1. 27.
  (d. 31 Ekim 1961) üç kez Akademi Ödülü kazanmış Yeni Zelandalı film yapımcısı, senarist ve yönetmen. Kariyerinin ilk döneminde slasher türü filmler çekti. ilk filmi Bad Taste'i 1987 yılında çekti. Bu filmin aldığı olumlu yorumlardan sonra Meet the Feebles'ı (1989) yönetti; ancak bu film, Bad Taste kadar başarılı olamadı. 1993 yılında Weta Digital isimli şirketi kurdu. Cennet Yaratıkları filmi ile ilk Akademi Ödülü adaylığını kazandı. Kendisinin ilk büyük bütçeli Hollywood filmi olan Sevimli Hayaletler 1996 yılında gösterime girdi.

  Çocukluğundan beri J. R. R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi romanlarına hayran olan Jackson, eserlerin haklarını satın aldıktan sonra üçlemeyi beyazperdeye aktardı. Yönetmen, ilk filmdeki çalışmasıyla üç dalda (En iyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo) Akademi Ödülü'ne aday oldu. Üçüncü film Kralın Dönüşü, Jackson'a En iyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo dallarında Akademi Ödülü kazandırdı. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi'nin ardından King Kong'u (2005) yönetti. Uzun süren bir yapım aşamasından sonra Yüzüklerin Efendisi öncülü Hobbit üçlemesinin ilk filmi Beklenmedik Yolculuk Aralık 2012'de büyük bütçeli bir Dünya Prömiyeri ile, ikinci film Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları Aralık 2013'te Wellington'da gösterime girdi. Üçlemenin son filmi Hobbit: Beş Ordular Savaşı 17 Aralık 2014 tarihinde gösterime girdi.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Peter_Jackson
  ... hasmet ibriktaroglu
 2. 26.
  çanakkale belgeseli çeken yönetmen. ntv'de verilecekmiş. evet.
  4 ... oytunkaran
 3. 25.
  doctor who dizisinin bir bölümünü 2016'da çekecek olan yönetmen. ayrıca j. r. r. tolkien'in ekmeğini de iyi yedi haa! adamlar hâlâ "silmarillion da çeksin beaaah..." deyip duruyor. çeksin tabii amk, sizin gibi izleyecek kekolar varken hazır...
  1 -2 ... taciturnn
 4. 24.
  beklenen özür / mazeret ile gelmiş, hobbit'te ne yaptığını bilmiyormuş kendileri.

  http://www.thewhitetree.o...ne-yaptigimi-bilmiyordum/
  ... beregore
 5. 23.
  silmarillion' un, hiç olmazsa bir kısmını film veya dizi yapmadan ölürse hakkımızı helal etmeyeceğimiz yönetmen.

  peter jackson
  2 ... boromiro
 6. 22.
  3d animasyon filmler zaten her hafta vizyona giriyor , bilseydik onlara giderdik . ulan sen koskocaa hobbit sen 3 milyar 750 milyon sen naptın amk ?
  2 -1 ... tracy mccgrady
 7. 21.
  finansörlerine yalakalık yapmak uğruna yüzüklerin efendisi filmine, hiç hikayede olmamasına rağmen, düşman saflarında görünen peçeli araplar sokarak, son yıllarda artan müslüman ve arap düşmanlığına katkı yapmış yönetmen.
  2 -2 ... hasmet ibriktaroglu
 8. 20.
  bu zamana kadar izlediğim en iyi film olan the lord of the rings serisinin oscar lı yönetmeni.
  2001 yılına kadar b tipi filmler yönetip (aslında kendisini sevimli hayaletler ve heavenly creaturesfilmlerinden tanıyorum.) lotr serisindeki başarısıyla çıtasını bir hayli yükseltmiş, 2000li yılların en önemli 5 yönetmeninden biri olmaya hakkıyla hak kazanmıştır.
  2005 yapımı (bkz: king kong), 2009 yapımı (bkz: The Lovely Bones) ve 2009 yapımı (bkz: District 9) la aynı başarıyı perçinlemiştir.
  Özellikle lotr serisini her izlediğimde (ki ayda bir muhakkak arka arkaya izlenir, ailecek hastasıyız.) bu adamın bu filmi yönetmesi için yaratıldığını düşünürüm.
  orta dünyayı acaba hangi kafayla tasarladı.o kafadan diğer yönetmenlerin de nasiplenmesini isterim.
  ayrıca jackson' ın oyuncu seçiminden senaryo uyarlamasına kadar her şeyi de oldukça iyi.
  yani o benim kıymetli yönetmenim.

  ayrıca kendisi lotr üçlemesinin 3ünde de kamera önünde görürmekte ki biz buna cameo diyoruz.

  http://stcommunities.stra...ult/files/u65/Pjcameo.jpg

  yüzüklerin efendisi dışında gerçekleştirmek istediği diğer bir hayali ise 1. dünya savaşı ve anzaklar. çünkü zamanında dedesi çanakkale savaşı' nda anzak ordusundaymış.

  yönetmeliği, senaristliği ve yapımcılığı dışında bir de görsel efekt şirketi vardır ki. bol oscarlı bir şirkettir.
  (bkz: http://www.wetafx.co.nz/)

  kısaca peter jackson sen bize öyle filmler yap ki hayal dünyamız şenlensin, gözlerimiz bayram etsin be kıymetlimsss...
  2 ... fringe girl
 9. 19.
  orta dünyanın ekmeğini tolkien'den çok yemiş yönetmen.
  2 -1 ... bombadil
 10. 18.
  facebook sayfasında şöyle bir fotoğraf paylaşmış ve şunu yazmıştır:

  peter jackson

  "seconds ago we finished our last shot with gandalf. the end of an incredible adventure that began in 1999. ı'm feeling very sad right now."

  tashih: "saniyeler önce gandalf ile son çekimimizi gerçekleştirdik. 1999'da başlayan inanılmaz bir maceranın sonu. şu anda çok üzgünüm." yazmış kendileri.
  2 ... bir nefes hayat