bugün

e3 2018 Sony konferansında duyurulan ve 1998 yılında çıkan Resident Evil oyununun ikincisi ve baştan yapılmış, grafikleri günümüze uyarlanmış hali. 25 Ocak 2019 da çıkacak oyun. Oyunun demosu için;

https://youtu.be/DFykxpS7xVE?t=86

Bu arada oyunla alakalı nefret ettiğim bir olay var TPS olması (TPS'yi çok ama çok severim fakat bu oyuna yakışmıyor), şahsen 1. oyunun Remake'i TPS değildi ve bu oyun neden TPS oldu anlayabilmiş değilim. Nerde o eski Resident Evil 2 oyununun korkutucu, tırstıran hali? Ulan RE serisinin ilk 3 oyununun tırstırma sebebi kamera açılarıydı, kamera bir değişirdi 1 adım önünde zombie falan geberirdik, ne anlamı kaldı? Nasıl korkutacak TPS olarak bu oyun? 1. oyunda ki gibi niye yapmıyorsunuz kardeşim? 3. oyun en sevdiğim oyunu ve 3. oyunu çıkarmalarını çok istiyordum ama TPS çıkaracaksanız yapmayın remake kardeşim, biz eski kamera açılarıyla oynamak istiyoruz bu oyunu, ani kamera değişimleri ve bizim yön vermediğimiz kamerayla oynamak istiyoruz, korkmak, tırsmak istiyoruz. Korku oyunu lan bu korku. Önümü gördüğüm bir oyun beni nasıl korkutsun? Önümü göremeyeceğim ki korkayım.
son yıllardaki en sağlam resident evil olmaya aday olan oyun.
4 nispeten iyiydi. 5-6 berbat, 7 güzel oyundu ama resident evil değildi bence, farklı türde güzel bir oyundu.
lakin bu 2 nin yeniden yapılması hemde baya baya değiştirilip geliştirilerek... tek kelimeyle muazzam. uzun zamandır bir oyunu böylesine beklemiyordum.

grafikler muazzam. efektler inanılmaz ve tyrant ın ayak sesinden it gibi tırsmamak mümkün değil. baya hardcore bir oyun olmuş gibi.
oldukça başarılı bulduğum oyun. atmosfer çok başarılı yansıtılmış. ada wong diğer seriler deki gibi amerikalı değil de biraz daha asyalı görünmüş. capcom çok iyi bir iş çıkarmış.

--spoiler--
yalnız hikaye üzerinde ufak değişiklikler var. 1998 versiyonunda gazeteci ben'i bulduğumuz zaman kendisi hapishanede kalmak istediğini, onu bırakıp gitmemiz gerektiğini söylüyordu.

ancak bu seride gazeteci ben, beni buraya cheff iron kilitledi, beni buradan çıkarman lazim, bak bende keycard var bununla her boku açarsın diyip bize yalvarıyor.
--spoiler--

--spoiler--
başarısız bulduğum tek olay zombilere 7594939291975 mermi sıkmamıza rağmen sürekli yerden kalkması.
--spoiler--
bu tarz başarılı yapımları yenilenmiş haliyle görmek çok güzel ancak aynı şeyi konami den bekliyoruz.
başıma ne gelirse gelsin beğenmediğim video oyunudur.
başından vurulunca ölmeyen yaratık mı olur more?

grafikler iyileştirilmiş, mekanikler iyileştirilmemiş. sesler kötü, müzik yok denecek kadar az.

yukarıdaki yoldaşlarımız atmosfere övgü söylemişler, doğru, resident evil serisi kimine göre atmosfer yaratmakta iyi, kimine göre kötü (ben), bir the evil within etmez (ilk oyundan söz ediyorum). ancak alınır mı?

bu serinin seveni iseniz alınır, ben sevmeyeniyim, ancak gene de kıyamet-kargaşa sonrası (post-apokaliptik) yapımları seven biri olarak sanırım alacağım.
Outlast vs resident evil desem ne dersin?

