entry 22 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  ikiyüzlülüğü, sahtekarlığı, gösterişi kendine ilke edinmiş kimse.
  #207680 :)
 2. 2.
  kesinlikle uzak durulması gereken, yalanı kendine yaşam tarzı edinmiş tehlikeli insanlardır. kendilerinden herşey beklenir.
  #320811 :)
 3. 3.
  riya yapan kişi.
  #371796 :)
 4. 4.
  riyadan kar ederken çevresindekilere zarar ettiren kişidir.
  #1563900 :)
 5. 5.
  işin ilginci bu insanlar sizin yüzünüze gülerken sizin tanımadığınız insanlara da sizle ilgili herşeyi anlatırlar.ve bunu sizden dinlerken üzülüp vahlanırken başkalarına anlatırken salak işte diyerek anlatırlar.bir bakmışsınız siz herşeyi safça anlatırken güvenerek o anlattıklarınızın altında neler ararmış. meğer anlatılanlar paylaşılanlar sadece sizinle sınırlı değilmiş.işn en kötüsü de siz hala anlamaya çalışırken çoğu şeyler anlaşılmaz bir hal almış. herkes kendi içiyle hesaplaşsın deyip çekilmek olur en güzeli..
  #2184210 :)
 6. 6.
  üzülünür bu sıfat sahiplerine, hırs küpü olup uzaktan iç geçirmekle geçer zira ömürleri, sonra ordan burdan çıkarırlar kinlerini; kiminin gücü sözlükte yazmaya yeter, kimi evden ayrılma kararını sınavınıza bı hafta kala söyler, kimide kuyrugunu sıkıştırıp kaçar arkasına, arkadasına hiç bakmadan bakamadan. velhasıl yazıktır onlara, günahtır onlara...
  #2262488 :)
 7. 7.
  hakkında bıseyler yazmaya degmeyenlere
  uzulurdum hep
  uzulup duracagıma;
  o kadar degmezsınızkı.
  Evet aslında
  haklarında bıseyler yazdıgıma gore
  o kadarda degmez degıllermıs gıbı gorunuyor,
  farkındayım;
  ıkı kafıyenın hatrına butun hepsı
  inanın.
  icını dokmeyle yok alakası.
  bıde temennı belkı
  hatrınız kalmasın;
  baskaları ıcını dokmek ısteyebılır
  sızler ıcın bı gun umarım...
  #2264058 :)
 8. 8.
  şerefsizliğin en ağır mertebesinin bir basamak altı. yüze gülüp arkadan iş çevirme hali. arkadaşınızmış gibi davranırken ordan burdan isminin başınıza gelen kötü şeylerin altından çıktığını duyduğunuzda hiç bir şey söyleyemeyecek hale geldiğiniz insan çeşidi. neden yapılır birine gülerken neden arkasından türlü çeşitli işler çevirilir, ya da arkasından türlü çeşitli işler çevirdiğin birinin yüzüne neden güler insan bunlar hep farklı farklı paragraflarla uzun uzun açıklanabilecek konular. amma velakin, tecrübelisinden dinlemek lazım. bilene sormak lazım...
  #3151400 :)
 9. 9.
  ülkedeki çoğu yazar ve sanatçılarımızda bulunan erdemlerden bir tanesi. hatta ben riyakar değilim demekte riyakarlıktır. insanoğlunun kalbinden zor attığı pis bir haslettir.allah kurtarsın diyelim
  #3155015 :)
 10. 10.
  en çok itibar ettiğim, sevdiğim, saydığım, değer verdiğim birine karşı kendimi riyakar hissedemem, yalan da içimi yakar, ben bununla yaşayamam!
  #5777845 :)
 11. 11.
  riyayı kar sananlar.
  #9434019 :)
 12. 12.
  insan olma bilincine varamamış ancak kendi halinden memnun, yürüdüğü bu yolda keyfi yerindedir. ortacıdır, iki uç arası mekik dokur. negatife gider pozitifi kötüler, pozitife gider negatifi. ortada durduğunda da her iki tarafın arkasından atar tutar; ama düşman edinmeye korkar. cesur değildir herkesle dosttur kendi çapında.
  iki yüzlülüğünü yüzüne söyleseniz, elinizde kanıtlarla sunsanız da utanmaz, alınmaz. siz çıldırırsınız onun yerine.
  hep bir yalan, hep bir reddediş, hep bir kandırmacaya tutunmuş; ancak aldattığı sadece kendisi olmuş canlı.

