bugün

Aristotales'in, iÖ 363-360 yılları arasında yazdığı, şiir, dram sanatı ve epik konularını içeren ve dramatik yapıtın kurallarını öneren yapıttir.

http://www.tiyatrotarihi.com
bir edibin edebî görüşlerini bir araya topladığı yazısı ya da kitabına verilen ad.
dramı hayattan daha yüksekte, komediyi de hayattan daha alçak olarak algılayan. bi dediğini iki etmediğimiz ezbere çekip 21. yy'a kadar tüm dönemlerde uygulayabildiğimiz yunan keşmekeşidir.
Yaşadım da yoruldum, bir ağır işçi gibi
Uyudum da uyandım, binlerce kişi gibi

Bana düşünmek vardı, payıma onu aldım
işledim de işledim bir hüner işi gibi

Horlandı, beğenildi; inandım, alınmadım
Yolun geleceğini çizdim, geçmişi gibi

Zor dönemler olmadı değil, olsundu, oldu,
Ne koştum ne de durdum, kaçak gidişi gibi

Bu konuyu burada bırakıyorsam birden,
Olmasın diyedir bir şeyin bitişi gibi.

özdemir asaf / poetika
aristoteles'ten elimize eksik, öyle ki kimi bölümleri parçalar halinde geçmiş bir kitap olmakla birlikte, düşünce tarihinin tanıdığı ilk, ilk olduğu kadar da önemli bir eserdir.
şairin kendi şiir anlayışını anlattığı eser.
yunan tanrısı poesisus'un şaraptan başı dönünce diğer tanrıçalara şiir tadındaki iltifatlarından dolayı , şiir sanatının genel ilkeleri üzerine düşünmeye poetica denmiştir.

yok yok şöyle:

Poietike , Yapımda Kullanılan Bilgi anlamına geliyormuş yunanca . Poitike ise yapılan demekmiş. işte asırlık dil macerası kelimeyi nereden nereye getirmiş. şimdi ise şiir üzerine düşünceler gibi bir anlama tekabul ediyor , poetika.

gel zaman git zaman , şiirin yapılan bir şey , yani kurgulanmış bir sanat olduğu tartışmaları da , işbu tanımlardan hareketle çıkmıştır. hoş romantikler de tam tersini iddia edeceklerdir : şiir hissedilen bir şeydir diye.

hilmi yavuz'un "tractatus : poetico- philosophicus" adlı şiir üzerine düşünceleri de bir nevi poetikadır. bir nevi değil , basbayağı poetikadır.
can yücel'in kendini yavaş yavaş okutan şiiri..
Türk Edebiyatında poetika sahibi bazı şairlerimiz:
Ahmet Haşim (bkz: Piyale Mukaddimesi)
Orhan Veli (bkz: Garip Önsözü)
Necip Fazıl (bkz: Poetika Yazıları)
ilhan berk'in şiir üzerine düşündüğü; valery, ahmet haşim, rimbaud, yahya kemal, mallarme, dil, gerçeklik, anlam-anlamsızlık, dize, yapı üzerine örneklerle modern şiirin poetikasını çevrelediği deneme kitabı.
berna moran'ın edebiyat kuramları ve eleştiri kitabında çok güzel yorumlanan bir yapıt. birçok yönden edebi eserlerin kalitesinde temeller atılmıştır. tragedya oldukça detaylı anlatılıyor. kanımca okunması gereken çok önemli bir kitap.
da poet'in 6 mayısta çıkması beklenen ancak dağıtımda yaşanan sorun nedeniyle 9.da çıkan mükemmel albümü. intro ve outra dahil toplam 14 şarkı var. albümde dp'ye ceza, fuat ergin, patron, wild life, acid reign, hayki, saian ve karaçalı bulunmaktadır. albümün ilk klibi 'taş kağıt makas' şarkısına çekilmiştir.
klibin linki: [http://www.youtube.com/watch?v=igl5pF9BCZ8 ]
kusura bakma ozan ama, sikim gibi bir albüm olmuş. bir risk bağımlısı değil. beatlerin hepsi neredeyse birbiriyle aynı. o kadar feat yapmayıp kendini ön planda tutsaydın keşke. feat demek reklam demek, reklam demek para demek, para demek 'fuck underground' demek. neyse önemli değil.
d&r'dan satın alabileceğiniz rap albümü. sanırım 13 liraydı.
tiyatrocuların kutsal kitabıdır. bir diğeri sevda şener'in yazdığı (bkz: dünden bugüne tiyatro düşüncesi)
d&r'dan satın aldığım rap albümü. evet 13 liraydı.
Da poet'in ve türkçe rapin en kral albümüdür. **
Da poet'in çıkardığı albüm...
Vodafone live'da 1 tl karşılığı bandrollü mp3lerini alabilirsiniz.
malesef alamadığım da poet in en kral albümü
can yücel e dair

gece yarısı kaçkınıydım her şeyden
dilimde ekşimiş tumturaklı küfürler
kirli bir deli gibi tekmelerken beynimi
al ulan, imalatın otuzbeşlik şişeleri
sidikli kontes kalp para basarken
kalbimle benzeşiyor yosmanın tenekeleri
.....
.....

chopinfred 2002 istanbul

can yücel in hatırasına ithaf olunmuştur.
ilhan irem'in bir şeyin bitişi adlı şarkısında seslendirdiği özdemir asaf şiiri.
http://www.youtube.com/watch?v=SzpBVV3A6tw
da poet'in çıkardığı son derece kaliteli olan albüm.

(bkz: hastasıyık)
latince kökenli kelime "şiir ile ilgili" demektir. edebiyatımızda poetika tarzında eser veren ilk şair necip fazıl kısakürek'tir.
-arı bal yapar, fakat balı izah edemez! Şeklinde başlayan, "ideolocya örgüsü" kitabında geçer, ayrıca bu metin "çile" kitabına da alınmıştır.
da poet'in sağlam albümüdür.
ÜSTÜ ÇiZiLMiŞ POETiKA

Kan tutar şarabı terki diyarın meyhanesinde saki
Ta ki sahtekar yüzüyle karşıma çıkıncaya kadar Poetika
Mısralarımda kafiyemi kaybettim,noktasını bulamadım hiç
‘’Git başımdan,Ayten!’’gerisi teferruat,berisi hariç

Bu son görüştür dedi;içimde isyan haliyle gardını almış gardiyan
Tak takıştır,sür sürüştür,sansürsüz konuş üstelik.
(Rötuşta,üstü çizilmiş uyaksın şimdi.)
Puşttu beni sırtımdan yaralayan,ruhum delik deşik
Düştü son hamlenle:vezir,fil,piyon ve at
(Şah mat.)
Pankartlar taşıyorum artık sana muhalif’’Ben seni hiç sevmedim ki!’’

Viranşairi

http://www.facebook.com/p...şk/589678844382043?ref=hl