bugün

alışveriş esnasında salgılanan serotonin hormonuna değinip tıpkı alkol alıp sarhoş olmayla geçici rahatlama mutluluk duymak desarj olma eğlenme sonrası sabah yaşanan baş ağrısı, susuzluk, halsizlik benzetmesi yapıp, psikiyatrik durumlar vs değinmeye alışverişkolik alanına gerek yok...

zaruri veya lüks harcamalar olsun bu ülkeye özel bir durum var.
ne için harcarsanız harcayın, ne alırsanız alın ödeyeceğiniz mebla (tabi ki satınalma sorunu yaşamıyorsanız) fahiş fiyatlar yüzünden kendinizi enayi gibi hissetmenize neden olur.

örn: evimde esmer şeker kullanıyorum. bugün online migros alışverimde ırmak yarım kilo toz şekerden 4 tane aldım. 1 paketi yarım kilo olan ve 41.50 lira adeti olan ırmak esmer şekerden 4 tane toplam 2 kilo alıp sadece 2 kilo şekere 166 lira verdim.
gerçekten de kendimi enayi gibi hissediyorum ve zoruma gidiyor bu fiyatlar.
https://www.migros.com.tr/esmer-sekerler-c-547
Ben gelirimin yarısını hasta babama gönderiyorum adamın her istediği olsun diye. Diğer yarısı da bana yetiyor anca. Yani istek falan kalmadı aynı zamanda.
Kredi kartı ile yapılirsa büyük harcamalara sebep olur.
en yakın 1 milyoncuda en ucuz ürünle bastırılması gereken bir duygudur.
Bende hiç bitmeyen ve bitmeyecek olan istek. Akşam üzeri yürüyüş yaparken bugün hiç para harcamadığım aklıma geldi. Hemen en yakınındaki dükkandan bal kaşığı aldım. Valla sırf üç beş kuruş harcayayım diye aldım.
Günlük harcamalardan tasarruf yapıp avrupa'ya tatil için veya çocukları kolejde okutmak için avuç dolusu para vermektir. Markette salça, makarna, deterjan, süt fiyatı hesabı yapıyorum. Sebzeyi pazardan alıp tasarruf yapmaya çalışıyorum. Ama eğitim ve kültürel gezi için bütün birikimlerimi feda ediyorum. Para harcamak aslında önceliklerle alakalı. Dünyayı gezmek, pahalı lüks bir evde oturmaktan ve güzel eşyalara sahip olmaktan daha önde benim için ahaha...
teknolojik ürünleri görünce gelen istektir. alınca mutlu olursun.
Hiçbir zaman bitmiyecek. Ve her zaman tatlı gelecek
Eskiden kiyafete ota boka cok harcardim. Simdi pek yok. Evlenecem diye para biriktirmistim sonra ev alayim dedim. Ama istedigim evler 2.7 milyon oldu evlenemiyorum da(asosyallikten) simdi Paralari tek tek gotume sokacam.
Bir şeytan vesvesesidir.
Deli gibi harcayasım var fakat aynı orantıda bir gelirim olmadığı için popomun üstüne oturuyorum.
Bitene kadar devam. Rahat batıyor.
kredi kartı kullanılmaz ve bütün ödemeler nakit olarak yapılırsa, ayaklar yorganın dışında kalmaz.
Trendyola girdiğim an içimde vücudumda vuku bulan hadise. Her elbise mi gözüme güzel gelir. Saçma sapan ihtiyaclarim ortaya çıkıyor. Tek çarem trendyolu silmek kaldı.
hiç para biriktirememeye sebep olur.
sürekli gelen bir istek.

(bkz: kapitalizm)
Maaş 8 inde bir hafta önce yattı. 5 hafta maaş beklememek için dokunmadım. Ödemeleri yarın yaparım belki.
irade konusunda bir markayım.
"para harcama isteği bastırılmış cinsel dürtülerin dışa vurumudur" diye yorumlar var. bunu para harcamadan duramayan kadınlar için söylüyorlar. cinsel tatminsizliğin alışverişle ("ikame tatmin" ) giderilmeye çalışılması, tabi bu bilinçaltında.
Az önce far tasarıma 3500 jant boyamaya 2000 lira verdim ve olayın üstünden 1 saat geçti ve yeni kendime geldim aklıma sokayım.
Para varken varolan istektir.
bende zerre olmayan istektir.
indirimlerden doğar. ama bilin bakalım ne yok?
lanet olasi istek diyelim para dayanmıyor.
Kardeşiniz, sevgiliniz Gratis e girerse ayvayi yediniz demektir. Artık medeniyet tek dişi kalmış canavardır bünyede. Ben size diyeyim yani. Kuzenlerimden biliyorum...
işte bunların nedeni hep kapitalizm.. sizin cebinizdeki parayı almak için (ihtiyacınız olmadığı halde) yapılan alışverişler ..