1. 1.
  Tek hücreli, eşeyli ve eşeysiz üreyebilme meziyetlerine sahip nadide bir canlı.Öğrenci dilinde hatırda kalıcılığı bakımından şekli nedeniyle terliksi hayvan olarakta adlandırılmıştır.Ayrıca benim nacizane nick'imdir.
  1 ... paramecium
 2. 2.
  kendisi gumruk musaviriymis.
  3 ... painkiller
 3. 3.
  kendine uygun bi nick seçen aslen nereli oldugunu bilemedigimiz bi insan
  ... legend
 4. 4.
  Tatlı su birikintilerinde yaşayan tek hücreli canlı. Biçimleri nedeniyle terliksi hayvan olarak adlandırılırlar. Boyları 50-300 mikrometre arasında değişir. Vücutlarının çevresi sillerle (kirpiklerle) kaplıdır. Bu sinir siller,hücre içindeki bir takım sinir iplikçileriyle bağlantı halindedir. Sinir iplikçileri,sillerden gelen uyarıları hücrenin her yerine iletir.
  ... rick blaine
 5. 5.
  Pek bir nazik yazar. Rumuzuna da hayran kaldım ayrıca. iade-i ziyaret kısa olur derler. Selam ederim. Hemen giderim.
  ... serdarsl06
 6. 6.
  hassas ve kadim yazar. desteğinden ötürü kendisine teşekkürler.
  2 ... upsy daisy
 7. 7.
  (bkz: parabellum)
  1 -2 ... parabellum
 8. 8.
  kendi çapımda bu yazar kişisini sözlüğünonur öymen'i ilan ettim. zamanın birinde mahlasımın altına bilgiden yoksun olarak gördüğüm konusu itibariyle dersim katliamı ve baş tacı sabiha gökçen ile ilgili bir entry yazmış, üstelik rahmetli nineme de gönderme yapmış* çok kale almayıp, ergenlik dönemi sivilcesi olarak görmüştüm kendisini, aradan da baya bir zaman geçmiş artık sivilcesi patlamış ve o ergen dönemim heycanından çıkmıştır düşüncesiyle kendisine sahip olduğu bilginin yanlış olduğunu ve doğrusunu öğrenmesi için yardımcı olmayı gerekli gördüm... kendisinin beni anlayabileceği en basit ve en yalın haliyle bu konuyu az ve öz bir şekilde açıklarsak eğer, sabiha gökçen dersim katliamına bizzat gönüllü olarak katılmıştır. neyse ki bu iddialarımızı kanıtlayacak kendi beyanı vardır.

  sabiha gökçen'in Atatürk ile Bir Ömür Böyle Geçti kitabından kendisine ait bir ifade;

  --spoiler--
  "Eskişehir'de Tayyare Alayı'nda staj gördüğüm günlerden birinde uçuştan indiğimde bölükteki fevkaladelik dikkatimi çekti. Hemen sordum. Bizim bölüğün Dersim Harekatı'na katılma emrinin geldiğini söylediler. Kalbim küt küt atmaya başlamıştı. Derhal bölük kumandanımıza koştum. (...) O da alay komutanına gönderdi. (...) Özel müsade lazımdı. (...) Hemen Çankaya'ya koştum. Atatürk beni karşısında görünce, önce hayret etti. Arzumu anlamıştı. Daha doğrusu kendisine isteğim iletilmişti. Bu bakımdan ben daha birşey söylemeden Atatürk konuşmaya başladı. (...) "Bak Gökçen, seni çok takdir ederim. Orada da görevini başaracağına inancım tam. Ancak çarpışacağın insanların eline düşersen, sana fena muamele etmelerinden korkarım. Buna çok üzüleceğimi bilirsin." Ben, 'Emin olunuz, kendimi onlara diri diri teslim etmem' dedim. (...) Hedef doğrudan Dersim'di.

  --spoiler--

  bu noktada dersime giden ve dersim katlimanın baş mimarlarından biri olan sabiha hanımın orada dersim halkının üstüne çiçek yağdırmadığını munzur çayının günlerce kan akmasından da anlayabiliriz yahut emekli general MUHSiN BATUR'un "anılar ve görüşler" adlı anı kitabında bahsettiği ve oldukça düşündüren şu cümlelerinden de anlayabiliriz.

  --spoiler--
  "Günlerden bir gün emir geldi, tren yoluyla Elazığ'a vardık, oradan da ilk durak Pertek olmak üzere harekete geçtik. iki aya yakın Dersim'de görev yaptım. Okuyucularımdan özür diliyorum ve yaşantımın bu bölümünü anlatmaktan kaçınıyorum."

  --spoiler--

  hakkında cilt cilt kitaplar yazılacak bir katliamın küçük bir unsurunu gerek vakit darlığı gerekse yazar kişisinin yaşayacağı hayal kırıklığının boyutunu aza indirmek için kısa kesiyorum.

  bu da sözlük formatı için gelsin;
  tanım: doğru bilgiler ışığında bir mücadele dilediğim güzide insan.
  1 -1 ... vend avesta
 9. 9.
  tırt yazardır.
  ... zohanejch
 10. 10.
  sözlüğe elveda diyerek bizi sevindirmiş yazar.
  1 -1 ... gene mi pilav