  velhasıl riyakârla baş etmek mümkün değildir canlar. en iyisi ona sırt dönmek, söylediğine sağır, baktığına da kör olmak.
  #9892359 :)
 13. 13.
  (bkz: acun ılıcalı)
  #13480043 :)
 14. 14.
  okan bayülgen'in acun ılıcalı için kullanmış olduğu sözcüktür.
  #13480146 :)
 15. 15.
  yavşak.
  #14491890 :)
 16. 16.
  ikiyüzlü anlamına gelen ama şimdilerde insanlara bakıldığında on yüzlü anlamına gelmesi gereken sözdür.
  #14739591 :)
 17. 17.
  (bkz: rayi)
  #21575872 :)
 18. 18.
  maalesef türkiye'de bolca bulunandır. ikiyüzlülüktür.
  hangi birini anlatsak ki? misal müslümandır, 11 ay içki içer, zina yapar hayatını yaşar 1 ay için müslümanlığı tutar, oruç tutmayana baskı yapar.

  eşcinselliği kınar nefret eder, zeki müren'e, bülent ersoy'a tapar sanat güneşi yapar, diva yapar. ama bireyi öldürür.

  memlekete gelen turist kıza yazar, he dese hemen kızın memleketine vize çıkartır, memleketine göçer arkasına bakmaz ama kız oralı olmazsa gavur olur, ecnebi olur.

  çocuk kaçırmalara, cinayetlerine, tecavüzlerine hesapta karşı çıkar ama çocuk gelinlere sesini çıkarmaz sünnettir der, helaldir der.

  hırsızlara, yandaşa, ranta müslümanlığını belge göstererek karşı çıkar ama en müslümanım diyen bakanları ve milletvekilleri çalıp çırpınca sesini çıkarmaz bir de aklamaya çalışır.

  başka bir partinin belediyesine yağmur yağar sel olur, rezil rüsva eder, kendi partisinin belediyesinde yağmur yağar sel olur, gık demez, sorulara cevap vermez geçiştirir. (akepeli seçmen, izmir belediyesi ve istanbul belediyesi hakkında)

  kendi manita yapmak için kırk takla atar, kendisi sevgilisiyle gezip tozunca iyidir hoştur, başkasını görünce ayıplar, yuhalar hatta sevgilileri taciz eder. (ama benim niyetim ciddi der sorsan ya da imam nikahı yapmıştır )

  lafa geldi mi mangalda kül bırakmaz, adaletten haktan hukuktan bahseder, ama işi mahkemeye düşünce kendi de bir tanıdık ahbap aramaya başlar.

  işçisinin sigortasını ödemez, taklit marka üretir ama 5 vakit namaz kılar. (beyazıt esnafı)

  işçisinin maaşını ödemez, yüzlerce aileyi mağdur eder ama kalkar kankasıyla umre'ye gider. (azmi ofluoğlu vb.)

  yani daha kırk bin türlü riyakar sayılabilir bu ülkeden hangi birini anlatalım ?
  #24012347 :)
 19. 19.
  ikiyüzlülük anlamında kullanılan bir söz... ' Gerçekten bu çocuğun sözlerinde riyakarlık olmadığına inandım.'
  #25882615 :)
 20. 20.
  Bukalemun karakter gereği, insanlar karaktersizlik gereği bulundukları ortamın rengini alır.
  #26318621 :)
 21. 21.
  iş, söz ve davranışlarında gösterişe yer veren, başkalarının beğenisi için hareket eden, söyledikleriyle hareketleri örtüşmeyen kimseler için kullanılır. Yani dünya üzerindeki bütün kadınlar.
  #35851003 :)
 22. 22.
  tüm kadınlar için geçerli olan sıfat. eksileyin hayallerle yaşayın.
  #36209462 :)