bugün

o an saatin kaçı gösterdiğini öğrenmek isteyen kişinin sorduğu soru. örneğin;

-saat kaç??
-20:45

gibi..
tarihini incelemek gerekirse yıllar önce ilk faruk sürenin 20:45te lideriz lafının üzerine oynanan maçlar sonucu fenerbahçe liderliği bırakmamış ve soyunma odasındaki tarihi ali şen-jay jay okocha diyaloguyla ünlenmiştir:
-a.ş.*:okocha saat kaç?
-j.j.o.*:(çıplak bileğini göstererek) saatim yok başkanım.
-a.ş.*:jay jay,jay jay saat kaç?
-j.j.o.*:(etraftakilerinde müdahalesiyle birlikte)20:45 başkanım*
ve jay jayin 32 bembeyaz dişinin görünmesi ve alkışlarla şampanyalar eşliğinde kutlanır
ve aradan yıllar geçer bu sefer faruk süren yerine adnan polat faruk süren'in yerine konuşur ve 20:45te şampiyonuz der. nitekim dediğinin karşılığını da alır ve ali sami yen stadı hoparlorunden şöyle bir diyalog yaşanır:
-a.p.*:eski açık saatin kaç?
-e.a.*: 20:45
-a.p.*:eski açık saatin kaç?
-a.p.*:denizli de duysun!!*

sonuç olarak her futbolda her sonuc vardır bir gün sevinir diğer gün üzülürsün. ayrıca adnan polatın faruk sürenden daha mantıklı atabileceğinin kanıtıdır.*
insanların "6-0" kalıbı gibi cılkını çıkardıkları söz kalıplarından biri olarak uzun süre kullanılması muhtemel soru**..
numaralı saat kaç?
kapalı saat kaç?
yeni açık saat kaç?
eski açık saat kaç?
tüm stad saat kaç?
iyi duyamadım saat kaç?
denizli'den de duyulsun...
20:45

(bkz: soru baslik altinda cevap olan entry yazmak) **
Bir türlü bilgisayarın başından kalkamadığım için şu anda kendi kendime sorduğum SORU...
galatasaray için saat yeni sezon ve kamplar itibariyler 3 buçuktur.
Saat kac oldu? Babannemin önceden eve gelen misafirlere sikca sordugu sorulardan bir tanesi Amac misafire saatin gec oldugunu hatirlatarak onlari postalamak Seni Seviyorum Güllüm
insanoğlu yakala diye devam edebilecek başlık. *
an itibariyle 00,15 fakat suan ayın 25 i görünüyor...
what time is it? seklınde de sorulabılecek sorudur.
saate kacmasi icin yöneltilmis bir emir cümlesi
- pardon bayan saatiniz kaç?
- saatim yok
- alırızz...*
Sıkıcı anlarda özellikle de dersler de öğrenciler arasın da en çok fısıldaşmaya sebep olan sorudur!:-Saat kaç? bu sorunun arkasından kaç dakika kaldı sorusunun geleceğini bilen biz öğrenci milleti saat kaç sorusuna genelde(*) -Ooooooo daha dersin bitmesine 10 dk var gibi cevaplar veririz
an ıtıbarıyle saatın 00:47 oldugunu bu sebeptendır kı yatma vaktımın geldıgını hatırlatan baslıktır.
bu soruyu duyunca gerçekten gülme krizine tutulmanız mümkün,ama soruyu ana kaynaktan dinlemelisiniz..güllü hanımdan tabiki..misafir varsa uykusu da gelmişse kaçış yoludur bu soru..'murat seet gaç'
cumhuriyet gazetesinin 10 kasım gününe özel verdiği belgeselin adı. izlenesi bir vcd tavsiye olunur.
+ Saat Kaç?
- Kaç olmasını isterdin?
+ Hı...
ilkokul yıllarında eti kemik geçiyor diye bir espri konusu olan soru
haa bi de beğendiğiniz birisinin ilgisini çekmek için de kullanabilirsiniz.tabi suratınıza bakmadan saati söyleme ihtimalini de göze almalısınız
ligimizin güzide takımlarından birinin taraftarlarının duymaya korktuğu soru cümlesi.
adnan polat'in fenerbahce'ye verdigi omurluk ayar. **
fenerbahce taraftarlarinin o malum günden sonra, soran kisilere aninda daldiklari soru cümlesi. bu da gelir bu da gecer canlar, alisiksiniz siz. *
yaklaşık 8 aydır bu kelimeleri duymamak için kum saati kullanan kişilerin, aklına düşen soru.
adnan polat'ın aldığı risktir.

2005-2006 sezonunun ortasını geçtikten sonra galatasaray futbolcu yerine adnan bey'i transfer etti. adnan polat akıllıca bir taktikle "bu hafta fener puan kaybedecek", "haftaya puan farkı azalacak" türünden demeçlerle olayı son haftaya kadar taşıdı. sonra son hafta dedi ki "saat 20.45'te şampiyonuz." galatasaray şampiyon oldu ve adnan polat bütün tribünleri gezdi, suratında o "ben dememiş miydim?" bakışıyla sordu: "saat kaç?"

üzerinden bir sene geçti. Adnan bey aynı yöntemi deniyordu, tutmadı. sonra da taraftar çığırından çıkınca da "ben olanlarda medyayı da suçlu buluyorum" diyerek çıktı işin içinden.

şimdi ben soruyorum adnan bey. geçen sene siz mi şampiyon yaptınız koca takımı? hasan şaşlar, hakan şükürler, hasan kabzeler, sabri sarioğlular, alioum saidoular oynamadı da siz mi değdirdiniz sihirli değneğinizi? işte taraftar da soruyor o zaman: şimdi saat kaç adnan bey? saat 20.45 değil mi? takım aynı takım, hoca aynı hoca değil mi? siz yine takımın futbol şube sorumlusu olarak orada değil misiniz? her hafta demiyor musunuz puan farkı azalacak diye? o zaman şimdi sorun ne? saat kaç adnancım, saat kaç cidden?

adnan bu riski almıştı efendiler. "ben geldim, takımı şampiyon yaptım" demek "takımı adnan şampiyon yaptı" dedirtmek için aldı bu riski. hasanları, hakanları, mondragonları çiğnedi. şampiyonluk gecesi taraftara bunu sorarken bile "yaa gördünüz mü işte, ben yaptım ben!" dercesine gezindi ortalarda. sonra da gün geldi "saat kaç" dedi kendi taraftarı ona yine 18 dakika uzayan bir maç boyunca.
(bkz: 13 mayıs 2007)* *