bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  bir örneğini 28 subat ta türkiye de yasadığımız darbe türü. herkesin uzmanlaştığı konunun en çok çabaladığı konu olduğu savıyla hareket ederek ve türkiye de yapılmıs/girisilmis darbe sayısının cift haneli rakamlara ulastığını hesaba katarak düşündüğümüzde; bu durum darbe kavramına getirdiğimiz yeni açılımdır.

  ayrıca pre-modern ve modern darbe sürecinin tamamlamıs türk darbecilerin bununla da yetinmeyerek yeni bir isimle yola devam cabalarının en güzel örneğidir.
  5 -1 ... sosyoklon
 2. 2.
  ba (bkz: bati calisma grubu)
  -1 ... stirkof
 3. 3.
  (bkz: yirmisekiz şubat bir devrimdir)
  -1 ... bl
 4. 4.
  rejime verilen "ince" ayar.
  1 ... gothic evil
 5. 5.
  ne darbe sayılan,ne de darbe kategorisi dışında bırakılabilen eylem.posmodernizm fluluğunda topluma ayar ve zarar verme fiili.
  3 ... laedri
 6. 6.
  askeri yönetimin sivil yönetime karşı doğrudan etkide bulunmadan yaptığı darbe şeklidir. Bu tür darbelerde, askeri bir yetkilinin o sırada rahatsız olunan herhangi bir (ekonomik, sosyal, siyasal) durum üzerine açıklamalar yapması, askerlerin hoşuna gitmediğini söyleyerek iktidarı uyarması veya birkaç askeri unsurun üstü kapalı eylemde bulunması ile gerçekleşir.
  1 ... lilith
 7. 7.
  anayasa mahkemesinin anayasayı çiğneyerek cumhurbaşkanlığı seçimlerini iptal etmesidir.
  1 -2 ... pinaristan
 8. 8.
  anayasa mahkemesi anayasayı delecek ve rte hükümeti akp, buna sessiz kalacak. neremle gülüyorum tahmin et bakalım?
  1 -1 ... trablus
 9. 9.
  28 şubat 1997 muhtırası ve necmettin erbakan hukümetinin iktidardan indirilmesine gazetecilerden biri tarafından bu isim verilmiş ve siyaset tarihimize olay bu isimle geçmiştir.
  bu darbenin özelliği ihtilal yapılmadan * hükümetin kendi kendine devrilmesinin sağlanması ve rejimin şeriatçiliğe doğru götüren istikametinin değiştirilmesidir. sözkonusu hükümet zamanında tarikat liderleri toplanarak devlet tarafından resmen ağırlanmakta, başbakan libya ziyaretinde kaddafi tarafından islam askeri olarak adlandırılmakta, islam dinarı ve taksime cami yapma gibi projeler açıkça dile getirilmekte idi. sincan'da tankların yürütülmesi gibi özel bazı reaksiyonlardan sonra şimdiki siyasal islamcı hükümete göre epey daha şiddetli dozda şeriatçı hareketler yapan hükümet devrilmişti.

  dönemden hatırda kalan bir başka önemli terim de ""andıç"" terimidir. bu terimle bazı medya mensuplarının yapmadıkları işlerle suçlanarak sistemli bir şekilde halkın gözünde yıpratılmasını hedefleyen bir askeri iç yazışmayı * akla getirmektedir.
  5 ... gelberiyargelberi
 10. 10.
  dort veya bes suikast,bir operasyon.
  ... selmagezinir