bugün

2011'de gösterime girmesi planlanan gore verbinski filmi. başrolde johnny depp bulunuyor. ses olarak tabiki.

http://www.imdb.com/title/tt1192628/
4 mart 2011'de gösterime girmesi planlanan bir animasyon. Bir bukalemunun vahşi batıda bir kasabaya gelmesiyle gelişen olayları ele almaktadır.
Johnny Depp'in güzel sesiyle hayat bulan kimlik bunalımı yaşayan bir bukalemunun maceralarının anlatıldığı animasyon. Müziğinde Hans Zimmer imzası var. Bu da fragman:

http://www.youtube.com/watch?v=k-OOfW6wWyQ

Türkçe dublajında seslendirmesini de Yekta Kopan yapmış.
fragman resimler vs. çok hoştur. izlenmesi gereken animasyon filmler arasına gireceğe benziyor.
postmodern bir western animasyonu. gayet başarılı. müzikleri, konusu, grafikleri, karakterleri ile olmuş bir yapımdır. ayrıca hollywood ve western filmlerine göndermeleriyle de beni benden alan yapımdır efenim, bu böyle biline, ona göre izlene.
bu kadar iyi olmasına rağmen bu denli az kişi tarafından bilinen başka bir animasyon daha yoktur herhalde. 18.45'teki seansta bile koca salonda 7 kişi vardı. konusu ve grafikleri ile izlediğim en iyi animasyonlar arasında şimdiden yerini aldı.
galeria sinema salonunda toplamda beş -yazıyla beş- kişi ile izlediğim animasyon film. söylenecek çok güzel şey var aslında ama dublajlı giderek hata mı ettik diye düşünmekten toparlayamıyorum cümlelerimi. neyse bi kere daha malum yerler*den orjinal dilinde johnny depp eşliğinde izlerim.
not: rango seslendirmesini biriciğim yekta kopan yapmış, güzel de olmuş. ama bi sid* değil.
mutlaka bir şekilde izleyin demek istiyorum son olarak.
animasyon anlamında tartışmasız çok iyi ama konu olarak çok sığ kalmış bir film.
western filmlerine gönderme gibi olmuşsa da daha fazla canlandırılabilirdi.

Tabii şu da tartışılmaz ki; görüntü olarak son dönem animasyon filmlerine fark atmıştır.
eğer siz de işin teknik boyutu ile ilgilenmiyorsanız, animasyon fimleri işin sanat boyutundan soyutlayarak izlemeyi seviyorsanız, eğlenmek amacındaysanız, "aman da rangoyu ne güzel çizmişler, aman da mimikler ne gerçekçiydi, renkler ne güzeldi böyle piksel piksel, görüntü de fevkaladenin fevkindeydi" kafasında değilseniz izlemeyin kardeşim bu filmi.
konu çok yavan, hareket yok, default olarak sevimli olması gereken küçük kız çocuğu bile (sanırım fareydi) çok sevimsizdi.
yekta kopan * bile kurtaramamış filmi.
eger sergio leone westernleri hayraniysaniz, bu filme bayilacaksiniz.

entry girisi biraz reklam gibi olsa da, clint eastwood westernleri hastasi olarak, yillar yili bir western filmden bu kadar zevk almamistim. ve bunu da basaran bir animasyon filmi oldu. senaryosu, müzigi, animasyonu ve seslendirmesiyle 10 üzerinden 10'u hak eden basyapit. simdiye dek cevrilen bütün animasyonlarda, güncel hayatimizi elestiren ufak ögeler bulunmustur, ancak bu film'in tamami hayvanlarla süslenmis bir sistem elestirisi. politika, alt tabaka, üst tabaka, din, ırk, kapitalist rejim, kisaca yasadigimiz hayati yüzümüze vurmustur.

cocuklardan uzak tutup, animasyon filmi begenen, begenmeyen herkesle izleyin, izlettirin.
film indirme sitelerinden birisinden indirip yarısına kadar izlediğim; lakin görüntü kalitesi çok zayıf olduğu için arşivden sildiğim çizgi animasyon.. johny deep imzalı. anladığım kadarıyla bizim bu kemal sunal'ın sahte kabadayı filmi tarzında bir çizgi film.
1080p blu ray ini izlemek tam bir keyif. johnny depp sesiyle hayat vermiş bu animasyona.

--spoiler--

kimlik bunalımına girmiş bir bukalemun olan rango'nun vahşi doğadaki (ve vahşi batı'daki) macerası.

--spoiler--
büyüklere hitap eden, mesaj içerikli, farklı bir animasyon filmi. çok güldürmese de keyifle izledim.

--spoiler--

"suyu kontrol edersen, her şeyi kontrol edersin."

--spoiler--
finding nemo ve wall-e'den sonra izlediğim en kötü animasyon. kesinlikle uzak durulmalıdır. resmen vakit kaybı.
başarılı bir animasyon, eli yüzü düzgün hayvanlar kullanmayıp yeraltının mafya sürüngenlerini kullanarak sağlam iş başarılmış. western filmlerinde bulabileceğiniz her şey mevcut.
konu olarak çok düşük olsada animasyonun kalitesinden dolayı izlenebilir. suyun değerini çocuklara anlatmaya çalışan bir film ancak çocuklar için uygunda değil.

--spoiler--
"hiçkimse kendi kaderini terk edemez."
--spoiler--
başarılı bir animasyon olmasa benim gibi animasyon düşmanı bir adamı memnun etmeye yetmezdi doğrusu. karakterler çok çekici yaratılmış bazı esprilerde sağlam doğrusu izleyin derim.
Güzel bir animasyondu.

Filmden alıntılar:

insanı insan yapan, icraatlarıdır.

insanların inanacak bir şeyi olmalı.

Ayrıcalıklar, sorumlulukları doğurur.

Suyu kontrol edersen, her şeye hâkim olursun.

- Hayır, bu adam vurulmamış. Boğulmuş.
+ Boğulmuş mu?
- Çölün ortasında mı?
* Ne güzel bir ölüm.

http://www.replikler.net/replik/rango-2011/
2012 oscarlarında animasyon dalında oscarın sahibi.
kamulaj yapan kurbağayı şahin yakalayıp götürünce, rangoya bağırarak "seni orospu çocuğuuuuu" demiştir. tabiki türkçe dublajında.
bazı hikayeler vardır, insana farklı bir bakış açısı daha kazandırır, işte bu hikaye de benim için onlardan biriydi.

ve unutmadan, kesinlikle sadece bir su hikayesi değildir bu hikaye.
animasyon severlerin izlemesi gereken kaliteli bir film. Türkçe dublajlı olarak izlemesi daha zevkli.
Jhonny depp’in güzel sesini dinlemek için izlemeye karar vermiştim ama tek bir an sıkılmadım film güzel gerçekten.
başarılı ve eğlenceli bir animasyon. pixar ve dreamworks kadar olmasa da bayağı kaliteli. şu anda moviemax premier'de yayınlanıyor.
farklı ve muhteşem bir animasyon filmi.. aynı zaman da izlemesi baya eğlenceli de.. bir kertenkele bu kadar mı tatliş olur.