bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  ing. akademik hirsizlik
  4 ... child
 2. 2.
  bati akademiyasina ait bir kavramdir. bilimin asil filizlendigi dogu dnyasinda boyle bir kavram yoktur. cunku ilim, hakikat, marifet gibi metalar birisinin sahiplenecegi seyler degildir. ama bati'da boyle bir anlayis olmadigi icin alinti yaptigini belirtmeden yapilan alintiyi hirsizlik sayarlar. osmanlicasi icin, (bkz: intihal).
  bunu bati dunyasinda ilk baslatan kisilerden biri olarak galileo galilei'yi sayabiliriz. bir de ibn-i heysem'in optik kitabini aynen tercume edip basina adini yazan bi arkadas vardi, roger miydi neydi adi... neyse hatirlayamadim simdi, guzel bi sey degil ama yapmayin.
  3 ... child
 3. 3.
  bilkent üniversitesinde bunun cezası bir dönem uzaklaştırma almak yada o dersten direk kalma olarak gerçekleşmektedir. bizzat şahit olunmuştur
  ... ta kendisi
 4. 4.
  (bkz: plagiarismin hastasıyım copy pastenin ustasıyım)
  3 -1 ... no leaf clover
 5. 5.
  necla arat'ın da suçlandığı, sahibi olanı sahipli olduğunu bile bile sahiplenme şekli.
  ... beat
 6. 6.
  internet dünyasında korsan film ve müzik'ten daha yaygın olan suçtur.
  kıçınızı yırtıp bulup buluşturuduğunuz, yabancı metinlerden çevirdiğiniz bir yazıyı ibnenin birinin hiç bir kaynak göstermeden, sağda solda yayınlamasıdır.

  (bkz: hırsızlık)
  2 ... david brent
 7. 7.
  ing. aşırmacılık, aşırma; eser hırsızlığı; telif hakkı ihlali.
  ... beatleboy
 8. 8.
  plagiarism'in tam olarak ne olduğu ve ne olmadığı, çoğu öğrencinin kafasında muğlaktır. esnekliğine lanet edilesi bir kavramdır bu plagiarism, kendi içinde de çelişkilidir, çünkü düşünce sahiplenilemez, kamu malıdır.

  konuyla ilgili, zihninizde açık seçik olması gereken noktalar şunlardır:

  -kaynağını göstermeden bir başkasının kelimelerini aynen alıp kullanmak plagiarismdir. çoğu hocanın bunu yemeyecek kadar zeki olduğunu aklınızda tutun. (sırf bu ithamla karşılaşmamak için kendi cümlelerimi bile sadeleştirdiğimi bilirim.)

  -kaynak gösterseniz ve gerekli cümleleri tırnak içine alsanız bile, bunu haddinden çok yaparsanız (direkt copy paste bir ödev hazırlarsanız), teknik ve etik olarak plagiarism yapmamanıza rağmen, yapmış gibi kabul edilebilirsiniz, dikkat! (bu yüzden bir dersten kaldığım oldu.)

  -bir başkasının cümlelerini kendi kelimelerinizle özetlemek (bkz: paraphrasing) plagiarism değildir. tek bir şartla: düşüncelerini aktardığınız yazarın ismi geçtiği zaman kaynak göstemelisiniz. aksi takdirde, tamamen sizin çıkarımınız olan düşünceleriniz de "plagiarism" diye güme gidebilir.
  1 ... ashtarte
 9. 9.
  üniversite hocaları turnitin yardımı kendisi ile savaşır.
  1 ... 4 yanlisin goturdugu dogru
 10. 10.
  Yurtdışında insanların birbirinden para koparabilmek için suistimal ettikleri kavram.

  Sabah erken kalkan mahkemeye koşar, o benim kitabımı çaldı, bu benim şarkımı yürüttü, ben yazdım o sattı diye. Suçlanılan kişi de başlar artık uğraşmaya, aksini kanıtlamak için çırpınmaya. Genelde çaldı etti iddiasında bulunan kişi beş parasız olduğu için davayı kaybetse dahi tazminatı zaten ödeyemeyecektir, hapis yatıp çıkacaktır, o yüzden tutturursam diye uğraşır durur.

  O yüzden hapis cezalarının çok ağırlaştırılması öngörülüyordu yakın zamanda.
  2 ... asuregibisurat