bugün

manchester united'ın danimarkalı eski kalecisi.uzun boyu ve mükemmel refleksleriyle en imkansız topları kurtarır,ardından mükemmel bi degajla forvetini pozisyona sokardı,kafayla gol attığını bile görmüştüm.emule de bulduğum bi videoda kurtardığı toplarla tüm zamanların en iyi kalecisi olduğunu kanıtlamıştır bana.

edit: şimdi de oğlu kasper schmeichel premier league'de fırtına gibi esiyor.
gol yerken yaptığı masuzcuktan uçuşlarla zihinlerde yer eden efesanevi kaleci .
(bkz: elvir boliç)
bende bir keresinde voleyle gol attığına şahit oldum bu arkadaşın...
var böyle manyaklar...
fenerbahçe manchester united maçında canı sıkılıp çokomel almaya giden daha sonra da kalesine dönerken boliçten gol yien danimarkalı sarışın kalecidir..
100 yılın kalecisi. çok iyi açı kapatırdı, mükemmel refleksleri vardı. topu eliyle çok iyi oyuna sokup arkadaşlarına gol pozisyonları hazırlardığına çok şahit olmuşuzdur. ama arif'ten yediği golü unutmak mümkün değildir.
(bkz: "o topu ordan schmeichel degil, bütün maykıllar kurtaramaz sayin seyirciler!")
(bkz: ümit aktan)
90larda çocuk olanlar iyi bilirler. Mahalle maçlarında herkes kendine bir lakap alırdı. Kimse kaleye geçmezdi. Kaleye geçmek büyük özgüven gerektirirdi. o özgüveni artıran şey ise güzel bir isim olmalıydı. o isim schmeichel olurdu. taştan kalelerde 90 kavramı olmamasına rağmen " şuuuut ve kaleci şımaykııııll" maç esnasında söylenirdi. Bir nesili kaleci yapan adamdır şımaykıl abimiz.
efsanevi danimarkalı kaleci olup yediği basit gollerle ve kurtardığı harika gol pozisyonlarıyla tanınan kaleci.
döneminin en iyi kalecisiydi ama boliç in attığı golden sonra form grafiği düşmeye başladı...
oğlu manchester city' nin kalesini başarıyla koruyan efsanevi file bekçisi.
(bkz: kasper schmeichel)
18 kasım 1963 danimarka doğumlu olan schmeichel tüm zamanların en iyi kalecilerinden biridir. yıllarca manchester united kalesini koruduktan sonra kariyerinin sonlarına doğru sporting lisbon ve manchester city formasını giymiştir. 1.92 boyundaki dev kaleci cırtlak yeşil ya da sarı formayı tercih ederdi. müthiş önsezileri olan schmeichel'ın refleksleri de çok başarılıydı ve tüm bunların yanında topu oyuna sokmaktaki başarısı ve son dakikalarda ileri çıkıp gol aramasıyla da tanınırdı. genelde kale çigisinin iki üç metre önünde dururdu.(boliçte zamanında bu nimetten yararlanmıştı) karşı karşıya pozisyonlarda da dev cüssesiyle açıyı çok iyi kapatan ve yan toplarda boyunun da avantajıyla tüm ceza sahasına hakim olabilen bir kaleciydi. oynadığı dönemde yıllarca dünyanın en iyi kalecisi olarak anıldı ayrıca ismi çok yanlış şekillerde yazılabilen(schmachel,schmachiel...) schmeichel'in oğlu da kendisi gibi kalecidir ve manchester city forması giymektedir. (bkz: kasper schmeichel)
"arif erdem bile ceza sahasında yalandan düşmeyip gol attığına göre çok da iyi bir kaleci değilmiş demek ki" diye düşünmemize yol açan kaleci.
eliyle 60 metre pas atan hayvan bir adamdı kendisi.

