1. 1.
  afrika'da bir ulke. turkiye'deki imaji sanirsam okocha ve amokachi'den ibaret.
  1 ... laz pacino
 2. 2.
  (bkz: uche) *
  2 ... otuzyedibucukekrantv
 3. 3.
  başkent : abuja
  yüzölçümü : 923,770 kilometrekare
  nüfus : 126,636,000
  dil : ingilizce , yoruba , hausa , ibo * , fulani
  okuma yazma oranı : %57,1
  din : % 50 müslüman , % 40 hristyan , %10 diğer dinler
  para birimi : naira
  2 ... postsinaptik golge
 4. 4.
  (bkz: daniel amokachi)
  (bkz: jay jay okocha)
  1 ... delgado
 5. 5.
  (bkz: nijeryali futbolcu adlarinin cinsel cagrisimi)
  1 ... martin edilen
 6. 6.
  yerlileri zencidir.
  1 ... kajmer
 7. 7.
  kanalizasyonların sokaklarda aktığı her türlü hastalığın (AIDS, tifo, sıtma vs.) kol gezdiği, bu sebeple dün konuştuğunuz sapasağlam insanların sabah küt diye öldükleri, her kabilenin kendi dilinin olduğu, dolayısı ile içinde binlerce lisan barındıran ancak daha önce ingiliz sömürgesi olması sebebiyle resmi dilleri ingilizce ile anlaşabildikleri, baştakilerin halkı deli gibi sömürdüğü, ülkede petrol çıkmasına rağmen baştakilerin rant oyunları sayesinde fakir ve bir o kadar kızgın halka sahip ülke.
  ... spectr
 8. 8.
  başkenti lagos olan şehir. bu şehire iş görüşmesi için giden bir türk vatandaşını havaalanından nijeryalı bir şöför alır. şehirin içinde giderlerken şöför kırmızı ışıkta geçer. bizim türk, şöföre neden kırmızıda geçtiğini sorar, şöförün cevabı ise " o lamba 3 gündür kırmızı yanıyor " olur. gerisini varın siz düşünün.
  2 ... tombalak oglan
 9. 9.
  (bkz: nijeryadanbuyanlokiminyurdu)
  -1 ... imper
 10. 10.
  --spoiler--
  Hollanda menşeli petrol devi Shell, 1995 te Nijerya da petrol çıkarabilmek için iktidardaki askeri cunta ile antlaştı. Bu antlaşmanın sonucunda petrol havzasında yaşayan Ogoni kabilesinden binlerce insan göçe zorlandı. Ogoni halkının büyük bir kısmı komşu ülkelerde mülteci olarak yaşamak zorunda kalırken, Shell e karşı kampanyalar yürüten yüzlerce kişi cunta tarafından idam edilerek öldürüldü. idam edilenlerin arasında, Shell in pisliklerini dünyaya duyuran Nijeryalı yazar Ken Saro Wiwa da vardı. Şu an Shell, buradan çekilmiş olsa da Nijer Deltası nın başka yerlerinde çalışmalarına devam etmekte ve bölge halkının geçim kaynağı olan balıkçılığı yok etmektedir.
  --spoiler--
  2 ... a la folie