,
- televizyon,
- eğlenmek,
- oyun oynamak (çocuklar için dahil.. erken namaza başlasın, bir çey demiyorum.. ama ötesinde kuran kursuna gitsin, bilmem ne yapsın.. çocuk gibi dışarıda oynamasın da, ne b.k yerse yesin)
- hatta ve hatta, kura'da geçmediği halde kendi kabulleriyle haram ettikleri deniz ürünleri vb. bir ton gıda maddesi..
- daha ileri dincilerde tıbbi araştırmalar ve gökyüzü araştırmaları gibi bilimsel konular,
- bizans dönemi dincilere gidelim, hiç müslümanlık'tan girmeyelim, çocuk yapmak dışında zevk için nikahlı, eşli, meşru, kanuni vesaire cinsel ilişkiye girmek..
- daha ileriye gidenlerde "her şey allah'tandır" mottosu ile tıbbi tedavi olma..

yani, hayattan zevk alma... amaç bu..
herbokolog bi görüş. allah'la mı istişare etmiş? Onun yaptığı ne? Haram diil mi? Mürit diye oturtuyo insanları malak gibi kendini dinletiyo...adam olsaydı da bi mühendislik öğrenseydi, o kadar insana iş bölümü yaptırıp, orda salak salak oturacaklarına her gün 2 3 kamyon ürettirseydi. Ki üretirlerdi de.

N'oluyo orda öyle 5 saat oturup cüppeli dinlemeyle?
Otele kadın atmak sevapmıymış.
"satranç mekruhtur. mekruh, allah'ın istemediği bir iştir."

Cübbeli Allah ile mi konuşmuş? Zamanızı boşa harcamayın vs dese anlarım da neden satrançı söylüyor özellikle?
Kafamızda mı çalışmasın? O zaman beyinsiz beyinsiz gezelim.
Yerine göre caizdir.
Ciddiye almıyorum kendisini.
Bu tarikatlar cahillik ve şer yuvası. Uyanığa bak beyni geliştiren her şeye karşılar.
Satranç oynayan birine yanmaz kefen satamaz çünkü.
bu adam din bilmiyor bence.

allah ın gönderdiği ilk emir "oku" yani yorumla; öğren, kafanı çalıştır. satranç da bir zeka oyunu. yani nasıl mekruh olabilir bu durumda?
zaten sizin kitle oynayamaz, sorun yok...
Peki sizin kitlenin pek sevdiği tavla ve okey sevap mı?
islam'ın halifesi Harun Reşid, usta bir satranç oyuncusuydu.

Cübbeli Ahmet, tarih bilmiyor.
(bkz: laf konuştu balkabağı)
Hanefi, Maliki ve Hanbeli fukahasına göre satranç oynamak haramdır. Şafilere göre ise mekruhtur...

Şimdi ise yoruma gelelim;

Neden ? Çünkü satranç oynamak zeki insanların işidir. kimsenin zeki olmasını istemediklerini, işlerine gelmeyen şeyleri Allah yasaklamıştır yok mekruhtur vs dıye kıç yırtıyorlar. istiyorlar ki herkes cahil kalsın, ilim bilim insanı yetişmesin. herkes bu tur dusunenler gibi kör cahil olsun...

Ne guzel dünya değil mi?
Tum sosyal medya ve medya kanallarinda tum yandas, dindar gorunumlu insanlarin hepsini engelledim ve izlemiyorum. O kadar rahatmis ki...

Senin ve senin gibilerin fetvalarina ihtiyacimiz yok cok sukur ahmet efendi. Benim inancim yaradanla benim aramda ve kimseyi araya sokmuyorum.

Herkes boyle yapsa zaten kimsenin bunlara ihtiyaci kalmayacagi gibi bu hizmet hareketi gorunumlu tarikat ve cemaatlerin ekmegi de kesilecek.
bu kafanın -zamanında- "mel'unen men lağibe bis-satranci, ve naziriha keeklil lahmel hinziri (satranç oynayan mel'undur, seyreden ise domuz eti yemiş gibidir?)" deyu yalan hadis uydurdukları da vakidir. haddizatında "Allah ve Rasulüne yalan isnad edenden daha zalim kim vardır?"
- bop saraydakini tezkiye etmek gayreti ile-
"firavun - haman - bel'am baura, kıçını yırtacak bağıra bağıra!."
Satrançtan daha mekruhları varken satranç mı konuşacağız nedir ben anlamadım.
Az önce 2 bölüm dizi izledim, az mekruh olsun diye ileri sardırdım.
Bir de Uludağ sözlükte vakit israfı yapıyorum şu an.
Filden mi tahrik oluyoruz yoksa atdan mı?
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar