bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  asıl amacı satınalınmaya çalışılan malın fiyatını indirtmek olan fakat bizde çoğu zaman;
  -alışkanlıktan
  -ya tutarsa mantığından
  -ya da eve döndüğünüzde en azından denedim demek için
  -bazen de sırf spor olsun diye yapılan yurdum tiki.
  2 -1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  dünyanın en iğrenç, en aldatıcı, en aşağılayıcı eylemlerinden birisidir.
  hem satan hem de alan etiketin yalan olduğunu kabul etmektedir. satın alan pazarlık yapar çünkü satıcıya güvenmemektedir. satan pazarlığa katılır çünkü o hakkı olandan fazla miktar söylemiş, kazıklamaya çalışmıştır.

  satın alan pazarlık yaparak satıcının gözünün içine baka baka sen yalan söylüyorsun der pazarlık yaparken, diğer taraftanda ne kadar ucuza alırsam o kadar iyi mantığında ki tiksindirici düşünceye kaptırır kendini.

  ne söylesek boş, satan da alan da insanlık erdemini alçaltıcı bir eylemi icra etmektedirler pazarlık yaparlarken.

  bunun doğru olanı hakkı x kadar olan mala xxxxx yazarak pazarlık yoktur mantığında yaklaşan kalite markalar satan mağazaların yaptığı değildir.

  doğrusu insanlık onuruna, ahlakına yakışır bir şekilde ticaret yapmaktır.
  1 ... suvari
 3. 3.
  arap adeti imiş. yapılmaz ise oldukça kazıklanırmışsınız. *
  ... lavinya_
 4. 4.
  satılan malların fiyatını ikiye katlattıran ve iki misli katlattırdığı malların fiyatlarını tekrar yarıya indiren;aldatan ve aldatılanın farkında olduğu aldatmaca.
  ... karaarslan
 5. 5.
  asıl maliyeti bilen , satılan malın yapım aşamasından haberdar olan kişilerin karşıdakinin kazanmasına fırsat tanımak istememeleri... ya da 2 ytl şeyi pazarda 1''e almaya çaılşılırken yapılan bilmiş eylemidir.* *
  ... demester
 6. 6.
  alınacak olan mal veya hizmetin fiyatını düşürme işlemidir. bunun birde kayseri pazarlığı denilen boyutu vardır ki, bambaşkadır.

  erciyes üniversitesi yabancı diller okulunda bizzat yaşanmış bir olaydır:

  efendim malumunuz öğrenci adam derse pek gelmez. devamsızlık yapar dersten kalır vs. hazırlık okulunda 102 saat devamsızlık hakkı tanınmıştır. ancak kaç saat devamsızlık yaptığınızı sadece öğrenci işlerinden para karşılığı öğrenmektesinizdir. hemen önümdeki sırada çocuk kayseri şivesiyle kendini belli eder:

  + abi devamsızlığım kaç saat olmuş bahale (bakar mısın) bi.
  - öğrenci numaranı söyle.
  + yüz kırg. yetmiş seez. altı yiz elli dörd. (14078654)
  - 45 saat olmuş.
  + saol dayııı. borcum neğader (ne kadar)?
  - üç lira.
  + abii nöörüyon (ne yapıyorsun) yaaa. öğrenciyik gadalarını alırım (günahlarını alırımsı bir şey). şu bi lirıyı (lirayı) al, adet yerini bussun (bulsun).
  - dalga mı geçiyorsun arkadaşım? burada herkes öğrenci. üç lira vereceksin.
  + al aman al. gaşımın (kaşımın) gözümün sadağası (sadakası) ossun (olsun).
  - (öğrenci odadan çıktıktan sonra) ne kayseriliymiş arkadaş. geçen günde birinden borcumu istemeye gittim. borç verip çıktım.

  edit:imla
  1 -1 ... vendetta
 7. 7.
  prof. vahdettin enginin abdülhamit han ile siyonist lider (bkz: theodor herzl)in filistinde yahudi devleti kurmak için geçen görüşmlerini anlatan kitap:

  1890'lı yıllarda Yahudiler, Rusya başta olmak üzere Romanya ve Yunanistan'da uğradıkları baskılar yüzünden bu ülkeleri terk etmek zorunda kaldılar. Sığındıkları ilk ülke ise Osmanlı Devleti oldu. Dönemin Padişahı II. Abdülhamid, başlangıçta insani nedenlerle Yahudilerin Filistin dışındaki Osmanlı vilayetlerine yerleşmelerine izin verdi. Fakat Yahudiler 'vaad edilmiş topraklar' olarak kabul ettikleri Filistin'e yerleşmek istiyorlardı. II. Abdülhamid'in saltanatı süresince bu konuda yoğun çabalar harcadılar. Özellikle Rotschild ve Baron Hirsch gibi zengin Yahudiler, Filistin'de toprak satın alarak buralara göçmen yerleştirmeye çalıştılar.1896 yılından itibaren ise sahneye Theodore Herzl çıktı. Herzl Filistin'de Yahudiler için özerk bir devlet oluşturma peşinde idi ve bunun yolunun II. Abdülhamid'i ikna etmekten geçtiğini düşünüyordu. Bu uğurda beş defa istanbul'a geldi. Bir defasında Padişah'la görüşme imkânı buldu. Herzl'in kafasında, Osmanlı Devleti'ne bazı mali imkânlar sağlayarak hedefine ulaşmayı sağlayacak izni koparmak vardı. II. Abdülhamid ise Herzl'in şahsında, Avrupalı alacaklıları Osmanlı dış borçlarının indirilmesine ikna edecek bir destek bulmuştu. Bütün bu ilişkiler ağının ne şekilde örülüp nasıl sonuçlandığını elinizdeki kitabı okuduğunuzda öğrenebileceksiniz.
  4 ... malumat furus
 8. 8.
  bazı insanların b*kunu çıkardığı eylem. adamı bezdirirler.
  4 ... jimmy tudeski
 9. 9.
  An itibariyle K.Vadisi'nde reklamı yapılan ve satışlarında patlama olacağını düşündüğüm içerik olarak zengin bir kitap.
  ... mecnuni
 10. 10.
  konuyla ilgili çok yoğun bilgi içermesine rağmen anlatımı akıcı değildir. tarihle uzaktan yakından alakası olmayan sadece merak ettiği için bu kitabı okuyan birini sıkabilir.
  1 ... malumat furus