bugün

bok. huzur = yok.
eninde sonunda söz söyleme gücündür, tavır takınma lüksündür, kendin gibi davranabilme seçeneğindir.

para her şey değildir ama çok şeydir.
(bkz: the devil is on the details)
Kadinin huyu para yokken,
Erkegin huyu para cokken anlasilir.
mani , (bkz: napolyon)
Paranız varsa insanlar sizi,
paranız yoksa siz insanları
tanırsınız.
savaşın, kapitalizmin, yaşamın tek gayesidir. olmazsa olmazlardandır. ancak tek hedefiniz olursa mutsuzluk sebebidir.
dün ayın 15 i olması itibari ile maaş günüydü. maaşımı çektim, kredimi, kredi kartımı, kirayı, faturaları ödedim. parayı elime almadan harcadım yani. sonra düşündüm. para ne kadar anlamsız bir şey olmuş benim için. kanepenin üzerinde sağa sola saçılmış bozuk paralar var mesela. eskiden olsa hepsini sayar cebime koyardım. hesap yapardım ne için ne kadar harcayacağım diye. almak istediğim şeyler için hayal kurardım. ama hayalini kurduğum şeyleri alınca gördümki asla beklediğim kadar mutlu olmuyorum. sonunda şuna karar verdim. para benim için anlamsız ve boş birşey. ben asla daha fazla kazanmak için uğraşmam gibi geliyor. halbuki çocuğuna mama alacak baba için ne büyük bir şey para. ya da kirasını ödeyemeyen öğrenciler için 100 tl ne kadar kıymetli, karnı aç olan biri için 3 tl ne kadar kıymetli... hasılı dostlar. paranızı anlamlı şeyler için harcayın. birilerini mutlu edin, birilerinin hayallerini gerçekleştirin, seyahat edin, çünkü cüzdanda duran paranın kağıt ve mürekkepten farkı yok bu dünyada.
dünya üzerindeki şeytan. iyiyi kötü kötüyü iyi gösterebilir. uzak durmakta fayda var. let the money go.
cüzdanda durmuyor ki para.Ülkenin büyük bir çoğunluğu karın tokluğuna çalışıyor diyeceğim ama karın tokluğu bile değil.
kıymetli olması, insanı yanlış davranışlara sürükleyebilen. diğer kıymetli her şey gibi. bir kadın gibi. aile gibi. yalnız paranın her düğümü çözebilmek gibi bir huyu var. bu da objektif bakıldığında değerini birinci sıraya koyuyor. bir iş kurmayı, bir evlilik yapmayı, ailenizin gözüne girebilmeyi planlıyorsanız bu meretten gerekiyor. yüksek tutarlı ameliyatlar için de bu meret gerekiyor.

bu sebeple, insanın günahlarının en büyük sebeplerinden birini oluşturuyor. huzurla reddedilemeyecek bir bağlantısı var. hırsızlık, dolandırıcılık keyfi yapılacak işlerden değil. daha evrensel bir örnek için hitler' in yahudilerin zenginliğine ne denli imrendiğine ve sırf bu sebeple çıkardığı savaşa dikkatinizi çekerim. patronların işçi hayatlarını önemsemeden sırf daha çok para kazanmak için almadığı güvenlik önlemlerine, soma' ya dikkatinizi çekerim. düşünsenize, bir insanın hayatı bile daha önemsiz olabiliyor bu meret karşısında. 3 yerine 5 kazanabilmek için, yüzlerce insanın ölüm ihtimali gözünü korkutmuyor mal sahiplerinin.

halbuki bunu elde etmenin meşru yolları olmalı. yüzlerce, milyonlarca lirayı tek bir kuruşu dahi haksız kazanç olmayacak şekilde elde etmenin mutlaka meşru bir yolu olmalı. insanlar daha güçlü olmayı hep arar, bunu inkar etmek zor. ama bu hırs insanlıktan çıkaracak denli güçlü olmamalı.
her şeyi satın alamayacağı , bolca sahiplenenin kendisinde sinsilik , kinlik ve güçlülük gibi şeyler hissedeceği bir sıradan kağıt parçasıdır.
ihtiyaçları karşılamak için hayat boyu peşinde koşulan insanları kendine kul köle eden hayattaki tek gerçek.
Para deniz suyuna benzer, ne kadar çok içersen o kadar çok ona susarsın.
"Sahibi olduğumuz para özgürlüğün; peşinden koştuğumuz para köleliğin aracıdır."

Jean-Jacques Rousseau
olsa da yesek denilesi hede. az da bağaa para vir tanrım.
elinde olsa bir dert olmasa binbir dert.
varlığı bir dert yokluğu ise yara olan tüm düzeni oluşturan nesne.
Aşırısı zarar olmayan şey.
para da bence bir element hatta en yetenekli element. diger elementleri hayatlari hatta imsanlari satin alip sekillendirebiliyor. periyodik cetvele eklensin arkadar...
insanı en çok bozan alettir.
dunyada satın alamayacağı sey olmayan kağıt parcası.
hatta dini bile,bugün yuzde 98-99 u musluman olan turkiyede bile her insana 500-750 milyar para verseniz dinini çok rahat degistirir.
zaman zaman hayatı kişiye zindan eden, olsa da olmasa da dert olan maddiyatın halk arasındaki adıdır.
Amaç değil araçtır.
değerli bir kağıt parçasıdır.