bugün

islam dinine tamamen aykırı bir düşünüştür. ne yani hangisine göre hesap vereceğiz. ilginç bir duruma neden oluyor. ayrıca dikkat ederseniz televizyondaki ünlülere yapılan seanslarda ünlüler hiç normal yurdum insanı değildir. ya firavun ya nefertiti ya çanakkale de savaşan kahraman bir mehmetçiktir. uzmanların açıklamalarına göre bu olay bize beynimizin yaptığı bir olaydır. hayalimizde yaşatmak istediğimiz şeyleri yaşamışcasına anlatmaktan ibarettir.
(bkz: scenes from a memory)
islam dinine aykırı olduğunu defalarca yazıldığından ve inançlı müslümanların bunu artık anladığı varsayıldığından bundan sonraki tanımlarda islam dinine ters olduğu konusunun artık açılmayacağına ümit beslenen inanış.

bu yeniden hayata gelme olayını yaşayanlar nedense önceki yaşamlarında hep kral, kraliçe, şah, imparator, padişah, vezir ya da hep bunlar benzeri kudretli bir yarak kürektirler. ulen bir allahın kulu da çıkıp "erenler ben ilk yaşamımda sarıyer - şişli hattında minübüs şoförüydüm. ulen bastı mı gaza giderdi gider beaa" demez.

o değil de ne zaman bi rus çarı olarak dünyaya gelecez ki? valla tam süper olur.
dünyada farklı bedenlerde ancak aynı karakterde, aynı ruhla dafalarca yaşanıldığına dair inanç..
ruhun bir bedenden başka bir bedene geçerek varlığını sürdürmesi inancı. Dilimizde bu kavram eskiden tenasüh sözüyle karşılanırdı.
parapsikolojiyle ilgisi bulunan ve bu konuda gerçek bilgi sahibi olan bir takım ayrıcalı insan topluluğunun benimsediği bir inanıştır. insan dnasında geçmişten kalıntılar taşındığı doğru olmakla beraber, önceki hayatınızın her anı bilinçdışı belleğinize kayıtlıdır. ilgi duyan bazı çok meraklı kimseler ( ki onlar genelde psişik eğilimleri güçlü kimselerdir )geçmişlerini ne yapıp edip deşerler. tüm bunlarla beraber bu konu hala sır niteliği taşıyan gizemli bir fenomendir. ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır ne kadar hayaldir bilinmez çünkü önceki hayatlarını hatırladığını iddia edenler hayal kurmayı çok severler ve çok güçlü bir hayal gücü kapasitesine sahiptirler. herşeye rağmen kendi masalını kendin yazmak ve buna inanarak gecelerce uykusuz kalmak güzeldir, insanı mutlu eder..
thalia' nın arrasando isimli albümünden bi parçadır. klibi de çok eksantriktir. kadın klipte bi hintli olur tapınaktadır, bi denizkızı olur, kılıktan kılığa girer falan..
ruhun sürekli olarak tekrar bedenlendiğine inanan spiritüalistlerin bu olaya verdiği addır. terim 19.yy.’da ortaya atılmıştır. ruh göçü inancının kökeni bir hayli eski olmakla birlikte kimi inanışlardaki ruh göçü kavramının spiritüalistlerin reenkarnasyon kavramı ile aynı olmadığı görülmektedir.
öldün, sivrisineğe reenkarne oldun, akabinde geldin kanımı emdin. helali hoş olsun reenkarne kardeşim helali hoş olsun da, madem insandan reenkarnesin ne sikime vızır vızır ötersin. bilirsin ki vızıldayınca kalkıp skecem belanı. ha dersen ki "biran önce geberip ayrı bir bedende reenkarne olmak istiyorum." be ibinenin hayvanı, o zaman beğenmediğin bedeni görünce kafadan intihar et, ne sikime gelip beni rahatsız ediyorsun.

belki de dün gece öldürdüğüm kanatlı karınca da sensindir. karıncalara ellemeyen bana kendini öldürttün ya ne diyeyim. hayır karınca dediğin de efendi hayvandır lakin durduk yere beş on kere ısırırsa ben o karıncayı da gebertirim, reenkarnesini de..
bilindiğinin aksine, bir an'ı daha önce de yaşamış gibi hatırlama durumu değildir. bunun adına matrix filminden kalma bir tanımla deja vu denir.

reenkarnasyon; ruhun, evrimini tamamlama süresinde 7 ayrı bedende yaşadığını (veya daha az) ileri süren bir inançtır. günümüzde pek çok insan, yaşının gerisinde geçmişe dair birşeyler hatırlamakta, yaşadıkları evleri elleriyle koymuş gibi bulmakta, hiç tanımadıkları insanların hayatlarına dair bilinmeyecek pek çok ayrıntıyı bilmektedir.

