bugün

loreena mckennitt 'in the book of secrets albümünde bulunan doğu müziği ritimli şarkısı..sözsüz..aslında sözlü..
na na na na na na diyor loreena yetiyor..iki harfle ne kadar çok şey söylüyor..
ismi asyayı keşfeden marco polo'dan geliyor..kendisinin de bu şarkıyla asyayı keşfettiğini anlatıyor loreena..

egyptian music olarak da bilinir bu şarkı..
dinlemeden hemen önce yine bu şarkının bulunduğu the book of screets albümünün içerinsinde yer alan lao tzu'nun "iyi bir yolcunun planlanmış bir yolu yoktur ve varacak belli bir yeri de" lafı akıllara getirildiğinde parçaya daha da ayrı bir güzellik katmaktadır.
ipek yolunu takip ederek çin'e ulaşan ilk avrupalı kaşif.yolculuğu yaklaşık 14 yıl sürmüştür.italya'ya döndükten sonra , 1271 yılında babası Niccolo ve amcası Maffeo ile ikinci kez Çin yolculuğuna çıkan Marco Polo, daha önce ipek Yolu'nda 14 yıl süren yolculuğu sırasında Cambaluc'a (Pekin) ulaşmıştı.
ikinci yolculukları sonunda Venedikli üçlü, Kudüs üzerinden Pekin'e ve Kubilay Han'ın Chandu'daki yazlık sarayına ulaşmıştır.
venedik'li tacir ve kaşiftir.1273 tarihinde papa 9. gregorius, babası ile amcasını Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirdi. babası ve amcası ile seyahete çıkarak, türkistan ve gobi üzerinden çin'e gitmiştir. burada büyük moğol imparatoru kubilay'ın beğenisini kazanarak onun hizmetine girmiştir.uzun bir süre çin'de kalan marko polo 1295 tarihinde hindistan,iran ve anadolu üzerinden ülkesine dönmüştür.venedik'e dönen marco polo, yeniden ticarete atıldı. Ancak cuzzolo savaşından sonra Cenevizliler'e esir düştü. tutuk evinde bir arkadaşına anılarını yazdırmıştır.
dadından yinmeyecek bir loreena mckennitt eseridir.
gerçi loreena teyzem sadece na na na na demiştir amma enstürmantel çalıp çalmadığı bilinmez bu eserlerin şahında.
yıllar önce kasetini alıp da sonradan kaybettiğim the book of secrets'i tekrardan indirince, özlediğimi farkettiğim şarkılardan birisi. yorum falan yapılamaz bu şarkıyla ilgili, o derece şaheserdir.
evliya çelebi'nin seyahatnamesi okunurken illa ki dinlenecek şarkılardan birisidir.
Amerikan Kongresi'nin kütüphanesinde bulunan bir haritaya göre, Amerika'nın batı kıyısını Kristof Kolomb'dan yaklaşık 200 yıl önce keşfettiği iddia edilen kaşif.
bizdeki kör ebe adlı oyunun amerikan versiyonu.Onlarda gözleri bağlı olan şahıs marco diye sesleniyor ve diğerleri de polo diye karşılık veriyorlar.Böylece birbirlerini bulmaya çabalıyolar.
tek tek yazıldığında age of empries 22 oyununda haritayı açan ve birimleri gösteren şifredir ayrıca.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.