bugün

ruh adam hakkında çok şey yazılıp söylenmesi gereken bir eser. ama ne yazıkki bu ülkede kimse hakketiği değeri göremiyor. orhan pamuk gibi kendi milletine küfür edersen aydın olursun. nobel alırsın.

ayrıca selim pusatın güntülüye olan aşkını ve selim pusatın sahip olduğu o muazzam eş ayşe pusatı o kadar çok kıskandım ki anlatamam.

herkesin bu eseri okuması dileğiyle...
bir nihal atsız eseridir.

temel eserlerde olması gerekirken, nihal atsız'ın siyasi fikirlerinin marjinal seviyede olmasından ötürü ziyan olan romandır.
askerliği, en ince sanat olarak benimsemiş ve tüm hücrelerinde yaşatan orta yaşlı, evli (harika bir eşi olan) eski bir subayın, bütün ilkelerine, kişiliğine aykırı düşerek, sevmesi yasak olan genç bir kıza sırılsıklam aşık olması ve bu bağlamda kendisiyle yaşadığı büyük içsel mücadeleyi mükemmel şekilde aktarmış nihal atsız romanıdır. Böyle bir kara sevda, kara toprakla biter dedirtir insana...
okuyan kişiyi olayların içine çeken nihal atsız romanı. mutlaka okunması gereken bir yapıt.
sedat pekerin lakabıdır aynı zamanda.
piyasada dolanan bir çok kitaptan kalitelidir. Okunmalıdır. yazarımız enteresan bir adamdır. şiirlerine ve kitaplarına kayıtsız kalınmamalıdır.
güzel bir atsız romanıdır. sona bıraktığım romanı ruh adam'dı atsız'ın. her romanında bir büyülü aleme götürdüğü romanında gene aynı şeyi yaptı. aşk imrenilecek duygu. ancak ayşe pusat gibi olabilmek daha güzel bir şey sanki.
--spoiler--
vur şanlı silâhınla gönül mülkü düzelsin;
sen öldürüyorken de, vururken de güzelsin!

--spoiler--

her adını duyduğum da yukarıdaki dizeleri aklıma gelen psikolojik roman.roman da aslında bu şiirin başlığı yoktur. lakin geri geldiği için geri gelen mektup adıyla bilinir. türk edebiyatının en iyilerinden biri diye biliriz. insan kendi kendine hesaplaşmaya koyulduğu an selim pusat aslında bizim iç hesaplaşmamız demekten kendini alamıyor.
Atsız atanın başyapıt eseridir. Her türk evladı okumalıdır.
bu adamla ilgili okuduğum ilk şey oğluna yazdığı söylenilen vasiyetiydi. Sonra makarasına ruh adamı okuyayım dedim öyle çok bi beklentim yoktu yani o vasiyeti yazan yok kafatasını mezurayla ölçüyo türklüğünü ölçmek için falan denilen bi adamdan...Soktu sonra o kitabı bi taraflarıma kapak diye...onlar nasıl şiirledir hacı abim, romanda geçen diyaloglarda verdiği düşünceler doktarun selim pusata yaptığı aşkın tanımı, tasavvufla ilgili yapılan konuşmalar...hemen hemen tüm eserlerini okudum çok büyük bi DÜŞÜNÜRSÜN sen atsız atam bu zamanda eşine rastlayamacağımız bir DÜŞÜNÜR ve TARiHÇiSiN sen.. o vasiyeti senin yazdığına falan da inanmıyorum ben...şanssızsın çünkü ATSIZ GENÇLiĞi diye anılan ufku dar, fikir sahibi olmaktan aciz ergenlerin faşist önderi durumuna düşüedüler seni bu ülkede..
görsel

Türk edebiyatının en mükemmel eserlerinden biri olan Atsız romanı.
--spoiler--
Askerlik öldü general! Sinsi siyasetçilere sırf üniformalı oldukları için asker diyemem!
--spoiler--
atsız'ın soyluluğu savunduğu romanıdır.

başındaki uygur masalıyla roman zamanında yaşanan olaylar çok güzel harmanlanmıştır...

aşk romanı diyenler var (bkz: nazan bekiroğlu)... alnınızı karışlarım yemin ederim...
iyilerin tostu, kötülerin şişmanı olan süperkahramandır.
--spoiler--
"ızdırap çekiyorum, sen de beni seviyor musun?"

