bugün

anadolu ve kıbrıs'ta yaşayan, yunan soyundan gelen kimseler.

3 yıl geriden gelen düzeltme: bu kendi tanımlarıdır. aslen rum araplar'ın romalı anlamında ürettiği sözcüktür. etnik bir kimlik değildir. roma sınırlarında yaşayan herkes rum'dur.
anadoluda yaşayan türk ve müslüman olmayan halklara verilmiş isim. bu bölge erzurumdan başlar ege kıyılarına kadar devam eder. rum ismi ise romalılardan gelmektedir. mevlana celaleddin rum-i isminin veriliş nedeni de mevlana' nın o bölgede yaşamasından kaynaklanmıştır.
içinde italyanlarında bulunduğu anadoludaki romalılardır.
sanıldığının aksine mavi gözlü sarışın değillerdir ve genel olarak nedense karadenizlileri rum zannederler nerden çıkarırlar anlamadım rumlar sarışınmı amk.
(bkz: türkiyede ırklara göre nüfus dağılımı/#24038415)
Karadeniz'de lazlardır.
Karadenizdeki lazlar değildir. Lazlar kafkas ırkıdır ve gürcülerin müslüman versiyonu gibi bir şeydirler. Birbirlerinin dillerini bile anlarlar.

(bkz: çok cahilsiniz keşke ölseniz)
türk insanına çok işkence etmişlerdir...

Rumlar tarafından öldürülen kocası için gözyaşı döken Kıbrıslı bir Türk kadının acısı...
1964...

görsel

fotoğrafı çeken McCullin, Pulitzer ödülünü kazanmış...
türklere kuyruk acısı olan it kavim.
sevemediğim topluluklardan birisi.
"tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır " diyen ziya paşa acaba sözlükteki bu başlığı mı gördü diye sorgulatır.

"Ben ki Sultanü's-salâtin ve bürhânü'l-havâkîn tâc-bahş-ı hüsrevân-ı rû-yı zemîn zıllullahi fi'l-arazîn Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Karaman'ın ve Rum'un ve Vilâyet-i Zülkadriyye'nin ve Diyarbekir'in ve Kürdistan'ın ve Azerbaycan'ın ve Acem'in ve Şam'ın ve Haleb'in ve Mısır'ın ve Mekkenin ve Medine'nin ve Kudüs'ün ve külliyyen Diyâr-ı Arab'ın ve Yemen'in ve dahi nice memleketlerin ki, âbâ-yı kirâm ve ecrâd-ı izâmım enârallahu berâhinehüm kuvvet-i kahireleriyle feth ettikleri ve cenâb-ı celâdet-me’âbım dahi tîğ-ı ateş-bâr ve şimşîr-i zafer-nigârım ile feth eylediğim nice diyârın sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım, Sen ki, Françe vilayetinin Kralı Françesko'sun..

bi zahmet "rum" anlamına bakıla.

Türkçe:

Ben ki, Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Karaman’ın ve Rum’un ve Dulkadir Vilayeti’nin ve Azerbaycan’ın Acem’in ve Şam’ın ve Halep’in ve Mısır’ın ve Mekke’nin ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve Diyarbekir'in ve Kürdistan'ın ve bütün Arap diyarının ve Yemen’in ve daha nice memleketlerin ki, yüce atalarımızın ezici kuvvetleriyle fethettikleri ve benim dâhi ateş saçan zafer kılıcımla fetheylediğim nice diyarın sultanı ve padişahı Sultan Bayezıd Hân'ın torunu, Sultan Selim Hân'ın oğlu, Sultan Süleyman Hân’ım. Sen ki, Françe vilayetinin kralı Françesko (François, Fransuva)’sun.
zorla yerinden ettiğimiz, eksikiğini hissettiğimiz mozaik taşlarımızdandır.
Ülkemizde trabzon ve çevresinde bolca bulunur.
Trabzon da yaşayan hepsi pontus çeteleri kurup bunun sonucunda yakılıp sikildikleri için hala yaşadıklarını zannetmiyorum.
Türkiye topraklarında hala varlığını sürdürmekte ama sayıları gün be gün azalmakta maalesef.
rumlar, tarihte roma topraklarında yaşayan halka verilen isimdir. örnek mevlana celalettin rumi. müslümandır. rumi, rum olan anlamındadır. sadece gayri müslimlere verilen bir sıfat değildir yani.
rumlar anadolu'nun yerli kavmi olan hitit,luvi,likyalı,lidyalı,kilikyalı vs. ile sonradan yerleşen aramı,asur,iskit-saka,pers/fars,laz,trak,türk,abhazların yunanca konuşup yunanlaştırılması ile ortaya çıkmış melez bir halktır.
Türkler Rumlara benzer. Rumlar da Türklere. Bir türk ile rumu ayırt etmek imkansızdır.
iki ırk da esmerdir.
Sarışın türk ve Rum Yok gibidir.
kültürel olarak bize en yakın milletlerden biridir, zaten bu kadar didişmenin sebebi de bu.

onlar da boş milliyetçiliğe, sağa sola efelenip hiçbir icraat yapamayan hamaset ustası siyasetçilere kul köle olur bizimkiler de.

onlar bize sallar onların çomarları orgazm olur, bizimkiler onlara sallar bizim çomarlar orgazm olur.
Sürekli kara sularımıza giren komsumuz.
Komik konuşuyorlar.
potansiyel olarak en iyi dostlarımız olabilecek millettir.
Rum aslında romalı anlamına gelir ve uzun süre türkler de kendilerine rum demişlerdir diye biliyorum. Örneğin anadolu selçuklularının gerçek adı rum yani roma selçuklularıydı...