bugün

otokar tarafindan türk silahlı kuvvetlerinin zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş olan zırhlı muharebe aracı. gürcistan, pakistan ve birkaç afrika ülkesine satılmış ve bu satışlar türkiye ye gelir sağlamıştır.
camları 8 mm civarı kalınlıktadır..zırhı da roketlere karşı dayanıklıdır..otomatik vitestirler..sürmesi zor ama keyiflidir efenim..arka tekerleri hızlandıkça dışa doğru açılarak savrulmaları engeller..bele 6 tonluk garip bişiydir efenim..
zaten usa humwee şasesi üzerine yapılmıştır . motor vites kutusu direksiyon sistemi humwee nin imalatçısı AM firması tarafından yapılmaktadır. otokar sadece zırh kısmını ve montajı yapmaktadır. güzel faydalı alettir.
şöför kapısı yoktur . ciddi eksikliktir.
askerliğini bu aletin şoforlugunu yaparak geçiren vatan evlatlarının saga sola " çılgın kobracı " yazmalarına sebep olan araç.
kobra, halihazırda azerbaycan, cezayir, bahreyn, bangladeş, gürcistan, malezya, maldivler, nijerya, slovenya, pakistan, peru, türkiye ve birleşik arap emirlikleri'nde kullanılıyor veya bu ülkelerde sipariş alındı.
v8 turbo motora sahip türk yapımı muharebe aracı. iç dizaynı tıpkı uzay mekiğini andırır, ancak sürmesi kolay ve keyiflidir.
terörle mücadelede etkin bir biçimde çok yönlü olarak kullanılan, 8mm zırha sahip kabalı ve açık olmak üzere 2 tip kule adı verilen silah sistemine sahip, zırhlı arac.
v şeklinde şasisi sayesinde patlayan bombanın enerjisini dağıtarak bombanın gücünü zayıflatır. bu yüzden başarılı bir hafif zırhlı araçtır.
Otokar Cobra, Otokar'ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç (ACV) ihtiyacı doğrultusunda en uygun çözümü sağlamak üzere geliştirilmiştir. Cobra, iyi bir balistik korumanın yanı sıra, aynı platformun farklı görevlere uyarlanabilir olması ile tanınır. Aynı gövde ve altyapı üzerine tasarlandığı ve birçok model ve tip üretilebildiği için bakım ve serviste büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Farklı kullanım amaçları için üretilmiş farklı Cobra'larda bile ana yapının aynı kalması bakım, onarım ve yedek parçada da büyük tasarruf sağlaması, Cobra'yı pek çok ordunun tercih ettiği bir zırhlı araç yapmaktadır.

9 personel taşıma kapasiteli lastik tekerlekli 4x4 Cobra Zırhlı Aracı aşağıda belirtilen tiplerde üretilmektedir. Aynı zamanda amfibik versiyonu da bulunmaktadır. Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı için Otokar şirketi Kazakistan Engineering şirketi ile 2011 yılında yapılan anlaşma doğrultusunda ortak lisanslı üretim yapılmaktadır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Otokar_Kobra
şu fotoğrafta humveedeki askerin kobra'ya bakışı beni benden alır, nasıl haz duyarım bundan. zira humvee çatapat patlamasında dahi kendisi konserve kutusuna içindekiler de birer et parçasına dönerken altında 50 kg'lık patlayıcı infilak eden kobra'daki askerlerin burnu dahi kanamamıştır.

mevzubahis fotoğraf: görsel

ayrıca gürcistan-rusya savaşı'nda kullanılmış ve kendini ispatlamıştır. alttaki resimlerdeki kobra, türlü kalibrelerdeki ateşe dayanmış, tekerlerinden birinin altında patlayan bomba aracı hareketsiz bırakmış ama bu da kobranın içindeki askerlere bir şey yapmamıştır. resimdeki kobranın içindeki askerlerin ölümüne ise tam kaynak yerine denk gelmiş olan 30 mm bir mermi sebep olmuştur.

malum kobra: görsel

ve malum mermi girişi: görsel
kokpitin içerisinden dışarıda sanki başka bir dünya varmış gibi gelen taşıttır.

ya da askerlik psikolojisindendir.
(#22804703)'te belirttiğim gibi içindeki askeri koruyan güzel araç.
yapan mühendisten ustasından işçisinden allah razı olsun. iki gün önce mardin'de düzenlenen saldırıdan sonra içinden yalnız 6 yaralı çıkan araç. o aracın yerinde bir btr veya humvee olsaydı -açık konuşmak zorundayım- şehitlerin parçalarını etraftan topluyorduk.
bu da aracın saldırıdan sonra kirpinin vinciyle kenara çekildikten sonraki resmi.
https://pbs.twimg.com/med...B5kQNjeIgAIHzWU.jpg:large
kürtlerin korkulu rüyası.
yerlerine kirpi koyulması gereken araç.
https://youtu.be/co31Z8anKUw

+18 pkk lı köpek içerir.
Geçtiğimiz seneki cizre nusaybin hakkari operasyonlarında patır patır pkklı terörist avlamıştır. hernekadar çok başarılı işlere imza atsa ve çevik olsada eyplere karşı dayanıksızdır. Kirpi kadarda korunaklı değildir. Ama hala pkklıların korkulu rüyasıdır.
Otokar Cobra APC (1997)

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

http://www.military-today.com/apc/cobra.htm
solda otokar kobra 2 , sağda nurol ejder
yalçın .

görsel
kobra 2 .

görsel
gürcü ordusuna ait kobra 1 araçları .

görsel

görsel
güzel araçlar ....
Bmc vuran ve kirpi 2 yerli üretim motorlar kullanıyorlar motorun ismide tuna, belki cobra ve ejderede entegre edilebilir.
evet ... bmc vuran ve kirpi " cummins " marka
amerikan motorları kullanıyor . yerli ve milli
" tuna " ve " torik " motorları henüz üretime
geçmedi .
*****************
Engine
BRAND
Cummins ISL e3 375 PS

TYPE
Turbo, Intercooler, Diesel

MAX. POWER
375 PS (275 kW) @ 2100 rpm
https://www.bmc.com.tr/en...-industry/vuran/technical
OTOKAR tarafından üretilen COBRA II 4x4
Taktik Tekerlekli zırhlı araçları Ukrayna’ya ulaştı!

Araçlar Ukrayna Ordusu tarafından
aktif olarak kullanılmaya başlandı.

https://twitter.com/gdhde...?cxt=HHwWgsC-_Y6qnP0tAAAA

Ukrainian forces use turkish Otokar Cobra 2
Armoured Vehicle near Nenatsk

https://www.youtube.com/watch?v=G8n5bgqwcjE

У Румунії помітили перевезення бронемашин Cobra II [Квітень 2023]

https://www.youtube.com/watch?v=HP9Z5pw3qOU

güzel araçlar .....
kazak ordusuna ait kobra 1 , başkent astana
da törende .
görsel
görsel
ukrayna ordusuna katılan kobra 2 araçları .
görsel
bu araçlar ticari açıdan da başarılı oldu .
Türkiyemi üretmiş inanmam fabrikası nerde milleti kandırmayın..