1. 1.
  sütün özel işlemlerden geçirilerek kurutulup toz haline getirilmesiyle oluşan ve gerçek sütten tat olarak daha hafif olan toz.
  genellikle kahvenin içine, hazır gıdaların içine ve bazı tatlıların içine konulur.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  sütün kurutularak bütün su içeriğinin alınması sonucu pasta, ekmek, bisküvi, peynir, yoğurt, hazır çorba, bebek maması, sosis gibi gıdalarda kullanılan püskürtme ve silindir metod ile elde edilen ve ışıktan korunması gereken bir ürün. ayrıca eskiden okullarda öğrencilere suyla karıştırılıp süt ihtiyacını karşılamak için verilirmiş.
  3 ... ben miyim
 3. 3.
  tüRkiye'ye ilk olarak türk halkının güçlü ve sağlıklı olarak amelelik etmesini istemekte olan* amerika tarafından marşal yardımLARı çerçevesinde* sokulmuş, genellikle suni EKLER içermeyen ve özel bir türü değilse sütün içeriğini olduğu gibi barındıran tozlaştırılmış hali.

  sütün içindeki sıvının buharlaştırılması ile elde edilir (fakat bu esnada içindeki proteinler bozulmamalı*).
  2 ... bl
 4. 4.
  fizik tedavi doktorlarının hastalarına sütten daha çok tavsiye ettikleri madde.
  1 ... junior
 5. 5.
  nescafe'ye anlam katan.
  1 ... wolfshade
 6. 6.
  yoğurt yapılacak süte kaynama esnasında ilave edildiğinde yoğurt kıvamını koyulaştıran madde.
  1 ... arcadian
 7. 7.
  asla gerçek sütün yerini tutmayan,içildiğinde tuhaf tatlar alınabilen,gerçek sütün kullanılamayacağı durumlarda * * * * kullanmak zorunda bırakılan yapay süt,süt aroması.
  2 -1 ... nimue
 8. 8.
  almanca milchpulver. euro truck simulator'de tasimaciligini yapabileceginiz, kahveye mukemmel tat veren gizli lezzetlerdendir.
  1 ... der meister
 9. 9.
  nestle'nin Coffe-mate'inde hayat bulandır.
  1 ... gezenadam
 10. 10.
  bildiğimiz sütün buharlaştırılıp uçurulmuş hali. Ambalajlanması ve taşınması daha kolaydır. Kesilmez. sütten on kat daha hafiftir. Özellikle sıcak havalarda süt hemen bozulduğundan bu metod ile sütün koruyucu ve besleyici özelliği zayi edilmeden saklanması sağlanır. süt tozu havayla temas etmediği müddetçe aylarca bozulmadan saklanabilir. içine yalnız su katarak kullanmak hatta bebeklere bile vermek mümkündür. % 87 si su olan sütü kurutarak asıl önemli olan katı içeriği hafiflemesinden dolayı ürünün nakil ve stoklama değeri daha ucuza mal olur. Gelişmiş ülkelerde, ürünü taşıma ve saklama koşullarının pahalılığı nedeniyle çok çabuk benimsenmiştir.
  ilk süt tozu, 1802'de Rus Doktor Osip Krichevsky tarafından imal edilmiştir.
  1 ... nurman