1. 1.
  -dini anlamda yaratıcıya ibadet etmek için belirli bir süre yeme,içme,cinsel ilişkiden uzak durma,kendini alıkoyma.
  -günlük dilde belirli bir amaç için sevilen şeylerden uzak durma.
  7 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  sabah namazından aksam namazına kadar hiçbir şekilde boğazdan birşey geçmemesi durumudur.
  2 ... haznedaroğlu
 3. 3.
  "allah'im sana inandim, sana guvendim. senin rizkinla orucumu aciyorum, hamdolsun verdigin nimetlere, saglik ve afiyete. beni, ailemi, milletimi, devletimi ve butun inananlari koru. rahmetini ve bereketini esirgeme ustumuzden. senin her seye gucun yeter, amin. " cumlelerinin hemen ardindan actigimiz seydir.
  8 -1 ... habis
 4. 4.
  bir erkek ismi.
  1 -1 ... lumpiya
 5. 5.
  (#156160)
  1 ... morfin
 6. 6.
  islamın beş şartından biri.
  1 -1 ... ryu
 7. 7.
  Oruç öyle bi ibadettir ki riyanın karışması mümkün değildir.ancak oruç sadece fiziki olarak açlık olarak algılanmamalıdır;bu konudaki bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır;''Oruç bir kalkandır. Oruçlu kötü söz söylemesin. Kendisiyle itişmek ve dalaşmak isteyene iki defa "Ben oruçluyum"desin ve uymasın''

  Nice oruç tutanlar vardır ki, tuttukları oruçtan ellerinde kalan sadece açlık ve susuzluktur. Nice gece ibadeti ile meşgul olanlar vardır ki, ellerinde kalan sadece yorgunluk ve uykusuzluktur. (ibn-i Mace, Darimî, Nesaî, Ahmed)
  7 ... white pages
 8. 8.
  hz muhammedin hicretini baslangıc sayan takvime göre ramazan ayında sabah ezanından aksam ezanına kadar nefsani ihtiyacların terkedilmesi durumu...
  4 ... imitasyon
 9. 9.
  insan vücudundaki organların dinlenince daha iyi çalıştığını söyleyen din öğretmenimin tutmamı söylediği şey.

  tıbbi olarak bakıldığında kişinin organlarının çalışmaması için ölmesi gerekmektedir. ayrıca oruç (affedersiniz ama) beyinde glikoz bırakmadığı için adamı aptallaştırmakta zihni açmamaktadır.

  dini olarak farzdır;ancak ilkokulda ya da lisede öğretilen biyolojik sebeplerden değil inanca dayalı sebeplerden dolayı tutulmalıdır.
  8 -2 ... ucuncayir666
 10. 10.
  biyolojik olarak zararlıdır ama ona rağmen insanlar inançları uğrunda bunu göze alabiliyorsa insanlık adına güzeldir bence.

  (bkz: oruc tutucam derken şeyi tutmak)*
  6 -5 ... chanson de roland