bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  ünlü italyan bestecidir,othello ve machbet onundur.
  2 ... selmagezinir
 2. 2.
  messa da requiem oratoryosu tuyler urpertici olan , girdigi hic bir konservatuar sinavini kazanamayan milano lu besteci.
  ... rockonbaby
 3. 3.
  1813-1901 yılları arasında yaşamış ünlü italyan besteci,adı guiseppe'dir.milanoda eğitimini almış olup birçok operete imzasını atmış üstün insan.

  operetlerinden bazıları;
  nabucco
  il travatore
  rigoletto
  la forza del destino
  othello
  falstaff
  un balo in maschera
  ernani
  simon boccanegra
  macbeth
  il lombardi
  aida

  olup her yeniden sergilenişinde biletlerinin haftalar öncesinde bitmemesine şaşılmayacak sanatçı.
  1 ... amadeus
 4. 4.
  verdi, guiseppe - (1813-1900) besteci. italya'da le roncole kasabasında doğdu. geçen yüzyılın büyük italyan operalarınınönemli isimlerinden biridir. verdi, sahne müziğine birçok yenilikler getirmiştir. bir köy otelcisinin oğlu olarak doğmuştur. çok küçük yaşta müziğe başlamış ve ilk bilgilerini doğduğu kasabanın okulundan almıştır. ayrıca milano'ya gönderilmiş, la s çala operasının orkestra şefi vincenzo lavigna yanında öğrenime devam etmiştir. çünkü milano konservatuvarı kendisinde gelecek görmediği için okula kabul edilmemişti. milano'daki dört yıllık ilk ikameti sırasında iki senfoni ve bir kantat yazmıştır. ayrıca ülkesine dönmüş ve burada dört yıl orkestra şefliği yapmıştır. 1836'da antonio barezzi adlı bir adamın kızıyla evlenmiş ve tekrar milano'ya gitmiştir. burada opera yazmaya başlamış, bu arada oynanan ikinci eseri "il finti stanislao" büyük bir başarısızlığa uğramış tır. daha sonra sürekli başanlı eserlere imza atmaya başladı. verdi 1850'den sonra çok sayıda opera yazdı. hepsi birer müzik anıtı olan bu eserler italya'da oynanır oynanmaz bütün avrupa'ya yayıldı. 1871'de kahire için en büyük eseri "aida". operasını besteledi ve yüz bin frank aldı. bundan sonra bir süre opera türünü terketti ve büyük şair manzoni'nin anısına ünlü "manzoni requiem"ini yazdı. 1887'de tekrar operaya döndü, son iki operası "othello" ve "falstaff'i verdi. seksen sekiz yaşındayken milano'da öldü. verdi'nin eserlerinin en güzel örneklerini şunlar oluşturur: "i vespri siciliani" (1855), "simon boccanegra" (1857), "la forza del destino" (1862), "don carlos" (1867) ve "aida" (1871). sonuncu eser bir tarihsel konuyu, lirik, romantik ve melodik unsurlan ile özellikle verdi sanatının en yüksek noktasını ifade eder.
  verdi bu eserlerden sonra çalgısal müzik denemeleri de yapmıştır. bu arada bir yaylı kuarteti ve şair manzoni'nin anısına bir requiem bestelemiştir. altmış yaşından sonra arkadaşı besteci ve metin şairi boito'nun ısrarları üzerine tekrar opera türüne dönmüştür. baito onun için iki opera metni yazmıştır: bunlardan birincisi shakespeare'in "othello"su olup 1887 yılında ilk defa la scala'da sahnelenmiştir. diğeri yine büyük ingiliz şairinin "windsor'un şen kadınları" adlı eseridir ki bunu verdi seksen yaşındayken bestelemiş, eser 1893'de oynanmıştır. "falstaff, onun son eseri olup nefis bir komik operadır. her iki eserin dramatik unsurlarında mistik olmayan wagner etkisi göze çarpar. buna karşın bu eserler yine tipik italyan müziği ile bezenmişlerdir. verdi operalan, opera repertuvarlanmn en sevilen eserleridir.
  2 ... sparkhan
 5. 5.
  müzik eğitimini kendi kendine geliştirmiş ender yeteneklerden biridir. daha sonra milano da müzik eğitimi almıştır. müziklerinde doğal bir trajedi ön plana çikar. besteci, aynı zamanda italya da milletvekili olarak siyasetle de ilgilenmiştir. ilk eseri; 1839 yılında sahnelenmiş olan oberto operasıdır ve sanat çevrelerince olumlu bir beğeniyle karşilanmıştır.
  1 ... fashiondesigner
 6. 6.
  bir saniyede bir borudan geçen su miktarı. *
  ... demester
 7. 7.
  Tüm zamanların en büyük ve başarılı opera bestecisi olarak tanınan Giusseppe Verdi, Milano Konservatuarı'nın giriş sınavında başarılı olamamış ve müzik eğitimi almamıştır.
  2 ... spor tutkunu disi
 8. 8.
  Günümüzde yaşasaydı adı nedeniyle Türkiye'ye kolay kolay gelmeye cesaret edemeyecek italyan müzik adamı.
  ... megajardel
 9. 9.
  operaya kendi stili ve tekniğini geliştirerek bir çok eser vermiştir.
  1 ... lanetlizeynep
 10. 10.
  (bkz: rex tremendae)
  1 ... schizofrenne