bugün

pocket+monster=pokémon

slogani da;

gotta catch'em all yani diyor ki hepsini yakalamaliyiz*

korpecik bebelerin beynini yıkama araci
her bölümünde roket takımıyla mücadele eden uyduruk çizgi film. ayrıca başrol pokemon olan pikachunun elektrikli bir gücü vardı sanırsam. pokenom çocuklar arasında bağımlılık yaratmış, ürünleri kapış kapış gitmişti. epey bir pazar yaratmışlardı yani. *
bir dönem hastası olduğum için intahar etmeyi düşündüğüm çizgi film. çizgi film de değildir o, yapanlar sadece resmi çizerler, resimde sadece konuşanın ağzı hareket eder.
bi aralar annemin evde kara kecim ol kara kecim ol diyerekten dolasmasına sebebiyet veren cizgi film..
japon icadi sacmaliklar silsilesi
istiklal caddesi versiyonu icin
(bkz: poky girls)
hayvan mı bitki mi nemenem bişi olduğu bilinmeyen bir sürü yaratıkla dolu,sydek isimli ördeğimsi gerizekalı bir yaratığı da içinde barındıran,broke isimli karakter ile daha çocuk yaşta beynimize "abazalığı" aşılayan,karakterleri alev yağmuruna,hayvani elektrik şoklarına,tazzikli suya vs. müthiş dayanıklı olan ve örneğin bi alev topundan suratı karararak kurtulan,yüksek gerilim hattı gibi bi yaratığın elektrik şoklarından sadece saçları dağılarak sıyrılan çizgi dizi.
gözlemlediğim kadarıyla ,ki gözlemleyecek başka şey yok mu diyebilirsiniz, çoğunun ismi gerçek hayatla alakalı olan yaratıkları barındıran efsanevi çizgi film. örneğin hitmonlee isimli pokemon bruce lee, hitmonchan isimli pokemon jackie chan'den gelmektedir. arbok ve ekans isimli pokemonların isimleri tersten okunduğunda kobra ve snake olur. bu da böyle bir bilgidir.
(bkz: pokemon diyaloglari)
bir zamanlar benimde çok sevdiğim hatta bunların tasolarının fln çıktığında mahalledki çocuklarla oynarken kavga bile ettiğim çizgi dizi..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.