bugün

tamamen hayal kırıklığı yaratmıştır. oyuncu aptallıkları kaldırılmamış hatta kat be kat çoğalmıştır. yavaş oyun kurgusu vardır. menüsüde metroseksüellere daha çok hitap etmektedir. Konami adına söylüyorum boşuboşuna bir yıl geçirilmiştir ve bu hatalarını starateji seçenekleri de engelleyemeyecektir.
konaminin benim gibi sağlam bir müşterisini kaybetmesine sebebiyet vermiş oyundur... bilgisayarda rakipsizdir bu yüzden yine satılacak, piyasayı kasıp kavuracaktır. ancak play station da fifa 2010 oynamanın verdiği hazın yanında, atarilerde oynadığımız soccer oyunlarının verdiği zevk kadar kalabilmiştir...
alışılmadan, öğrenilmeden yargılanmaması gereken oyun.

oyuna yeni dahil edilmiş hareketleri de içeren video:
http://www.youtube.com/watch?v=UllB0nOSOVI

Ayrıca oyunda "tepki süresi" sorunu var deniyor. "Tepki süresi" sorunu gibi görülen bu durum aslında oyuncu ile top arasındaki iletişimin farklılaştırılmasından kaynaknaklanıyor. Oyuncular, topu ayaklarından açtıklarında artık haddinden fazla bir hızla topa müdahale edememekte, fakat yetenekli oyuncular ile oyuna yeni eklenen hareketlerin de yardımıyla hayli kıvrak çalımlar atılabilmekte.
alışmadan konuşmayı pek istemiyorum ama pes 2009 kadar iyi değil sanırım. pes 2009 da ki kendi kendine kaymayı bitirip, tek başına kopup gitmeyi çözüp biraz da grafik katsalar yeterdi. yeni bir yapılanma yapmış sanırım konami. iyi mi olmuş oyuna iyice alışıp göreceğiz. ama oyuncuların kıyas grafiklerinin kaldırılması (6 gen bir grafik vardı ya o) berbat olmuş.
dün itibarı ile aldığım oynadığım master lige şampiyonlar liginin katılmış olmasından dolayı seviç çığlıkları attığım ama oyunun oynanabilirliği 2009 dan daha kötü olduğunu anladığım oyun. barcelona ve r.madrid favori. Zira öteki takımlarla oynarsanız saçınızı başınızı yolabilirsiniz.
ilk oynadığımda iyi takım kötü takım farkının çok olduğu bir oyun olduğunu anladım.eğer takımınız biraz vasatsa pas dahi yapamıyorsunuz.ikinci olarak aldığınız takımın taktiğine dokunulmaması gerektiğini anladım yoksa saçmalıyorlar..oyuna alıştıkça sevmeye başladım denebilir ama dediğim gibi takımınız kötüyse kanser olma riskiniz çok fazla.pes2009da neden yapmadılar dediğim şampiyonlar ligini master lige katmalarıda gerçekten güzel olmuş.barcelona real madrid dışında atletico madridi de çok iyi yapmışlar tavsiye ederim eğer farklı takım arayışı içerisine girerseniz.
konami'nin kendisinin hala futbol oyunu yaptığını sanmasını sağlayan şey. topa vurdukça gelen ramazan topu efekti, kaleci faciası, olmayan yapay zeka, bu çağda hala sorun çıkaran serverlar ve next gen teknolojisinin sokağına bile uğramayan abuk grafikler sonucunda alınıp oynanması tamamen masraf kapısı olan sözde oyun. gerçek futbol için (bkz: fifa 10)
diğer serileri ile (pes 09,08) ile bir fark olmayan sadece grafik açısından yol kat etmiş oyun. yapay zekası kötü. oyuncular mal mal yine topu almak için yan yan koşuyorlar. ayrıca oyunu yavaşlatmışlar. böylelikle hantallaşmış oyuncular. fakat pes seviyorsanız idare eder, hep kötü yönden bakmayalım. oyuna koyulan strateji rehberi güzel bir atmosfer veriyor. özellikle stratejiyi oyunda uyguladığınızda atak %90 gol ile sonuçlanıyor. ilk gözüme çarpan bunlar oldu. birde not: r.madrid'i hayvan gibi yapmışlar. lan ne olacak onların yaptığı takımdan deyipte sivasspor'u alıp maça başlamayın. dakika 2 sonuç;
http://i37.tinypic.com/scdrbm.jpg
spikerlerden biri ne kadar ciddiyse, diğerinin de bir o kadar yavşak olduğu oyun. Bildiğin ayar veriyor lan! Ha bir de, mastır ligde sponsor olayını sevdim, pes oynarken yaşanan küçük mutluluklardan biri.
fifadan kaçan bizleri, iyice fifaya benzeyerek pesden mahrum eden oyun.. forumundaki önerileri dikkate alacaklarını açıklamıştı konami ama o foruma yazanlar kimler çok merak ediyorum..
oynanış olarak fifaya benzediği olayı doğrudur. oyuncuların hareketleri çimlerin doygunluğunu resmen alıp götürüyor. buzda kayıyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. ayrıca top oyuncuların ayağından tereyağı gibi alınmıyor artık. sizden bağımsız bir şekilde bilek hareketleri oluyor ve fifanın pc versiyonundaki gibi garip garip hareket bozuklukları ile karşılaşıyorsunuz. kontroldeki algılama geçliği sorununu ben yaşamadım. bu şekilde güzel olmuş, pasların aşırı geç gitme durumu pc nin güçlü olmamasından kaynaklanıyor olabilir. settingsden use frame skipping i kaparsanız daha akıcı oynayabilmeniz mümkün. ayrıca öyle aham şaham bir sistem de istemiyor. p4 2.8 üzeri yeterli. 2 gb ram şart yalnız. ekran kartı ise vasat üzeri bir şey olsun bir zahmet. ati de hd 2800 üzeri yeterli. x1950 ler de olabilir. x1650 yi ise tavsiye etmem. nvidia yı kullanmadığımdan yorum yapmayayım o tarafa.

