bugün

f klavye olmayan klavye.Fifa oynayan icin degismez klavye.En yaygin klavye.
harf dizilimi ingilizce'ye göre yapilmis klavye cesidi.

"QWERTY" ve "QWERTZ" olarak iki cinsi vardir. Ikinci cinsi almanlarin cinsliginden cikmistir.
qwerty klavye (klavyenin ilk 6 harfini olusturan karakterler) olarak da anilir.
klavyelerin en babasıdır.
first person shooter oyuncularının "w, a, s ve d tuşlarının deyim yerindeyse am.na koydukları klavye türüdür. f klavyeyle papazdırlar.
(bkz: qlavye)
Q Klavye pek çok kimsenin sandığı gibi modern klavye standardı değil tüm dünyadaki bilim çevrelerinin kabul ettiği gibi tam bir mühendislik rezaletidir.
Ve şöyle ortaya çıkmıştır;
Yazı makinesinin mucidi olan Christopher Latham Sholes, 1867'de icat ettiği yazı makinesinin mekanik harf kollarından herhangi ikisi aynı anda kağıda doğru havalandığında sıkışmaya neden olduklarını farkeder.

Sholes bu problemin çözümü için, kullanıcının yazım hızını yavaşlatmak üzere harflerin yerlerini alabildiğine karıştırarak en çok kullanılan harfleri elin en zor ulaşabileceği yerlere yerleştirmeyi uygun görür ve Q klavye adını verdiğimiz harf dizilimi ortaya çıkar.
*
solaklar için* daha kola bir klavyedir
bu arada bunun sebebi ilk klavye mucididinin daktilolarda en yavaş hızı yaklamak ve böylece tuşların yapışmasını önlemek isteyişidir.
(bkz: q klavye/#6961308)
akpnin kaldırmaya ugrastıgı klavyedir. hani alıstık ya, hani rahat ediyoruz ya iste o yuzden kaldırılacaktır muhtemelen. illa tekel iscisi gibi sokaga mı dokulelim ulan adam gibi yazıyoruz iste seri sekilde bakmadan *git katsayıları falan degistir ama dokunma klavyelere degil mi?

http://haber.mynet.com/de...n-f-klavye-hamlesi/499348
akp' nin kaldırma istemi mantık olarak yerinde olsa da zaman olarak çok geç kalınmış bir istemdir. daha detaylı bilgi için emre aköz' ün bugünkü yazısı;

http://www.sabah.com.tr/Y...daha_hizli_yazabilirdiniz
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.