1. 1.
  bir tiyatro oyunu
  2 -1 ... leon
 2. 2.
  iki tiyatro oyunudur.
  5 -3 ... ophelia
 3. 3.
  shakespeare tarafından yazılmış okunası, izlenesi bir oyun.
  1 ... tutunamayanlardan
 4. 4.
  andre maurois'nin "trajik bir kıskançlığın örneği" olarak tanımladığı yapıt.
  ... cikarinbeniburdan
 5. 5.
  verdi'nin bestelediği bir opera..
  ... piano-forte
 6. 6.
  (bkz: giuseppe verdi)
  (bkz: otello)
  ... hscn
 7. 7.
  hakkındaki entrylerin an itibariyle %50 oranında muglak olduğu, william shakespeare'in en önemli 3 tragedyasından biri. diğerleri için (bkz: macbeth) (bkz: hamlet). kendisine magripli diye hitap ediliyor olmasından yola çıkılarak ten rengi ya da ırkı konusunda (#90258) yorumlar yapılagelen kahramanıdır aynı zamanda oyunun. (ki bunda sinema versiyonlarından birinde othello'yu siyah aktör laurence fisbourne'un canlandırmış olması da önemli bir etken sayılabilir.)

  --spoiler--
  othello, kıskanç bir adam olan iago'nun iddia ve oyunlarıyla genç karısının onu cassio ile aldattığından şüphelenir ve güzel desdemona'yı öldürür.
  --spoiler--
  5 ... camilleclaudel
 8. 8.
  (bkz: hüseyin köroğlu)
  (bkz: serdar orçin)
  ... dirrrtyroars
 9. 9.
  william shakespeare in en önemli eserlerinden birisi olması yanında bir özelliğide william shakespeare tarafından yazılan oyunlarda ki tek siyahi kahraman olmasıdır...daha sonradan sinemya uyarlanan çok da güzel bir filmi vardır..

  --spoiler--

  Venedik, yıl 1570... Türklere karşı zafer kazanarak ülkesine dönen siyahi general Othello, senatör Brabantio'nun kızı Desdemona'ya âşık olur. iki sevgili evlenirler, ancak aristokrat baba Othelloyu, büyü yaparak kızını baştan çıkarmakla suçlar. Mahkemede ise yargıç, Othellonun sevgisinin yüceliğinden etkilenerek ona Venedik ordusunun komutanlığını geri verir, Türklerle savaşması için de Kıbrısa gönderir. Desdemona da onunla beraber gider ancak kıskanç subay Iago, karısının sadık olmadığına Othelloyu inandırmaya çalışır.
  1 -1 ... msd
 10. 10.
  ingiliz yazar william shakespeare nin ünlü eseridir.2001 yılına ait başarılı bir tv uyarlamasına da sahiptir. filmde en dikkat çeken performans ben jago(orjinali iago) karakterini canlandıran christopher ecclestone a aittir. özellikle istediği mevkiyi alamadığını öğrendikten sonra emniyet binası koridorunda atmış olduğu tirat oyuncu adayı herkesin en az bir kez izlemesi gereken performanslardan biridir.
  1 ... iago