bugün

Eski takvimlere göre yılın ve baharın ilk günü sayılan martın yirmi birine rastlayan gün.

(bkz: nevruz bayrami)
19 mart günü izmir gündogdu meydanında ve türkiyenin her yerinde kutlanacak baharın gelişi için yapılan şenlik...
ancak maalesef ülkemizde ve çevre ülkelerde kutlanan bu şenlik bizim ülkemizde kötü olaylara neden olmaktadır buda bazı bölücü kesimlerin daha dogrusu çogunlugunu bu gibi insanların oluşturdugu kesim yüzünden meydana gelmektedir. çünkü bu insanlar ortamda bölücü başı apo nun resimlerini asmakta ve insanları provoke etmektedirler bu sebepten bölücülerin buluşma noktasıdır. ve genelde bizde kürt bayramı olarak sözü edilir ancak bu yanlıştır... yani bunlar için bizim cumhuriyet bayramımızla nerdeyse eş görecek durumda insanlarada rastlanmaktadır. allah akıl fikir versin ülkem insanına...
ayrıca bu yazım şeklide geçen gün kars mahkemesince onay aldıgından bu şekilde yazılmıştır...
dogrusu''nevruz''dur...
Türkçede w işareti yoktur.Ancak Kürtçede vardır.Biz Nevruz diyelim.Newroz diyenlerin ne yapmak istedikleri açıktır.Ayrımcılık yapmayalım lütfen.Ayrıca Nevruz Bayramı'nı kendilerine mal etmek isteyen ayrımcıların da nevruz bayramının tarihçesini öğrenmeye davet edilmesi şarttır.

(bkz: nevruz)
(bkz: nevruz bayramı)
Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bahar bayramıdır..
şamanizmden gelen ve türk cumhuriyetlerinde hala kutlanmakta olan, baharın müjdecisi 21 mart'ta kutlanan bayram. türkiyedeki azerbaycan göçmenleri, hala bu geleneklerini sürdürmektedir. bu gün küslerin barıştığı bir gün olmasına rağmen, pkk yandaşları nevruzu kavga ve bozgunculuk için kullanmaktadır.
yeryüzündeki bütün toplumların, bütün dinlerin, bütün milletlerin bir bayram anlayışı vardır. geleneksel olarak insanlar bayram günlerinde (musevi, müslüman, hristiyan, alman, ingiliz, türk, arap veya her ne ise) erken kalkarlar, inançları gereği veya milli bayram ise yapılması uygun görülen vecibeleri yerine getirirler. (bayram namazı, christmas, paskalya yortusu, kabir ziyareti, milli törenler ve daha aklıma gelmeyen nice aktivite) insanlar bayram günlerinde en temiz giysilerini giyerler, birbirlerine sarılırlar, bayramlarını kutlarlar, yaşlılarını, hastalarını ziyaret ederler, dargınlar barışır. bütün bu saydığımız aktiviteler yeryüzündeki bütün milletlerin ortak değerleridir. şekilsel farklılıklar hariç olmak üzere.

nevruz özünde bir türk bayramı olmasına rağmen, birlikte yaşadığımız etnik bir unsur tarafından adeta sahiplenilmiştir. neyse bu çok önemli değil. bu etnik topluluk kendisini tarih sahnesinde büyük bir millet olarak göstermeye çalışmakta ve türklerin anadolu'ya sadece 1000 yıl önce geldiğini ve fakat kendilerinin ise bu toprakların 10.000 yıllık yerleşik halkı olduğunu ve dolayısıyla türklerin onların üzerinde hakkı olmadığı halde egemenlik kurduğunu iddia ederler. kendilerine göre bu kadar köklü bir tarihi olan bir ulusun(?) hala daha bir bayram geleneği oluşmamış olması düşündürücüdür. nasıl mı?

şöyle ki;

bir saniye için gözlerinizi kapatın. 21 mart (yani nevruz günü) işinizden okulunuzdan döndünüz ve akşam haberlerini izliyorsunuz.

- diyarbakırda nevruz bayramı kutlamasında olay çıktı. 3 polis yaralandı toplam 25 yaralı 4 ölü var.

- kartal da nevruz bayramını fırsat bilen bir grup trafiği kesti, bir belediye otobüsü yakıldı.

- mecidiyeköy de nevruz gerginliği. dükkanlar taşlandı, arabalar devirildi.

- mersin de nevruz kutlamaları. türk bayrağı yakıldı. polise molotof kokteyli ile saldırıldı. olaylar ilgili 100 kişi gözaltında.

ve daha bunlar gibi nice olay. bazıları der ki efendim bunlar provakasyon 3-5 pkk sempatizanın yaptığına mal edilemez. peki tamam ama bu insanların pek çoğu işinde gücünde, normal yaşayan, kimisi öğrenci hatta ev kadınları ve genç kızlar-erkekler. belki de dağdakilerle gönül birliğinden başka hiçbir ilişkileri yok. ama ben hayatım boyunca nevruz bayramı diye aklı başında adam gibi bir kutlama yapıldığını insanların en temiz giysilerini giyip birbirlerinin bayramını kutladığını görmedim gören olduğunuda sanmıyorum. fakat birçok defa nevruz denilen bayram gününde şöyle sloganlar atan gruplara tanık oldum ''biji kurdistan biji apo'' ''işgalci tc kurdistandan defol'' ''vur gerilla vur kurdistanı kur''

kazak bir dostumuzun nevruz ile ilgili söylediği sözler ibret verici nitelikte; '' biz de bayram günleri güzel yemekler yapılır, yoksullara, hastalara dağıtılır, yerel giysilerini giymiş genç kızlar-erkekler el ele tutuşarak milli danslarımızı sergiler. bir nevi karnaval yaparız. geçen nevruz bayramında türkiye televizyonlarını izlediğim de çok şaşırdım. abdullah öcalan'da kim? bu insanlar nasıl bir bayram kutlaması yapıyor? yoksa sizin ülkenizde bir iç savaş mı var?''

son söz; bayramımız dedikleri günde bile bayram anlayışına sahip olan hiçbir ulusun yapmayacağı taşkınlık, yasadışı faaliyet, talan ve toplu halde isyan hareketine girişen bir kitlenin biz 10.000 yıllık bir milletiz, kültürümüz, göreneklerimiz var, türkler bizi sömürüyor demeye hakları yoktur. olamaz...
(bkz: not found)
Türkiye'de bu yıl "barış" teması ve yaşar kemal'in "Türkiye Barışını Arıyor" konferansı sonunda ifade ettiği ve önemle vurguladığı "ya gerçek demokrasi ya hiç" sloganı adı altında kutlanacak olan bayramdır.
(bkz: 21 mart)
(bkz: newroz oldu nevruz)*
sadece türklere has bir bayram çesidi olduğu idda edilen, ancak her ne hikmetse türkiye de yıllarca yasaklanan, inkar edilen bayram.

(bkz: buyur burdan yak)
(bkz: anladın sen onu)

ek olarak.
(bkz: 21 mart 1992 nevruz olayları)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.