islamiyette yeri olmadığı bilinmekte, ayetler keyfe keder yorumlanarak bu görüşe temel sağlanamaz.
hak dinlerde yeri olmayan batıl inanıştır. özellikle son gelen hak din olan islam dini bu konuyu açık biçimde reddetmektedir. kuran-ı kerim içerisinde 23.el-muminun suresi 99-100 ayetleri şu şekildedir;

99. Sonunda onlardan birine ölüm geldiğinde şöyle der: "Rabbim, beni (dünyaya) geri döndürün;

100. Döndürün ki, o arkada bıraktığım yerde (dünyada) iyi bir iş (amel) yapayım." Hayır! bir kelime ki bu, o söyler onu. Ötelerinde, dirilecekleri güne kadar bir berzah vardır.
tekrardan başka bedende ruhun yer bulmasıdır Dejavu ise bu inanca kanıt olarak gösterilmekte .
+ bilimin ispatlamaktan aciz bulunduğu ve bu kafayla da pek ispatlayacakmış gibi gözükmeyen olgu. ayrıca ispata da ihtiyaç yoktur, inanmak yeterlidir. çünkü bunu tecrübe edenler aynı zamanda şuna da inanırlar ki gözün göremediği şey yok olmaz saydamlaşır. müslüman geçinen insanların da parapsikoloji ve reenkarnasyonu kapsayan konularda "yoktur, olamaz" şeklinde kesin söylemlerde bulunması, üstelik de bunu kur'an-ı kerim'in kelamlarını istedikleri gibi yorumlayarak yapmaları, müslümanlığın gerçek felsefine aykırı ve oldukça çirkindir. kur'an'ı yorumlamaya kafası basan her insan reenkarnasyona kur'an'da kesin çizgilerle değinilmediğini,hatta var olduğuna dair işaretlerin de bulunduğunu söz konusu ayetlerde görebilir. bilen bilir ki reenkarnasyon vardır, inanmak isteyen inanır, istemeyen de çenesini kapatır ve oturur. kimsenin iman derecesini yargılamakbi başkasına düşmez. üstelik bunu "ben müslümanım inançlıyım,bunlar fasa fiso, inananlar da sapkınlar haaa" diye diye yapmak ayıptır..
mantıken olmaması gereken bir şey nedeni ise sürekli artan dünya nüfusu.
Kuran-ı kerim'de var olmayan inanıştır.

Yıkıma uğrattığımız bir ülkeye (tekrar dünya hayatı) imkansız (haram)dır; hiç şüphesiz onlar, (dünyaya) bir daha geri dönmeyecekler. (Enbiya Suresi, 95)
kur'an-ı kerim ayetlerinin bu konuyla ilgili nasıl yorumlanırsa öyle anlaşılmaya açık olmalarından yararlanarak, insanların sürekli reddettikleri mesele. çünkü bu konuda anlamı nereye çekersen oraya gider.
şuana kadar kimsenin kendisini hizmetçi, köle vb durumlarda görmediği kafadan attım salladım egoist durum
Kızların erkeklere oranla daha fazla ilgisini çeken inanıştır.
- merahaba, ben öldümde.
+ valla mı!
- önümü gör ki.
+ zevzeklik yapma lan!
- ık.. bık.. reenkarnasyon olmak istiyorum ben.
+ reenkarne, reenkarne! hasbinallah.
- eee.. şey.. zzz.. zıınenen zen.. zenzen... zenci olmak istiyorum.
+ !!!
- ...
+ nuri abi al şu arkadaşı, al al al!! cehennemin dibine götür.
ölüm korkusundan kurtulmak için ruhu sanal aleme yollamadır.
Cihana bir daha gelmek hayal edilse bile
Avunmak istemeyiz böyle bir teselli ile
*
bu aralar tv de sık sık bahsedilen din adamlarına göre imkansız olan olay.
gen'lerimizin cocuklarımızda, nesillerimizde yeniden doğması.. olarak açıklanabilecek durumdur.
kokeni hindistan'dir. Beseriyetin edilgenligini bastan kabul ettirerek onlarin butun irade ve mukavemet guclerini teslim alarak, iyiye, guzele ve dogru olana yonelislerini kor eden bir dusun ve ideolojidir. Hindistan tarihi'nin neden istila ve halk somurusunden murekkep oldugu sorusuna en guzel yanit reankarnasyondur.
Islam dininde reankarnasyon yoktur. Her ne kadar yunus emre gibi saklabanlar var dese de alevilik'te de reankarnasyon yoktur.
son günlerde televizyonda boku çıkarılan kavram. ben barış manço'yum diyen çocuktan sonra bugün de kızın biri prenses diana olduğunu iddia ediyordu. eski yaşamında rasputin olduğunu iddia edecek bi babayiğit de çıkacak mı acaba. ama herkesin gotü yemez bunu iddia etmeye. açar bakarlar, yalanını ortaya çıkrırlar:

- 12 santim. bununla mı rasputin olduğunu iddia ediyon şerefsiz!