Ayrıca dirty jobs'ı sunacakmış. Mike rowe iyiydi be..
polonya asıllı iskandinav kalecidir.
discovery channel de yayınlanan dirty jobs un reklamında gördüğüm kaleci. araştırdım, programın avrupa versiyonunu sunmaktaymış.
son olarak dirty jobs un birkaç bölümünde gördüğümüz efsane kaleci.
15 şubat 1998 tarihinde barnsley ile old trafford'da oynanan fa cup maçında johnnie hendrie'den yediği süper komik gol bir dönem garanti reklamlarında da gösterilmişti, şimdi hatırlamıyorum reklamın temasını... ayrıca gene '96 senesinde matthew le tissier'den şahane bir de aşırtma gol yemiştir. yani anlayacağınız, süper kurtarışları olduğu kadar yediği son derece abuk sabuk goller de mevcuttur. hele manchester united sonrası veteran dönemi... aman aman...
ingiltere lig tarihinin maç başına en az gol yiyen kalecisidir.
tam adı Peter Boleslaw Schmeichel olan ve 2001-2002 sezonunda aston villa formasını giyen ve kariyerinde toplam 9 gol atan dünyanın en iyi 7. kalecisi. en iyi dönemini brondby ve manchester united dönemlerinde yaşamıştır.
bir kaleci hayatı boyunca elbette ki hatalı, komik goller yiyecektir. nasıl ki dünyanın en iyi forvetleri karşı karşıya gol kaçırıyor, dünyanın en iyi orta sahaları bazen basit bir pası veremiyorsa; kaleci de hata yapacak, saçma gol yiyecektir. peter' in kariyerinde yediği hatalı gollerin toplamı 10' u bulmaz belki de. çünkü kendisi o kadar büyük, o kadar iyi bir kalecidir ki yediği her hatalı gol zaten efsane olmuştur çoktan ve her yerde videoları paylaşılmıştır.

benim için tüm zamanların en iyi kalecisidir kendisi. yani kurtardığı imkansız toplar bir yana, onu benim için bu kadar özel yapan şey günümüzde hemen hemen hiçbir kaleci de olmayan ceza alanı hakimiyetidir. gerçekten de ceza sahası bölgesindeki savunma işi ondan sorulurdu. boliç' ten, şuker' den yediği gollerin de sebebi budur aslında. asla iyi refleksli bir çizgi kalecisi olmamıştır çünkü peter. risk almayı hep sevmiştir, bu riskleri alabilecek yetenek de onda fazlasıyla vardır. takımına yaptığı katkı kritik 2 3 kurtarış yapmaktan çok çok daha fazlası olmuştur bu yüzden. geriden oyun kurması, bir libero gibi davranması, yan toplardaki ezici hakimiyeti ve tabii ki refleksleri ile takımına sınıf atlatan bir kalecidir schmeichel. bir ortayı havada tek elle alması ve cepheden gelen topları havada dönerek tokatlaması ise asla unutamayacağım karelerdir.
canlı gözle izleyebildiğim en iyi kalecidir. zaten tüm zamanların en iyilerinden biri olduğu da resmi otoritelerce kabul edilir. hatta lev yashin, gordon banks ve dino zoff' un ardından 4. en iyi kaleci olarak gösterilmişti sanırım.

bu da efsanevi fotosudur;

görsel
manu efsanesi. bir dönem, mahallede kalecilik yapan çocukların adını sıkça zikrettiği kaleciydi. gelmiş geçmiş en büyük kaleciler arasında rahatlıkla sayılabilir.
müthiş refleksleri, güçlü bacakları sayesinde inanılmaz sıçrayışlarıyla en imkansız toplara uzanabilmesi, havada dönerek yaptığı kurtarışlar, yan toplardaki hakimiyeti ve tabii ki müthiş oyun kurma becerisiyle benim izleyebildiğim açık ara en iyi kaleci tüm zamanların en iyi kalecilerinden biri.

bugün yan toplarda sürekli sorun yaşamaktadır türk kaleciler. bu adamın ise tek elle aldığı yan toplar vardır. tabii ki uzun boyu, iyi sıçraması bunda etkilidir ama hep savunduğum bir şey vardır. kaleci için yan toplarda en önemli şey önsezidir. orta geldiğinde kaleci ellerini kullanmanın avantajıyla topu, kafa vuruşu mesafesine inmeden bir iki karış yukarıda alabilir. dolayısıyla herhangi bir hücum oyuncusu o mesafede topa vuramayacağından kaleci topun yüksekliğini doğru kestirdiği sürece yan topu alabilir. schmeichel bu konuda çok iyiydi işte.
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden biri.

yan toplarda ise bana göre tüm zamanların en iyisi hatta o kadar ki onun yüzünden tüm kaleciler yan toplarda zayıf geliyor bana.

bir de dünyanın en güzel aşırtma golü yiyen kalecilerindendi onu da unutmamak lazım. *

sürekli ileride durduğundan aşırtma goller yemiştir baya.
manchester united'ın 90'lı yıllardaki efsane kalecisi.
(bkz: liseliler bilmez)
güncel Önemli Başlıklar