bugün

kuruculari arasinda steven spielberg'in de bulundugu amerika'nin en büyük film yapim, dagitim vs. sirketlerinden birisi. özellikle animasyon bölümü antz, shrek, shrek 2, shark tale, madagascar gibi basarili filmleriyle pixar stüdyolarina en büyük rakip olmakta ve günümüz animasyon filmlerinin standartlarini belirmektedir.
david geffen, jeffrey katzenberg ve steven spielberg'in birleşerek kurdu.
dreamworks skg, dünya'nın en büyük film stüdyolarından biridir. filmler, bilgisayar oyunları, televizyon programları geliştirir, üretir ve dağıtır. şu ana kadar $100,000,000üzerinde gişe hasılatı yapmış 10 film çıkarmış; en başarılı filmleri de shrek 2 olmuştur.
dreamworks skg'deki skg'nin açılımı; spielberg, katzenberg ve geffen'dır. spielberg; dünya'nın en başarılı yönetmenlerinden biri, katzenberg walt disney'in eski başkanı, geffen de guns n rosesgibi bir çok müzisyenin prodüktörüdür. *
bir filmin başında bu ismi görünce içim rahat oluyor. kesinlike hoşnut kalacağımından emin bir şekilde izliyorum filmi.

anlamı : "birazdan izleyeceğiniz filmin 'ıyyy, iğrenç' dedirtmeme garantisi vardır."
dünyanın en iyi çizgi filmlerini yapan iki şirketten biri. (diğeri pixar) yillar itibariyle dreamworksçülerin yaptıkları animasyon filmlerin listesi şöyle (benim gibi 2000lerde doğmuş -iki- çocuklarin babalari için bu filmleri unutmak mümkün değildir, çünkü en az 5er kez izlenmiştir.)
1998 - antz
2000 - chicken run
2001 - shrek
2004 - shrek 2
2004 - shark tale
2005 - madagascar
2006 - over the hedge
2006 - flushed away
2007 - shrek 3
2007 - bee movie
2008 - kung fu panda
2008 - madagaskar 2