"sus, sus, ben de ızdırap çekiyorum"
--spoiler--
bazı kitaplar vardır anlatılmaz, okunur. eser bu kategoridedir.
yalnız şunu diyeyim; bu kitabı da epeyce nadasta beklettim, sonra bir gecede okudum. bunun ardından tutunamayanlara geçtim.

ruh adamda; selim pusat, güntülü
tutunamayanlarda; selim ışık, günseli var.

bence oğuz atay, ruh adamdan etkilenerek yazmış tutunamayanları. iki eser de 72 yılına ait görünüyor.

iki yazarın ölüm tarihleri de atsız 11 aralık 1975, atay 13 aralık 1977.

2 isim 2 yıl 2 gün arayla bu dünyadan ayrılmışlar ama bence çektikleri acılar 1 idi.
türk edebiyatındaki en iyi romanlardan biri kesinlikle. fazla bilinmez, bunun nedeni biraz da nihal atsızın ideolojisinden kaynaklanıyor ancak önyargıyı bir kenara bırakıp mutlaka okumak gerekir.

sırf tanrının karşısında hesap verdiği kısım için bile bir kere okunmayı hak ediyor.
--spoiler--
tiyatro bitti! beklemeye lüzum görmüyorum.
--spoiler--
3 gunde soluk soluğa okuyup bitirdigim romandir. Selim Pusat'in mahkeme sahnesi cok fantastik ve etkileyici.

Ayse Pusat'in " Gönlüm dolu âh u zâr kaldi." Diyerek makber'e ithafi ve geri gelen mektup cok marjinal.
özellikle şu kısmıyla okuyucularını derinden etkilemiş kitaptır.

--spoiler--
Fakat nasıl oldu bilinmez, galiba Allah’ın bir müdahalesiydi. Yargıtay, kararı kökünden
bozdu. Baska yargıçlar önünde yapılan ve pek çabuk bitirilen durusmada iki yüzbası asırı
disiplinsizliğe uyan maddelerden ikiser yıla mahkum edilip, vatana ihanetten beraat ettiler.
Fakat onların yüzü bunlara da gülmüyordu. Hapiste iki yıldan çok yatmıslar ve asker olarak
girdikleri tutuk evinden mesleksiz olarak çıkmıslardı.
ikisi birkaç defa bulustuktan, fakat hiçbir sey konusmayarak dalgın bakıslarla
sustuktan sonra yeryüzünde hiç kimsesi olmayan Seref, bir gün Pusat’a kısa bir yazı
göndererek intihar etti. Yolladığı kağıda ‘’Tiyatro bitti. Beklemeye lüzum görmüyorum’’
yazılıydı.
Pusat, arkadası için hiçbir tören yaptırmadı. Para ile tuttuğu üç kisiye kendisi de
katılarak onun tabutunu en yakın mezarlığa kadar bizzat götürdü. Tabut kabre konduktan
sonra üzerine küçük bir bayrakla bir kitap bıraktı. Mezarın toprağını tek basına doldurduktan
sonra bas ucuna bir tahta parçası dikti. Bunun üzerinde ‘Arkadasım Seref’ kelimeleri
yazılıydı…
--spoiler--

şu aşk kısmı da dikkatimi çekmedi değil.

--spoiler--
- Ask denen bir hal,yahut bir hastalık yok mu?
- Vardır ama, dediğim gibi asli sebep değil,tezahürdür. Bazı insanların bazı
yiyeceklere karsı alerjisi olur. Onu yedikleri zaman suralarında buralarında
kızartılar çıkar. Görünüse bakarsan adamın derisinde bir hastalık vardır, ama
hasta olan derisi değil, sindirim organı veya karaciğeridir. Ask da doğrudan bir
hastalık değil, bir hastalığın görünüsüdür.
--spoiler--

--spoiler--
Askın felsefesiyle uğrasacak vaktim olmadı, ama onu hiç de senin dediğin gibi
düsünmemistim.
- Felsefesi değil, tarifi… Kesilmis bir koyunun kasap dükkanındaki manzarası hosa
gitmez,hatta bazılarına iğrenç görünür. Fakat usta bir asçının elinde nefis bir et
yemeği olduğu zaman,dükkandaki manzarasına bakmayanlar bile onu istahla
yer. Ask da böyledir. Aslında sehvettir, yani hayvani bir istek. Fakat romantik bir
muhayyele onu o kadar süsler ve güzellestirir ki,askın ilahi bir duygu olduğuna
inanırız. Yüzlerce yıldan beri bu sairane tarifleri dinleye dinleye askın insanüstü
bir sey olduğunu sanmısızdır. Gerçekte sehvet isteğinden baska bir sey değildir.
--spoiler--