oyuna patch şart. ortada 1.01 geziyor ancak online bölüme legends, community ve competition modlarını ekliyor. oynanışla ilgili bir şeyler içermiyor sanırım.

buradan 1.02 yi yapmadan önce konamiye bir kaç sözüm var;

beşiktaş ı ellemeyin, güzel olmuş böyle. hayır bazıları pozisyona girememekten şikayetçiymiş. beşiktaş la oynasınlar bence. kadrosunda topa fake bile vermeden yere yatan bir rüştü var ki bu çok hoşuma gitti.

sabri nin shot power olmamış, yavaş vuruyor toplara. onun dışında mavi gözlerine bile dikkat etmişsiniz, bu güzel bir ayrıntı.

leo franco müthiş olmuş. beşiktaş ın bana karşı bulduğu tek pozisyon ve golde öyle bir topa hamlesi var ki ''aaa leo franco golü lan bu resmen.'' dedim. gol, bobo nun topla beraber defans adamının etrafından dönerek yerden ters köşeye plasesiyle oldu ki, leo da genellikle bu şekilde golleri yemekte bu sezon.

bir öneri galatasaraylılara;

keita'yı 2 adım öne çekip ss yapın mevkiyi, 3 puan 3 puandır*.
elano da manchester blue'da.
2 haftadır saatlerce galatasaray vs galatasray şeklinde maç yapmış biri olarak söyleyebilirim ki; galatasaray'la oynayacaklar için bir eğlenceden öte zevk haline gelen oyun.

taktik kısmından 4-3-2-1 seçilip kewell solda ileri kanat olarak lwf keita ortaya yakın ss oynatılması durumunda zaten önüne gelene 4 atıyorsun. *
tavsiyem defansın ortasına emre aşık'ı, defansın soluna da uğur uçar'ı koymanız. uğur iki yerde de oynuyor ve hakan balta'dan daha hızlı bir oyuncu. keita'yı bir tek onunla durdurabiliyorum.*
orta saha 3 lüsü için ayhan mustafa sarp arda ideal olmuş, fantazi araaya gerek yok!

ileride baroş zaten alternatifsiz. keza nonda iş yapamıyor, çok hantal...
(bkz: rapidden sömürelim)
Sivasspor'un olduğu Pes serisi. Ama oyun genel olarak mükemmel...
oynayabilmek için pc ye ciddi paralar akıtmam gereken oyun.oldukça yüksek sistem gereksinimi istiyor sanırım.
arayüzü güzel olmuş oyun. yalnız zayıf ya da orta karar takımlarla oynaması tam bir çile. tepki süreleri berbat olmuş, oynanabilirlik pes 2009 dan daha kötü. ortalar, frikikler değişmemiş. strategy, team style seçeneklerini beğendim. ancak yine de pes 2009'a devam edeceğim gibi görünüyor.
topun her yere çarptığı oyundur. şimdi ben 2009' u da ilk oynadığında sevmeyen sonra ise müptelası olan biri olarak aceleci davranıp çok da eleştirmek istemiyorum; ama oyun topla değil sanki balonla oynanıyor. bir top bu kadar seker mi ya?
karim benzemanın insan üstü bir performans gösterdiği oyun. hayatımda ilk defa bir oyuncuyla 4 gol 1 asist yaptım.
(bkz: pes 10)
torrentten çekme çabası içinde olduğum ancak hala %40'larda süründüğüm, demosunu oynayıp ehh işte dediğim oyun.
bence olmamıstır!
hücüm yapmak deve - hendek ilişkisi içerisindedir.
messiyle dahi hücüm yapsanız en adı bılınmeyen savunmacı dahı messıden hızlıdır ?
bu ne lan ?
fifa'ya çokça benzemiş oyundur.
şunu deneyin:
Bir maç başlatın, santra vuruşu yapılmadan önce öylece ekrana bakın. fifa'ya benziyor değil mi?

oynanış açısından bir sorun yok gibi ama.
Pes 2009 la alakası olmayan bir oyun.pes 2009 ile kıyaslayacak olursak milyonlarca fark sayarım size.Kolay oyun yaparlar bu kolay derler zor yaparlar bu zor derler.bence pes 2010 olmuş oğlu olmuş.
hakemlerin sıçıp sıvadığı oyundur.
penaltı vuruşu yapılmadan önce kaleciyi çizgi üzerinde sağa sola oynatabildiğimiz oyun.
ayrıca hakemler artık çoğu faulu vermiyor. mesela, topu ayaktan açarak koşma stilini yaptığımızda top açıldıktan sonra bir adam önümüze kaydığında ve biz ona takıldığımızda kesinlikle faul verilmiyor artık. 2009 da her zaman çalınırdı düdük o pozisyonda.
güncel Önemli Başlıklar