Outlast 1-2 yi bitirdim efsaneydi. Bunun hakkında bir fikrim yok
Iyi bir yayinci oynarsa izlerim oradan cunku merak ediyorum oyunu. Az cok izledim fena degil gibi efektler.
codex tarafından kırılan versiyonunun ''ilk biz kırdık'' diyebilmek için oldukça aceleye getirilmiş olduğu oyun. Zira oyun ya siyah ekran hatası verip açılmıyor, açabilenler ise klavyenin çalışmaması sorunuyla karşılaşıyor. Biraz daha sabretmek gerekecek anlaşılan.

Edit: Siyah ekran hatası denetim masası, bölge ve dil kısmından amerika seçildiğinde düzeliyor. Duyurulur.

Gelelim oyunun içeriğine. Grafikler görünüş olarak gayet yeterli ancak parçacık efektlerinde ve parlak yüzey yansımalarında zaman zaman bir takım sorunlar, hatalar yaşanabiliyor fakat gözardı edilebilecek seviyedeler. Oyun 5. ve 6. bölüm kadar hızlı ve aksiyonlu değil. Remake yaptıkları bölümün yani 2. bölümün atmosferine ve hızına sadık kalmışlar. insanı çaresiz, yalnız hissettiren kaotik atmosfer çok başarılı. Ancak kamera açısı olarak resident evil 4'ü andırıyor. Zaten oyun remake. Remastered değil. ilk üç oyundaki ''yönetilen karakteri güvenlik kamerasından izliyormuş gibi'' hissettiren açıya geri dönmemişler. Bu sevindirici bir durum zira nişan almayı işkenceye çeviren o iş artık 90'larda kalsın bir zahmet.

Modellemeler gayet güzel ancak kan efektlerini biraz yapay buldum. Ayrıca zombi çeşitliliği gerçekten çok yetersiz. Basic zombilerin hepsi birbirinin aynısı olduğu gibi orta tier yaratıklar da çeşit olarak yetersiz. Mesela farklı bir mekana geçtiğinizde (örneğin sewer) gelen yeni yaratık sayısı sadece bir adet (g-type adult). keza polis merkezinin park alanı & bodrum katında (zombie dog) ve laboratuvar (ivy) durum aynı. Bu durum oyunu sıkıcı hale getirebiliyor.

Bulmacalar gayet basit. Nerede resident evil 1-2-3-4 bulmacaları nerede remake bulmacaları. Bulmacalar biraz daha zor olabilirdi.

Oyun türü shoot em up değil de survival horror olduğu için mermi sayısı bol değil. Ancak zombiler de çok zor ölüyor be arkadaş. Kafaya sık babam sık hala daha ayaktalar. en kolay zorluk seviyesinde bile durum böyle. Bu durum oyunun gerçekçiliğine biraz gölge düşürmüş. Ama yiğidi öldür hakkını yeme, deagle çok güzel hs atıyor.

Boss canavarları da yarı tanrı adeta. Öldüğünü sandığınız bir boss birkaç bölüm sonra tekrar karşınıza çıkabiliyor. Bu arada boss modellemeleri efsane olmuş. Hele hele kas yığını tyrant'in ayak sesleri insanı gerim gerim geriyor. En son outlast oynarken bu kadar gerildiğimi hatırlıyorum.

Ana karakterimiz Leon scott kennedy'nin yakışıklılığı yine dillere destan. Capcom yani japonlar bu işi çok iyi biliyor. Karakterler gerçekten ya çok güzel ya çok yakışıklı. Hele hele ada wong'u gördüğümde jaw drop oldum resmen monitörden suratını sevesim geldi kadının. O pembiş abiyesi ve siyah jartiyeriyle gerçekten çok seksi görünüyor. Bu seride asyalılara daha çok benzetmişler ada'yı. Ancak halen daha bu kadının ırkı tam olarak bilinmiyor. Japon diyen de var çinli diyen de var. Bana soracak olursanız kendisi yarı beyaz yarı çinli. Zira ''wong'' çin kökenli bir kelime. Gözlerinin çinliler kadar çekik olmamasını da yarı çinli olmasına bağlıyorum. Tabi claire'ı da es geçmeyelim bu kızımız da gayet güzel ve hot.

