1. 1.
  --spoiler--
  Türk halkbilimcisi, halk edebiyatı ve folklor araştırmacısı. Darıdere'de 1907'de doğdu. 1927'de istanbul erkek lisesi'ni, 1930'da iÜ Edebiyat Fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirdi. 1931-32'de Fuad Köprülü'nün asistanlığını yaptı.

  1941'de Halk Hikayeleri ve Halk Hikayeciliği teziyle doçent oldu, 1948'de profesörlüğe yükseldi. 1948'de başkanı olduğu Halk edebiyatı Kürsüsü CHP iktidarınca komünizmi yaymak gerekçesiyle kapatıldıktan sonra yurtdışına gitti. ABD, Almanya ve Fransa'da çalıştı. 40'lı yıllarda Behice Boran'ın Yurt ve Dünya dergisini yönetti. Stanford Üniversitesi Türkiye bölümünü kurdu. Paris'te ölümüne kadar CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique)'de çalıştı. 1998'de öldü.

  Türk halk edebiyatı araştırmaları öncüsü Pertev Naili Boratav 2000 masal, 40 halk hikayesi, çocuk oyunları, türküler, tiyatrolar, şarkılar, fıkralar, şiirlerden meydana gelen zengin bir arşiv kurdu. CNRS, Sedat Simavi, TC Kültür Bakanlığı ödülleri almıştır.

  Pertev Naili Boratav, Türk kültürünün kaynakları arasında en başta halk edebiyatının geldiğine inanıyordu. Anadolu halk kültürü araştırmalarına, aşık gelenğine yöneldi.
  --spoiler--

  wikipedi
  9 ... rommel
 2. 2.
  100 soruda türk folkloru ve 100 soruda halk bilimi kitaplarının yazarı olan halk bilimci.
  3 ... yasak merve
 3. 3.
  iktisatçı korkut boratav'ın babası. 1940'ların karanlığında yurtdışına sökün eden aydınlardan. hiram abas da paris günlerinde kendisini kimsenin umursamamasına gocunmuş, pertev naili gibi 'komunistlerin' el üstünde tutulmasına içerlemiştir.* vaktinde bruno taut, hans reichenbach gibi adamlar nazilerden kaçıp memleketimize sığınırken, devletin kendi aydınlarına 'hürriyet'i çok görmesi tuhaf.
  ... zibende
 4. 4.
  ayrıca, kendisi soyadının borotov diye okunmasına, akabinde de rus sanılmasına sinir olmaktaymış.
  3 ... yasak merve
 5. 5.
  komünist diye üniversiteden atılmış gerçek aydınlardan.
  2 ... bahtsiz medeni
 6. 6.
  (bkz: nasrettin hoca) *
  ... shibumi
 7. 7.
  türk halk biliminin kurucusu ve sistematiğini oluşturan bilim adamı. onun halk bilimi açısından asıl önemi yaptığı çalışmaların çokluğundan ziyade halk bilimi araştırmalarının nasıl yapılması gerektiğine dair geliştirdiği metodolojisinden gelir.
  2 ... rastignac
 8. 8.
  bugün doğum günü olan* Yazar ve halk edebiyatı araştırmacısı.
  4 ... i belong to che
 9. 9.
  (bkz: karizmatik isimler)
  ... pilotmont
 10. 10.
  nasrettin hoca'yı aile işi ve light kılan araştırmacı. bir çok nesilin hocayı çok yanlış tanımasına neden olmuştur.

  (#10987430)
  ... darius ve krezus