1. 1.
  bir örneğini 28 subat ta türkiye de yasadığımız darbe türü. herkesin uzmanlaştığı konunun en çok çabaladığı konu olduğu savıyla hareket ederek ve türkiye de yapılmıs/girisilmis darbe sayısının cift haneli rakamlara ulastığını hesaba katarak düşündüğümüzde; bu durum darbe kavramına getirdiğimiz yeni açılımdır.

  ayrıca pre-modern ve modern darbe sürecinin tamamlamıs türk darbecilerin bununla da yetinmeyerek yeni bir isimle yola devam cabalarının en güzel örneğidir.
  5 -1 ... sosyoklon
 2. 2.
  ba (bkz: bati calisma grubu)
  -1 ... bluto
 3. 3.
  (bkz: yirmisekiz şubat bir devrimdir)
  -1 ... bl
 4. 4.
  rejime verilen "ince" ayar.
  1 ... gothic evil
 5. 5.
  ne darbe sayılan,ne de darbe kategorisi dışında bırakılabilen eylem.posmodernizm fluluğunda topluma ayar ve zarar verme fiili.
  3 ... laedri
 6. 6.
  anayasa mahkemesinin anayasayı çiğneyerek cumhurbaşkanlığı seçimlerini iptal etmesidir.
  1 -2 ... pinaristan
 7. 7.
  anayasa mahkemesi anayasayı delecek ve rte hükümeti akp, buna sessiz kalacak. neremle gülüyorum tahmin et bakalım?
  1 -1 ... trablus
 8. 8.
  28 şubat 1997 muhtırası ve necmettin erbakan hukümetinin iktidardan indirilmesine gazetecilerden biri tarafından bu isim verilmiş ve siyaset tarihimize olay bu isimle geçmiştir.
  bu darbenin özelliği ihtilal yapılmadan * hükümetin kendi kendine devrilmesinin sağlanması ve rejimin şeriatçiliğe doğru götüren istikametinin değiştirilmesidir. sözkonusu hükümet zamanında tarikat liderleri toplanarak devlet tarafından resmen ağırlanmakta, başbakan libya ziyaretinde kaddafi tarafından islam askeri olarak adlandırılmakta, islam dinarı ve taksime cami yapma gibi projeler açıkça dile getirilmekte idi. sincan'da tankların yürütülmesi gibi özel bazı reaksiyonlardan sonra şimdiki siyasal islamcı hükümete göre epey daha şiddetli dozda şeriatçı hareketler yapan hükümet devrilmişti.

  dönemden hatırda kalan bir başka önemli terim de ""andıç"" terimidir. bu terimle bazı medya mensuplarının yapmadıkları işlerle suçlanarak sistemli bir şekilde halkın gözünde yıpratılmasını hedefleyen bir askeri iç yazışmayı * akla getirmektedir.
  5 ... gelberiyargelberi
 9. 9.
  dort veya bes suikast,bir operasyon.
  ... selmagezinir
 10. 10.
  refahyol hükümet zamanında askeriyenin devlet yönetimine üstü örtülü müdahale etmesiyle gerçekleştirilmiş bir olaydır.

  refahyol hükümetinin icraatlarına bakıldığında ekonomik açıdan fena olmadıkları görülürken,d-8 projesi* * ve islami kesimle olan ilişkilerden dolayı,ordunun rejim kaygılarını güçlendirmiş ve postmodern darbe gerçekleşmiştir.

  bu dönemde başbakanlıkta ağırlanan arap şeyhleri,türkiye sınırları içinde yaşayan tarikat liderleriyle çekilen fotoğraflar,bu gibi kaygıların artmasına yol açmıştır.

  necmettin erbakan'ın geçenlerde milliyet'te çıkan röportajında anlattıklarına göre,doğruyol partisinden 50 kişiyi yassıada'daki odayla tehdit etmişler ve bu 50 kişi hükümete olan desteklerini çekmiştir.bununla birlikte hükümet meclisteki coğunluğunu kaybetmiş ve bunun sonucunda da hükümet yıkılmıştır.

  kimilerine göre ise necmettin erbakan'ı tehdit etmişler ve o da tereddütsüz boyun eğmiştir.kimilerine göre de refahyol hükümeti icraatlarıyla sermaye sahiplerinin ve abd'nin çıkarlarına mani olmuş ve buna mahsuben de darbe gerçekleşmiştir...

  arkasında yatan her ne ise de ordunun bu ülkede büyük güç olduğu gerçeğiyle bizi yüzleştirmesi açısından manidardır...
  1 ... neodervish