--spoiler--
- Askın sehvetle aynı sey olduğunun kesin bir delili de vuslattan sonra ikisinin de
sönmesidir.
- Yıllarca süren asklar nedir?
- Vuslata erememenin,yahut çok geç ermenin, belki de asıktaki geç soğuma
karakterinin neticesi…
Selim Pusat bu konusmalarla yavas yavas canlanıyordu:
- Hep sevenden bahsettin, dedi. Sevilenin bu ask illetindeki rolü nedir?
- Sevilen ne kadar güzel ve çekici olursa ask da o kadar siddetli ve uzun olur. Bazı
kadınlar veya kızlar bilmeden karsısındaki erkeği delirtir. Bazıları sanatkardır.
Bunu bilerek yapar. Kadın, oldukça iptidai bir yaratıktır,a ma erkeği sürüklemek
bilgisinde çok ustadır. Vuslattan sonra erkeğin bıkacağını sezdiği için onu daha
çok bağlayacak türlü hünerler gösterir. Böylece ask olgunlasır. Sözün kısası,
sairin dediği gibi: Mecnun’a cihan dopdolu Leyla görünürmüs.
“Leyla” adı geçince Pusat irkildi. Yüzü değisti ve bütün bunlar Doktor Cezmi’nin gözünden
kaçmadan devam etti:
- Sehvet, hayatın en büyük prensibidir. Đnsan neslinin tükenmemesini sağlar. Đnsan,
akıl ve duygu bakımından çok üstün ve ileri olduğu için bu prensibi de
olgunlastırmıs,güzellestirmistir. Yiyeceğini, giyeceğini,barınağını güzellestirdiği
gibi. Sehvet,ask haline geldikten sonra artık insanlar arasında yarıs baslamıs ve
beyinler, muhayyeleler gerçekte olan güzellerle kanmayarak onları icad etmek
yoluna gitmistir. Sevgiliyi asık yaratır,sonra tapar. Onda essiz güzellikler ,
büyüklükler bulur. Aslında alelade bir kız veya kadındır,ama Mecnun’un Leyla’yı
görüsü gibi onu ilahlastırdıkça artık ask denilen tezahür baslamıstır. Bununla
beraber ask lüzumlu bir seydir.
Selim Pusat’ın ilgisi artıyordu. Sordu.
- Neden?
- Yasamayı tatlı bir hale getirdiği, ihtiras olduğu için lüzumludur.Đhtiraslar çok defa
parlak ve olumlu neticeler doğurur. Siyasette , ilimde, sanatta ihtiras olmasa
belki de bugünkü medeniyet olmazdı. Ask bir nevi anormal duygudur,asıklar da
anormal hastalardır,ama ruh hekimliği bakımından her büyük insan da az çok
anormal sayılır. Bütün insanlar tam normal olsa insanların akıllı ve suurlu
hayvanlardan farkı kalmaz.
--spoiler--

(bkz: kitabı paylaşsaydın amk)
"Tiyatro bitti. Beklemeye lüzum görmüyorum." Ruh Adam!
"arkadaşım şeref."
türk edebiyatının en iyi psikolojik romanıdır net.
Gerek tanrıyla,gerek Yek ile olan konuşmalarıyla gerek aforizmalarıyla okunması gereken Nihâl Atsız'ın hem şiir hem de roman türünde zirveye ulaştığı kitaptır. Atsız'ın kitabın ikincisi Yalnız Adam'ı çıkararak Bozkurtlar gibi bir seri yapmak istediği fakat ömrünün yetmediği söylenir.
çok uzun zaman önce okumuş olmamdan dolayı yarı unuttum yarı hatırlıyorum ama şunu söyleyebilirim ki ne zaman konusu geçse kitaba olan saygım, hayranlığımdan dolayı anında tavsiye ederim gözüm kapalı. öyle bir etki bırakmış ki anlat deseler genel olarak ana hatlarından bahsedebilirim sadece ama o halde bile kesinlikle okumalısınız demekten de geri duramıyorum. kime tavsiye ettiysem de bir başkasına tavsiye edildi. çok iyi hatırlıyorum ki kitabı bitirdikten sonra gözlerim uzaklara dalıp giderken sen nasıl bir adamsın atsız diye düşünmüştüm. herkese tavsiye edebileceğim nadir kitaplardandır. ama gelin görün ki kimse bilmez, kimse ilgi göstermez. nedeni denir peki? atsız' ın ideolojisi, hayat görüşü. nedeni gerçekten bu. gidin bahsedin bir ortamda kitaptan. ilgi gösterilecektir elbet. yazarı kim dediklerinde atsız demeyin. çünkü dediğiniz anda damgayı yiyor ve hıı tamam denip geçiliyor. hakettiği değer gösterilmeyen bir eserdir. şu an düşündüm de tekrar açıp okumalıyım.