Silah çeşitliliği az. Taramalı olmayan zombi oyunu mu olur? Gözüm hep otomatik silah aradı oyunda. Otomatik silah leon senaryosunda yok ancak claire senaryosu ve oyun bitince açılan forgotten soldier the 4th survivor dlc'sindeki karakterde var. Bu dlc'de yönettiğimiz hank çok badass bir karakter bu arada. Öyle bir gaz veriyor ki. Tyrant'e falan yumrukla dalasınız geliyo o derece.

Bunlarla birlikte oyundaki ilk mekan olan karakol (raccoon city police department) binasını çok beğendim. Çok görkemli ve sayısız gizli, karanlık bölmesi var. Eskiden sanat müzesi olarak kullanılıyormuş bu bina. Böyle bir evim olsa yıllarca içinden çıkmazdım :D

Son olarak genel anlamda başarılı bir oyun olduğunu belirtir, survival horror tarzını seven gamerların oynamasını şiddetle tavsiye ederim. Eski oyunların verdiği zevki verebilen nadir oyunlardan. Ama bir resident evil 4 değil onu da söyleyeyim. :D
ps4 içi olanının sec hakkını sattığım oyun .
Seriyi çocukluğumda oynardım. Bu oyun benim için duygusal bağ kurduğum oyunlardan biri. Diğeri de tomb Raider'dır mesela.

Oyunu duygulana duygulana bitirdim. Afrika'da haldur huldur koşan zombili oyundan sonra bu çok iyi geldi. Gerilimi iliklere kadar hissettim. Gerçek RE ruhunu yaşattı.

Ağlayacağım sanırım
bu oyun çok zor ve yeni nesil oyunculara hiç hitab etmiyor ben 90 lar çocuğu değilim ama bu tarz oyunları zamanında psx de çok kez oynadım gerek metal gear solid olsun gerek crash bandikot olsun hepsini oynamışlığım var ama bu oyun aşırı zor öyle böyle değil kurşun yok etrafta bıçak çekip zombi kesiyim diyorsan bıçağın staminası var belki ben zombiyi öldürüp bacağını kolunu felan koparmak istiyorum kilitli dolap açma olayları 2000 li yılların başında kalma gereksiz boş bir eylem oyuna verdiğim puan 10 üzerinden 3.
efsane bir oyun. atmosferi ile oynanışı ile gerim gerim geren oyun. tek dileğim re3'ün de bu tarz remake'i yapılsın ve çocukluk aşkım jill'e kavuşayım. capcom cidden remake nedir ve nasıl yapılır tüm oyun dünyasına göstermiştir diye düşünüyorum.

zombi başından vurulunca nasıl ölmez diyor. gören de zombi türünün günümüz dünyasında bir biyolojik sınıfa ait sanır. senin dayandığın referans noktalarının hepsi içinde zombi olan kurgulardır. mantık arıyorsun da neye göre arıyorsun? ayrıca seslere ve müziklere kötü yorumu yapanları anlamıyorum. müzik olması gereken yerde devreye giriyor. paldır küldür her yerde müzik çalsa, o gıcırtılarla yaratılmak istenen etkiyi nasıl verecekler sana? hiçbir şey olmasa bile, en ufak bir sesle bile zıplatıyor insanı. fazla kasmaya gerek yok. bu oyun 10 üzeri 9'dur.
Müthiş bir remake de olsa Capcom'un 1998 de yapıp 2019 da çıkan remake e koymaya üşendiği fazlaca olay var. Bir kere Leon A-B, Claire A-B birebir aynı. Orijinal 2. oyunda iki karakterin A ve B'si farklıydı boss savaşları bile farklı bunda bütün bosslar aynı anasını satayım nasıl bir saçmalık bu? Bir karakterin A'sı ile bitiriyorsun ikinci karakterin B'sinde de %95 aynı şeyleri yapıyorsun keşke biraz daha geç çıkarsaydınız şu oyunu... Şu iki mevzu hariç çok beğendim oyunu, orijinalini daha iyi bulsam da 9 veririm.