bugün

çok uzaması halinde kaşındıran kıllar. yaz gelince liseliler hemen sahip olmak ister.
dün sabah bünyeme karizma katan, bu akşam ise orangutan yakıştırmalarına maruz kalmama neden olan şey.
daha hayvan olmak isteyen bir insanınben vazgeçilmezi. uzun top sakal+2 numara saç triosu, ortalama 2 yıldır hayvanlığıma hayvanlık katmaktadır.
Amat romanında ihsan Oktay Anar'ın yarattığı keskin nişancı, attığını ıskalamayan, 4000 leşi olduğu anlatılan yeniçeri'ye bulunduğu birlik tarafından verilen takma isimdir.
saçın kardeşidir kestikçe sertleşir gürleşir.
sefadan beyazlar.
makine ile alınsa bile ıslak katagorisi tercih edilip kesilesidir.
Erkeklerin bırakması daha iyidir. Kızlar bıraktığı zaman pek güzel olmuyor.
yanak ve çene kısmında oluşan kıl birlikteliği.
kimi erkeği onsuz düşünemezken kimi sürekli sinekkaydı gezmek zorundadır kendini beğendirmek istiyorsa. yani böyle yüz şekline, mimiklere göre yakışma değerinin biçilebileceği kıl aksesuarı.
dün bir bira için bana 10 tl geçiren canlı müzikli mekan.
az olursa güzeldir. tatlı bir hava katar erkek kişiye. gür olursa tiksiniyorum napiim.
her gün kesmek zorunda kalınca insanın yüzünü bir hoş yapan, yüzde çıkan tüylerin geneli.
kafanın üzerindeki adı saç,
burunun üzerindeki adı bıyık,
vucuttaki adı kıl olan biyolojik bir terim.
erkeğe çok yakışan sert kıl taneleridir öptüğünde batar ama katlanılabiliritesi yüksektir.
müşriklere muhâlefet ediniz ; sakalları bırakıp , bıyıkları dibine kadar kırkınız .
şübhe yok ki , islâm fıtratı . bıyıkları almak ve sakalları bırakmaktır ; çünki , şübhesiz ki , mecûsîler bıyıklarını bırakır , sakallarını dibine kadar keserler o halde , onlara muhâlefet ediniz ; bıyıklarınızı kesiniz , sakallarınızı bırakınız .
sakalları bırakınız ve bıyıkları kesiniz ; ve kendinizi yehûdî ve hristiyanlara benzetmeyiniz .
acemlerden bir adam mescide geldi ; bıyığını uzatmış , sakalını kesmişti . resûlüllah sallellâhu aleyhi ve sellem o ’ na , ‘ seni buna sevk eden nedir ? ’ buyurunca , o da ( kisr⠒yı kasdederek ) , ‘ rabbim bana bunu emretti ’ dedi . bunun üzerine resûlüllah sallellâhu aleyhi ve sellem ‘ şübhe yoktur ki , allah celle celâlühû bana sakalımı uzatmamı , bıyığımı da dibine kadar kesmemi emretti ’ buyurdu .
nihat doğan'ın fuhuş operasyonu sonrası yaptığı basın açıklamasında kendine benzettiği sözcüktür.
(bkz: "unutmasınlar ki, nihat doğan sakal gibidir, kestikçe daha gür çıkar...")

(bkz: http://magazin.haberturk....olarak-gittim-katil-oldum)
uzatmayı çok sevdiğim ama simsiyah olduğu için teröriste benzediğim için uzatamadığım :(
sakal, bir adamı aynı anda olgun, haşin, zeki, seksi, fark edilir, seytansı, azizimsi, cool, aristokrat ve vahsi kılabilen yegane unsurdur.
En çok babama yakışan, kendisini bir kere bile onsuz görmediğim kıl yumağı. Bir erkek yakışıklı görünmek istiyorsa kanımca uzatmalıdır.
orhan veli kanık şiiridir.

"hanginiz bilir, benim kadar,
karpuzdan fener yapmasını;
sedefli hançerle, üstüne,
gülcemal resmi çizmesini;
beyit düzmesini;
mektup yazmasını;
yatmasını,
kalkmasını;
bunca yılın Halimesi'ni
hanginiz bilir, benim kadar,
memnun etmesini?

değirmende ağartmadık biz bu sakalı!"

temmuz 1941

orhan veli şöyle açıklar bu şiiri:

"buna oktay rifat fena halde içerledi. ben her şeyi oradan indiriyorum sanki. o zamanlar karpuz alıyor yedek subay alayında gizlice. hanginiz bilir diyordu, karpuzun içini yiyip benim gibi Orhan'a kabuğundan fener yaptığımı..."
sakal erkeğin makyajıdır derler. kesinlikle katılırım. erkeğe çok yakışan, iyi ki erkekte olan şey.
erkeği çekici kılan en büyük unsur. (bkz: kirli sakal)