bugün

bir höşmerim değildir ama güzeldir.
Akşam akşam canımı çektiren tatlıdır.
hayrabolu peynir tatlısı..

üzerine yoktur..
var diyen homongolostur.
Çanakkalemizin güzide tatlısıdır. Marketlerde satılana kanmayın yerinde tüketiniz.
höşmelim ya da tekirdağ peynir helvası ile karıştırmayalım, çanakkale peynir helvası irmik ve koyun peynirinden yapılır ustası kadir ustadır, onun yetiştirdiği babalık, hüsmenoğlu vb yerlerde de yenebilir.
Hafif kızarmış olanı makbuldür.
Askerde kule nöbeti tutuyorum, o gün de acemilerin yemin töreni var, sabah 5-7 nöbeti. Aileleri yavaş yavaş alayın etrafına gelmeye başladılar, arabalarını park ediyorlar, arabadan inen teyze yanımıza geliyor boynumuza sarılıyor, evden çörek börek getirmiş, asker oğlum allah sizi korusun yiğitlerim aslanlarım diyor, erzakları bize veriyor. Nöbet kulesinin içindeki masanın üstü silme hamurişi pasta börek tatlı vesaire doldu. Göz ucuyla baktım peynir tatlısı var. Erzakları koğuşa taşıdım, bizim kadronun gözleri açildi, hepsini yiyin yumulun dedim, yalnız peynir tatlısına dokunanı ayağından vururum.

Kimse korkudan peynir tatlısına dokunamadı.
Hepsini ben yedim:)
höşmerim çok güzel bir tatlıdır. sağlıklı ve doyurucu her ege turunda muhakkak yerim.
Çanakkale'de askerlik yapmıştım. Her çarşı izninde yerdim bundan.
çanakkale'nin imza tatlısı. mançize düşenlerin ilk seçeneği. yalı caddesinde efsane örneklerine rastlanabilir.
Cok sevdigim biri canakkalenin en iyi yerinden bana almıştı. Ilk defa yiyorsanız tabiki garanti bir yer olması önemli. Bayagı peynir tadı yogun. Porsiyon olarak cok fazla tüketemezsiniz.
Az sonra yiyeceğim tatlı. ımmm lezizdir.

Not: çanakkale'deyim.
balıkesir'de yemeyin de peynir tatlısı türü bir tatlıyı hakkari'de yiyin daha lezzetlidir.
Edirne’deki daha iyi Çanakkale’deki ağır.
Bugün canımın ici dostumun bana canakkalenin en iyi mekanından aldıgı tatlı.
Henüz yemedim bakalım nasıl.
Çanakkale'nin gelsüt firmasında üretilenler efsanedir.
Aauvv. Tatlı krizi tutarsa 2 çatal atacaksın pamuk gibi mis.
Severiz kendilerini, bayılırız hatta. Çarşıda kendi imalatını yapanlardan alınırsa tadına doyum olmaz.
Kötü değil ama öyle aman aman bişey de değil.
Çanakkale de yapılanı cok ağır olan tatlidir.

Üstüne konulan dondurma bile bu ağırlığı kesmez.
Bimde satılan peynir tatlısı çok tatlı, insanı yakıyor ve susatıyor.
Yine yenir.
Çanakkale' de Kadir usta' dan yiyip de sevmeyen insanın ya damak tadı gelişmemiştir ya da yalan söylüyordur.
Gitsindir brokoli kemirsindir!
Güzelinin Çanakkale'de kadir Usta'da yenilebileceği, bana kalırsa dünya çapında lezzetli tatlı.

Muazzam...
Neden bu kadar sevildiğini anlamadığım tatlı. Fırınlanmışı az da olsa göze hitap ediyor da diğeri göze de dokunmuyor.
Isıtılarak tüketilmesi gerekiyormuş. Benim gibi buzdolabından çıkardığınız gibi yiyip de murdar etmeyin güzelim tatlıyı.
Kadir usta oldukça iyi bu konuda. Marketlerde satılanlar pek bir şeye benzemiyor.